בושה בושה
וועדת גרמן - שלב הדיונים בטרם מסקנות

 

שלב הדיונים של ועדת גרמן, לחיזוק מערכת הבריאות, נמשך מיוני 2013, ועד מרץ 2014, עת הוציאה הועדה את הפרק הראשון של הדוח.

הבאנו בדף זה,  קטעים מהתקשורת ודעה של אתר בושה, על המתנהל  בוועדת גרמן לשיפור מצב מערכת הבריאות הציבורית.  מדובר בוועדה חשובה  מאין כמותה, הנוגעת לחיים  ומוות, בצד איכות החיים של כולנו.  הגיעה העת שהוועדה  בראשות שרת הבריאות יעל גרמן,  שלקחה על עצמה להביא להבראת מערכת הבריאות הציבורית, תציג את מסקנותיה. מערכת הבריאות אינה יכולה להמתין יותר.

 

לקריאה על שלבי עבודת ועדת גרמן ראה:

 

 


 

דפים נוספים בעניין 'ועדת גרמן':

'

לא אעסוק בנושא לגופו ולמרות שיש לי דעה בנושא כזה או אחר, הרי זה דעת הדיוט שכן אין בידי המידע והיכולת, להתייחס ברצינות למהות הדברים שהם מורכבים ודורשים מיומנות וידע פרטני.   אני מביא את הדברים באתר, כדי שיהיה בידי הציבור לעקוב אחר התנהלות הוועדה ומסקנותיה, עד כמה שהדבר ניתן באמצעות המידע שמספקת לנו התקשורת בנושא, וכן לרכז כמה מהדברים המובאים ברבים, כדי שנוכל בבוא היום, לברר ולדעת מה נעשה ומה הוחמץ.

 

בחודשים האחרונים, אנו למדים מהתקשורת, שוב ושוב, על  היבטים השונים של עבודת הוועדה ועל  האישים שהופיעו בפניה, המהווים קשת רחבה של הגופים האינטרסנטיים מקצועית במסקנות הוועדה. (בתי החולים, קופות חולים, ההסתדרות הרפואית). כן הופיעו בפני הוועדה מומחים ואנשים מקרב הציבור, אולם עדיין מקנן הספק, מי באמת שומר על האינטרס הציבורי, כלומר טובתם של המטופלים, שכן משרד הבריאות, מעבר להיותו הרגולטור, או הרשות המפקחת, הנו גם צד מעוניין בהיותו, בעלים של חלק מבתי החולים.

 

 

  • העדר שקיפות

מאד מטרידה אותי הסוגייה של היעדר שקיפות עבודת הוועדה,  זאת בצד העובדה, כי עולה חשש  לפיו,  המידע שבפני הוועדה הנו בעיקר חומר שהוכן בידי גופים אינטרסנטים, שכל אחד מציג את העובדות מנקודת מבט האינטרס שלו.  מכאן, האם בפני חברי הוועדה  מונח מידע אוביקטיבי מקיף, לשם  קיום דיון רציני בסוגייה המורכבת.  לדאבוני הרב, בעניין זה, נצטרך להמתין  עד סיום עבודת הוועדה, כדי לדרוש את  חשיפת המידע. אני מקווה  'יתברר כי  טעיתי, וכי בפני הוועדה עמד מידע אובייקטיבי, שפרש בפניה את המצב הנוכחי, תוך ניתוח מה עלול או עשוי  להתרחש בכל סצנריו אפשרי בעתיד.

 

 

  • הרעש התקשורתי
עבודת הוועדה מתקיימת  תוך רעשים תקשורתיים שברובם, מודלפים או מוצגים בתקשורת על-ידי הגופים שנציגיהם מופיעים בפני הוועדה.  ראוי היה כי וועדה  שנועדה לדון בנושאים  המרכזיים של מערכת הבריאות הציבורית, תעשה את עבודתה  בצנעה, בלא תופים וצלצולים  מיותרים, תוך שמונחים בפני הוועדה בזמן אמיתי,  מידע בסיסי הכולל עובדות מוסכמות, שכן מבלעדי אלה, לא יוכל להתקיים דיון של ממש. חבל כי אין הוועדה מציגה את  כל המידע העובדתי  הנמצא ברשותה בפני הציבור באמצעות  אתר אינטרנט  אותו הובטח להקים לעניין זה. לאחר פרסום המסקנות על-ידי הוועדה,  אם לא יפורסם ברבים כל המידע שהיה בפני חברי הוועדה,  אבקש לקבל לעיון את כל המידע  (בלא קשר לפרוטוקולים), שהיה בפני הוועדה בעת גיבוש מסקנותיה.

 

על-פי הידוע, הוועדה הגבילה עצמה לארבע נושאים מרכזיים, ששלושה מהם,  עוסקים בבתי החולים הציבוריים.  בנוסף לבעיתיות האחרת הקיימת בעצם הרכב הוועדה, העומדת בראשה, העדר שקיפות והחשש של דיונים ללא מידע, עולה החשש, כי   גם אם תשכיל הוועדה בראשות יעל גרמן, להוציא תחת ידה מסקנות  ראויות בנושאים שהיא תדון,  יוותרו נושאים מרכזיים לא שיפור או פתרון.   מערכת הבריאות  הציבורית חייבת לפעול בהרמוניה,  עם  הכוחות המנוגדים הפועלים בתוכה :  בתי החולים הציבוריים,  ניגוד עניינים של  משרד הבריאות בשל היותו בעלים של בתי חולים,  קופות החולים לרבות הביטוחים המשלימים שהם מפעילים, הרפואה הקהילתית, שהיא חלק ממערך קופות החולים  אך  צריכה לעבוד בהרמוניה עם בתי החולים.   והעיקר, באלה, היכן נמצא המטופל, הלקוח, החולה.....

 

 

 

 

התקשורת, כותבת  על עבודת הוועדה, מראשית צעדה, תוך יצירת חדשות, שחלקן פרי הדלפות לא ראויות וחלקן פרשנות בצד ספקולציות.

עבודת הוועדה מאופיינת בהיעדר שקיפות של הפרוטוקולים, אך חמור מכך, אין הציבור יודע איזה מידע הונח על שולחן הוועדה אותו הכין משרד הבריאות ואיזה מידע הוכן על-ידי העדים השונים המופיעים בפני הוועדה, אם בכלל  הוגש מידע עובדתי לביסוס טענותיהם, או שמדובר בדיבורים בעלמא.

למרות היות דיוני הוועדה סגורים, הרי בעלי עניין ונושאי תפקידים שונים בארגונים רפואיים, מוצאים את דרכם לתקשורת ושם הם שוטחים טענותיהם.  כמובן שאין לצפות כי לכתבות בתקשורת, יצורף כל המידע אותו הגישו אותם נושאי משרה חשובים, אך העובדה שאין בידי הציבור כל מידע עובדתי שיש בו לבסס את הטיעונים של אותם עדים, פוגעת באמינות עמדתם.

 

אכן נראה כי יעל גרמן, היא אשפית של יחסי ציבור. איך היא מצליחה לחלוב את הקיר,  ויוצרת התעניינות תקשורתית בפעולותיה יחסי הציבור שלה, שאין מאחוריהם מעש של ממש.   מצב מערכת הבריאות קטסטרופה. מספר הנושאים החשובים  בהם יש לבצע שינוי מהיסוד הוא רב, וכך, וועדה רצינית לבדיקת מצב מערכת הבריאות בנוכחות מומחה חיצוני בעל שיעור קומה, הייתה כורח. מה קיבלנו.  מסכת של יחסי ציבור המעלה  חשש, כי בסופו של יום, הנושאים החשובים ביותר לא יזכו לתשומת הלב הראויה, העדר בקרה ציבורית על עבודת הוועדה, אי-ידיעה, איזה מידע היה בפני הוועדה ואם אכן תגבש הוועדה מסקנות  של ממש,  איך נדע כי נעשתה עבודה רצינית ואולי חלילה, ייושם רק חלק קטן מהמלצות הוועדה, בראשות יעל גרמן.

 

 

13.2.14  בית חולים הדסה נמצא בהקפאת הליכים, אבל מערכת הבריאות כולה זקוקה לטיפול יסודי ודחוף.
הולכת וגוברת ההכרה וההבנה בציבור ובקרב המומחים, כי מערכת הבריאות אינה יכולה להמתין יותר לקביעה נחרצת, יסודית ומקיפה של ההסדרים במערכת הבריאות הציבורית, על כל רבדיה.

המשבר בבית החולים הדסה, שהביא לידי החלטת בית-המשפט על 'הקפאת הליכים', ותשעים הימים שניתנו להנהלת הדסה להציע הסדר, שלא אפשרי בלא הממשלה, מחייבים את יעל גרמן שרת הבריאות,  לסיים לאלתר את עבודת הוועדה שהיא עומדת בראשה.  לא ייתכן הסדר בבית חולים הדסה, בלי שיהיה ברור המתווה הבסיסי שיחול על בתי החולים האחרים ביחסים עם 'השחקנים האחרים במערכת.

אתה מקשיב למנהל בית החולים וולפסון, המתאר כי לדעתו, בתי חולים אחרים מצויים במצבו הקשה של הדסה. את קורא את התקשורת ואתה תמה, מה השתיקה הזו שגזרה יעל גרמן על עצמה בשבועות אלה.

 

ראה למשל:

 

 

 

 

 

א.ג - כאשר מנכ"ל שירותי בריאות כללית אומר : "מרחו אותנו - מתעסקים כמעט שנה בוועדה שלא עוסקת בכל במצב הקופות. שרת הבריאות צריכה לחזור לסדר היום האמיתי המחוייב מבחינתה והוא יכולת הקופות לתת שירות שוויוני...."   וכאשר אמירה קשה זו, הנה בעקבות כינוסה לראשונה של 'מועצת הבריאות' שלא על-פי יוזמת שר הבריאות - כדי לדון במצב הקופות הקשה, הרי בפנינו בעייה. כל זאת  עוד בטרם פרסמה ועדת גרמן המלצותיה.  נקווה כי זעקת מנכ"ל כללית, אלי דפס, אינה צעקת : 'זאבים, זאבים',  כדי לעורר תשומת לב.

 

 

 

 

 

חלפו  7 חודשים מאז החלה הוועדה בעבודתה.  יעל גרמן יצרה ציפיות עצומות וכל מערכת הבריאות בדריכות ותוך הקפאת שינויים עד שתגיש הוועדה המלצותיה. וכך כותבת  רוני לינדנר גנץ, כתבת הבריאות של העיתון דר-מרקר. : "....אפשרות שהוועדה תסתיים ללא צעדים משמעותיים או רפורמה גדולה, היא כמעט בלתי אפשרית. גרמן תואשם בכך ששיגעה את המערכת לחינם ושביזבזה את שנת כהונתה הראשונה, והצעד המשמעותי, היומרני ביותר שלה בתפקיד - הקמת הוועדה - יוכרז כישלון....".

 

 

 

"לאחר ששמעה כמעט כל שחקן במערכת הבריאות, לרבות שרה הבריאות לשעבר חיים רמון, התחילה הוועדה בדיונים אינטסטיבייים בשאלות המרכזית שעל הפרק.....אם זה מה שיקרה בסופו של דבר, אפשר יהיה לסכם את ועדת גרמן כאכזבה וביזבוז זמן, משום שאלה היו שתי עמדות הפתיחה מלכתתחילה ולא הייתה סיבה לבזבז שנה שלמה כדי לחזור לנקודת המוצא....".

 

 

17.10.13 ועדת גרמן דוחה את פרסום המסקנות של הוועדה לשנת 2014, כלכליסט

נוכח הפרסומים הרבים בתקשורת בשבועות האחרונים,  על הבאים והיוצאים מוועדת גרמן לבדיקת מצב מערכת הבריאות, לא הופתעתי כי הוועדה או מי שעומדת בראשה (יעל גרמן), החליטו לדחות את הפרסום, כפי שהודיעה התקשורת.  ברור כי אין מדובר בדחיית הפרסום גרידא, אלא בדחיית מועד גיבוש המסקנות,  שכן בפני הוועדה מוטלת משימה מורכבת וקשה, לנסות לגבש תוכנית ישימה שתביא בחשבון את מכלול האינטרסים השונים כפי שהציגו הגורמים השונים בפני הוועדה.  אינני יודע איזה מידע אוביקטיבי מוסכם, מונח בפני חברי הוועדה, אבל מקריאת הכתוב בתקשורת, ברור כי  רבים אלה המופיעים בפניה, יש להם אג'נדה בעלת אינטרס, שאינו דווקא טובת כלל הציבור.  וכך, תמשיך מערכת הבריאות המקרטעת לשרוד במצבה  הנוכחי עוד כמה חודשים. נמתין ונראה מה תוליד ועדת גרמן, שכן  יש לקוות, כי מסקנותיה  יהיו בעלות יישום, אחרת רע ומר יהיה לכולנו.

 

 

 

במסגרת עתירה לבג'ץ שהגישה התנועה לחופש המידע,  מתברר כי  הוועדה בראשות יעל גרמן, שרת הבריאות, תפרסם את הפרוטוקולים המלאים של הדיונם ללא שמות הדוברים.  בעניין זה, עמדת  שופטי  בג"ץ  הייתה כי יש לאפשר לדוברים להתבטא חופשי.

 

  • א.ג  בכך, מאבק עיקש, מיותר של יעל גרמן, שלא לפרסם את הפרוטוקולים או מידע אחר מהוועדה, מגיע לסיומו.  עכשיו, לאחר שיעל גרמן התישה את עצמה ואת אלה  אשר נאבקו למען שקיפות פעולות הוועדה,  נחכה כולנו לראות את התכנים  והמסקנות אליה תגיע הוועדה.
  • קריאת הפרוטוקולים, תאפשר די בקלות לזהות מי אמר דברים אלה או אחרים, מה עוד שלדעתי, זהות הדוברים אינה חשובה. הרבה יותר חשוב, הוא לעיין במידע שהיה בפני חברי הוועדה, בין מידע יזום של משרד הבריאות או מידע שנמסר לה על-ידי אלה שהופיעו בפניה.  חבל, שהגופים השונים הפועלים למען חופש המידע, לא שמים על כך את הדגש.

 

 

  • 8.8.13 יעל גרמן, שרת הבריאות, מילכדה את הדיון.

 

בידיעה קצרצרה, במוסף סוף השבוע של כלכליסט,  כותב שאול אמסטרדמסקי  כי יעל גרמן  עשתה מהלך מחוכם מאד בכך שהביאה לכך, כי הוועדה בראשותה, תעסוק בבתי החולים ולא  ברפואה הקהילתית, שהיא הבסיס של הרפואה מבחינת הציבור.  ראה:

 

 

 

 

30.7.13, המדינה צריכה לעזור בסגירת הגרעון של הדסה. 'כלכליסט'.

ראיון של העיתונאי גולני חזני בעיתון הכלכלי של 'ידיעות אחרונות', עם אביגדור  קפלן, מי שהתמנה לאחרונה כמנהל כללי של בית החולים הדסה, הנמצא בגרעונות גדולים, חושף  את הבעייתיות הקיימת במערכת הבריאות בנושאים הבסיסים.  קפלן מדבר גם הוא מתוך הפוזיציה.

 

 

 

פרופ' רווח  הוא יו"ר קופת חולים מכבי, ולשעבר מנכ"ל המרכז הרפואי רמב"ם.  בכתבה קצרה, הוא מציג באופן משכנע כי 'ועדת גרמן', אינה עוסקת בעיקר, משום שנושא הרפואה הקהילתית, שהוא הבסיס של כל המערכת הציבורית, לא יידון כנראה בפני הוועדה.  למותר לציין כי  פרופ' רווח, הנו מומחה בעל ידע רב ומגוון בתחום הרפואה הציבורית, אך עקב תפקידו, הוא צד מעורב.

 

 

18.7.13 הטענה שלי, כי יעל גרמן הנה 'שור מועד'  בכל הקשור לאי-שקיפות,  מובאת היום  על-ידי התקשורת.

יעל גרמן, סירבה לחשוף פרוטוקולים כבר לפני עשור",  רוני לינדר-גנץ, דר-מרקר  18.7.13

סוף-סוף הואילה התקשורת לבדוק כמה עובדות בעניין תפישתה הפוליטית האמיתית של  יעל גרמן, בנושא שקיפות מעשי השלטון.   בכתבה לעיל, של  דר-מרקר, מובא עניין  החלטת בית-המשפט העליון  בנושא חופש המידע, בערעור שהגשתי בשנת 2003,  (עע"ם 7024/03 אריה גבע נ. יעל גרמן ועיריית הרצליה),  בעניין סירוב יעל גרמן (אז ראש עיריית הרצליה), לאפשר קבלת מידע ופרוטוקולים מישיבות ועדה שהיא מינתה לבדיקת נטל הארנונה בהרצליה.

חבל כי הכתבת לא העמיקה ולא  עלתה  על הנקודה המעניינת שאינה בפסק הדין.  לאחר מסירת המידע לידי אריה גבע, התברר כי להוציא כמה דפים מחוסרי ערך, לא היה בפני חברי הוועדה מידע של ממש, וכי יעל גרמן נלחמה למען העקרון של השלטת החשיכה ולמען להסתיר, כי בעצם, הוועדה שהיא מינתה עשתה עבודת סרק, אם לא חמור מכך.

 

  • יעל גרמן מתגלית בלא כחל ושרק. פוליטיקאית ריאקציונית, אשר פיה ולבה אינם שווים.  הפעם,  העניין נעשה לאור הזרקורים הלאומי  ואני חש סיפוק כי  המשפט שניהלתי מולה בעניין זה לפני עשור, מהווה את נקודת הבסיס לבחינת צביעותה ודרכה של יעל גרמן.

 

 

14.7.13 התקדים המסוכן של יעל גרמן,  ככה צומחת שחיתות שלטונית.

התקדים המסוכן של יעל גרמן, של פרסום חלקי של פרוטוקולים הועדה לחיזוק מערכת הבריאות שהיא עומדת בראשה, דר-מרקר - 14.7.13

עיתון דר-מרקר והתנועה לחופש המידע מותחים ביקורת נוקבת על יעל גרמן, נוכח החלטתה לאפשר רק פרוטוקולים חלקיים מישיבות הוועדה לחיזוק מערכת הבריאות שהיא עומדת בראשה (אבסורד כשלעצמו), ובכך, היא מחזירה את ישראל אחורה, מבחינת השקיפות השלטונית.

א.ג - לדידי, דרך פעולתה של יעל גרמן, המדברת גבוהה על שקיפות, אך בפועל מתנהלת כמו  ריאקציונרית שמרנית,  אשר מונעת מהציבור לדעת את המידע השייך לו, וכך, היא  סבורה כנראה כי  כמייצגת את  השלטון,  היא  תוכל לעשות כראות עינייה בלא ביקורת ציבורית יעילה.

הבעייה החמורה יותר לדעתי הנה,  החשש של העדר מידע אמין ומלא בפני הוועדה, בסוגיות השונות, בעת השמעת העדויות והדיונים בווועדה, וכך עלול חלילה לצאת מתחת יד הוועדה, מסמך בעייתי,  אשר מסקנותיו אינן בהכרח נגזרת של המצב העובדתי הנכון.   החלטות בלא בסיס מידע אמין, כמוהם ככתיבת על השלג......

 

 

 

11.7.13 הממשלה מעדיפה שלא תדעו. הוועדה לשיפור מערכת הבריאות  בראשות שרת הבריאות יעל גרמן, פועלת במחשכים

שרת הבריאות יעל גרמן,  מעדיפה שלא תדעו על התנהלות הוועדה לשיפור מערכת הבריאות שמינתה והיא עומדת בראשה, כלכליסט - 11.7.13

הציבור אולי מופתע, אני לא ! דפוס הפעולה של יעל גרמן המדברת גבוהה-גבוהה על שקיפות פעולות השלטון, אך למעשה פועלת במחשכים ומסתירה מהציבור את המידע השייך לו בנושא חשוב, מוכרת לי. משכך, כאשר כותב העיתונאי -  שאול אמסטרדמסקי בעיתון כלכליסט : "...יש רק בעייה אחת בסיפור הזה. כל הדיון מתנהל במחשכים. כן במחשכם. אף ששרת הבריאות יעל גרמן -  שמינתה את הוועדה ובאופן מעורר תמיהה גם עומדת בראשה, טוענת שהוועדה פועלת בשקיפות וכי השקיפות היא נר לרגליה.   ההפך הוא הנכון".

ועל זאת אומר:  השחיתות חוגגת בחשיכה  בעוד  שוחרי טוב ישנים.....

 

 

 

20.6.13 לאחר כמה חודשים של דיבורים, הועדה המכונה הפעם, 'הועדה לשיקום הרופאה הציבורית, החל בעבודתה.

YNET  הועדה לשיקום הרפואה הציבורית החלה בעבודתה. 20.6.13

בראש הוועדה עומדת יעל גרמן, שרת הבריאות, בין חבריה פרופ' רוני  גמזו, מנכ"ל משרד הבריאות וחבריה האחרים הם אנשי מקצוע מתחומים וארגונים שונים.  נאמר לתקשורת כי המלצות הועדה תהיינה תוך 4 חודשים.  אמתין עם הציבור בתקווה וצפייה, כי אכן הוועדה תבחן את העובדות, ותגיש המלצות שאכן ישנו את מערכת הבריאות. נעקוב אחר הדברים בתקווה שיהיה שקט תקשורתי עד המסקנות וכי הן יועמדו אז, לדיון ציבורי כאשר כל העובדות שהיו בפני הוועדה תעמודנה לעיון הציבור, כי המידע הוא רכוש הציבור.

 

****

השקיפות של הפרוטקולים  מדיוני הוועדה חשובה, אבל אני מוטרד יותר מהשאלה, האם ואיזה מידע יוצג בפני הוועדה כדי לקיים דיון רציני והאם מידע זה, יוצג לציבור, בזמן אמיתי ולא אחרי שהוועדה תסיים את עבודתה.

ועדת גרמן,  הפרוטוקולים יפורסמו אחרי צנזורה,  דר-מרקר 26.6.13

הכותרת של הכתבה: "שרת הבריאות יעל גרמן, חזרה בה אתמול מהחלטתה ואישרה הנהגת פרוטוקולים בדיוני הוועדה הציבורית  לחיזוק מערכת הבריאות. עם זאת, שמות הדוברים יהיו חסויים 'כדי למנוע  לחצים'. התנועה לחופש המידע: רוצים לדעת ששומרים על האינטרס הציבורי, גם כשהדלת נסגרת".

 

אריה גבע: הוועדה בראשית עבודתה וכבר יעל גרמן עושה פליק - פלאק.  רק לפני כמה ימים אמרה שלא יהיו פרוטוקולים. בלחץ רוח  ציבורית קלה, היא שינתה גישתה ועכשיו יהיו פרוטוקולים  אך הם יפורסמו רק בסיום עבודת הוועדה בלי שמות הדוברים.

לא אכנס לדיון  זה שעוד ידברו בו רבות.  אותי מטריד לא רק נושא השקיפות של דיוני הוועדה (להוציא  עניינים שהצנעה יפה להם מטעמים שונים),  אלא בעיקר  השאלה מה, איזה והאם בכלל, יהיה בפני הוועדה מידע בסיסי חשוב לשם קיום דיונים רציניים בנושאים הרציניים מאד.

הפרוטוקולים הנם  חשובים,  אך הם   לא יוצגו  נתונים בפני חברי הוועדה, אם אלה שיופיעו בפני הוועדה, ידברו בלא שיציגו נתונים של ממש, הרי  עבודת הוועדה בעיני לא תהא רצינית, ומסקנותיה, יהיו שווים כשלג דאשתקד והם ישקפו השקפות עולם, אינטרסים, לחצים,  וכו' אבל לא את טובת הציבור.

 

27.6.13  חלפו ימים ספורים וכבר קוראים על דיוני הישיבות של הוועדה.  הפעם, נראה כי לא ידי משרד הבריאות  במעשה  ההדלפה

כאשר  פועלת וועדה שזכתה לסיקור תקשורתי רב טרם הקמתה, שבראשה עומדת  שרה פוליטית, כאשר הנושא מייצג אינטרסים  כלכליים חזקים ושונים ובהעדר שקיפות ישיבות הוועדה,  נהיה עדים שוב ושוב, למידע חלקי, סלקטיבי, אולי אפילו מטעה מישיבות הוועדה.  קשה לראות איך ועדה כזו, מוציאה תחת ידיה מסמך מבוסס על עובדות, נקי מאינטרסים ודעות קדומות.     ראה  כתבה  על  הישיבה הראשונה של הוועדה:

27.6.13 העיתון 'כלכליסט'  (ידיעות אחרונות).  בתי החולים קיבלו מהמדינה סבסוד של 700 מיליון ש"ח.
"גם ב - 2012 סבלו בתי החולים הממשלתיים מגירעונות ענק ונזקקו לסיוע מוגדל כדי להמשיך לפעול.  מנכ"ל רמב"ם רפי ביאור: ' אנחנו על סף קריסה. הפתרון הוא שירות רפואה פרטי שיזרים הרבה מאד כסף אל המערכת' ".

 

השלטון - שלוחותיו

רשויות מקומיות

http://www.flyrnai.org/dbimg/R...ese-brazil 
buy office 2007 ultimate 
http://www.flyrnai.org/dbimg/R...me-premium 
buy microsoft project professional 2013 
download adobe illustrator mac 
viagra générique indien achat viagra france levitra compresse comprar cialis 10 mg venta viagra capital federal
cheap viagra order online buy cialis generic online cialis online fast shipping sildenafil uk over the counter buy tadalafil canada
purchase sildenafil cheap sildenafil india ordering sildenafil online safe tadalafil online canada viagra without a prescription canada