בושה בושה
10.7.12 בעקבות הכרעת-הדין במשפטו של אוהוד אולמרט, צדיק הוא לא
רביעי, 11 יולי 2012 16:23

 זיכויו של אהוד אולמרט, מי שהיה ראש הממשלה,  במרבית האישומים בכתב האישום,  והרשעתו  באישום אחד בעבירה של הפרת חובת אמונים,  הם  לכאורה,  יום חג לאהוד אולמרט ומקורביו, אך יום עצוב,  של חשבון נפש  אותו צריכים לעשות  אכיפת החוק בישראל.  החגיגות של  אנשי אולמרט,  מנסות להסתיר את העובדה, כי לראשונה בישראל,  יש לנו ראש ממשלה לשעבר  אשר הורשע בפלילים, זאת, גם אם  נתעלם  כי אולמרט הוא אחד הנאשמים  בהליך פלילי העומד ותלוי בפרשת  הולילנד,  שהיא חמורה הרבה יותר מכל האישומים בהם ניתנה היום הכרעת הדין בעניינם של אולמרט ועוזרתו שולה זקן.   הכרעת הדין הפתיעה רבים, לא אותי, לפחות במה שקשור בפרשת ראשונטוס, לגביה התייחסתי בעבר. למרות דעתי השלילית על התנהלות אהוד אולמרט, כתבתי כבר לפני שלוש שנים, כי פרשת ראשונטורס, אין מקומה בתחום המשפט הפלילי,  אלא  עניינה בכלל התנהלות והתנהגות לא נאותים של איש שלטון, וכי צריך היה לברר את העניין בכלים אחרים,  אשר  למרבה הצער,  אינם קיימים במדינה לגבי אישי ציבור, כשם שאין  קוד אתי  ברור להתנהגותם הרצויה וכללי הענישה במקרה של הפרת הכללים. 

וכך, לא אחת,  מובאים עניינים של התנהלות לא ראויה של איש ציבור, כמו מקרה חיים רמון, צחי הנגבי ואחרים,  בפני בית-משפט פלילי, מה שמעניק לגופי האכיפה - היועץ המשפטי, הפרקליטות, המשטרה, כוח עצום, ללא ביקורת.  חבל, כי היועץ המשפטי לממשלה הקודם, והיועץ המשפטי הנוכחי יהודה ויינשטיין,  לא ראו  לכך,  כי כוח עצום זה, אשר מביא לסיומה קריירה של  אישים פוליטיים אשר הציבור בחר בהם,  זאת בשל   עבירות שהיו או לאו, בעניינים שאינם מהותיים -  ירוסן, ייעשה במשורה, זאת תוך המשך נחישות לטפל בענייני שחיתות של ממש, במיוחד כאלה, בהם נפגע הציבור.

הפתרון המוצע  על-ידי  לא מעטים,  לסוגיה הקשה של סיום כהונתו של ראש ממשלה בשל חקירות, בה יאומץ המודל הצרפתי לפיו אין חוקרים ראש ממשלה בעת כהונתו, על מעשים שעשה קודם לכהונה,  או מעשים חמורים במיוחד, וממתינים לסיום הכהונה כדי לחקור,  ממילא  יביא פתרון רק לעניין ראש ממשלה, ומה על פוליטיקאים במשרות  לאומיות אחרות.

 

ראה באתר בושה:


742  עמודים מכילה הכרעת הדין המפורטת והמלומדת ב-  ת.פ  426/09 מדינת ישראל נ.  אהוד אולמרט ושולה זקן.  מבלי לקרוא את הדברים עד תום,  החלו הקולות  לצייץ מכל עבר.  המבקרים הקשים נגד הפרקליטות, אלה אשר דרשו את ראשו של פרקליט המדינה משה לדור, כאשר חבריו של אולמרט והוא עצמו,  מנסים ליצור תדמית של קדוש מעונה, שיצא זכאי ונקי.  עורבא פרח, למרות שהיא אפשר  להתעלם מהעובדה, כי   עינוי הדין שעבר, החקירות המתוקשרות, הדמוניזציה שעשו לדמותו,  חרגו מעבר לכל מידה, ביחס לכובד האישומים שהוגשו נגדו.

 מספר שנים של חקירה, עבודת פרקליטות  ענפה, אין סוף שעות שהושקעו בלי חשבון  בתיק ואין איש יודע כמה, (על-פי תשובת משרד המשפטים לבקשה לחוק חופש המידע אשר הגשתי)    ומשפט מתמשך בו ישבו בדין שלושה שופטים. (הנשיאה  מוסיה ארד,  סגן הנשיא יעקב צבן, השופט משה סיבל),  כל אלה, הסתיימו  בתוצאה מפתיעה,  אשר מי שקורא את פסק-הדין, בו קיבלו השופטים את הראיות, אך  הגיעו למסקנות משפטיות  שרבים בקרב המשפטנים,  ירימו מן הסתם גבה או  יקמטו מצחם     אכן  השופטים  טחנו עד דק, את העובדות שהובאו בפניהם וניתחו באיזמל  את העובדות תוך קביעות נורמטיביות משפטיות, שחלקן בעיני, בקריאה הראשונית של  הכרעת הדין, מעוררים סימני שאלה.


מעבר לסעיפים בהם זוכה אהוד אולמרט והסעיפים בה הורשע,  נורמות ההתנהלות הנכונות,  נשארו  לדידי בערפל.  רמת ההוכחה אותה דרשו השופטים לגבי  היסוד הנפשי הנדרש  להרשעה פלילית, הוצבה גבוה, אולי מעבר ממה שיכולה תביעה להשיג.  בסיכומו של יום, יקח  כל אחד מהכרעת הדין,  את שחפצה נפשו,  ולדידי, מה שלא ניתן להביא בשורות ספורות,   אינו בר יישום והבנה. מי יקרא  742 עמודים, כדי לבור את הבר מן התבן. 


גם באותם  סעיפים בהם זוכה אהוד אולמרט, במיוחד פרשת ראשונטורס בה זוכה מחמת הספק, אנו לומדים על התנהלות  בעייתית בעליל של מי שהיה  ראש עיריית ירושלים, שר נכבד בממשלת ישראל   ולימים ראש ממשלה.  עצם העובדה שהגענו עד כאן,  מראה  כי הגדר  פרוצה, השועלים   עוברים אותה לכאן ולכאן ואין מפריע.   


זיכויו של  אהוד אולמרט בפרשת 'ראשונטורס', שהייתה 'ספינת הדגל' של כתב האישום,  מהווה עבורי  (אריה גבע) הוכחה נוספת  כי  אני רואה  נכוחה את הדברים, גם אם אני  הולך נגד הרוח.  הבעתי לא אחת  את דעתי, באמצעות אתר בושה, בלא מורא ובלא כל חשבון, כי  פרשת ראשונטורס לא הייתה צריכה להתברר בהליך פלילי וכי היועץ המשפטי לממשלה, הפרקליטות, המשטרה -   פעלו באופן לא מידתי, לא מושכל, כילו משאבים  רבים בהכנת תיק, כתב אישום וניהול משפט ארוך ומתיש, במקום שהיה צריך להסתפק בהצגת העובדות למשפט הציבור וקביעה ברורה נורמטיבית של היועץ המשפטי לממשלה,  של כלל ההתנהלות של נבחרי ציבור ונושאי משרה בתחום הנסיעות לחו"ל. 

טענת הפרקליטות בדיעבד, כי  נוכח הראיות, חובתם הייתה להגיש כתב אישום בפרשת ראשונטורס, מתעלמת מכך כי אין מדובר  היה בעבירה ברורה על הוראות החוק, על מצב עובדתי, בעייתי, די נדיר,  שיכול בהחלט להתפרש  כמתרחש בתחום האפור של   אנדרלמוסיה מנהלית,  חמדנות,  רדיפת חיים טובים.  איש לא יצא ניזוק מפרשת ראשונטורס,   משלמי הכרטיסים וההוצאות זכו במרצה טוב במחיר זול,  קופתם לא נמצאה חסרה, גם באותם מקרים, בהם קיבל אולמרט משני גופים את הוצאות הנסיעה.  מעשהו זה,  או דומים לו,  אם הוא אכן נמצא בתחום הפלילי,  ישנם רבים וטובים, שצריך לחקור.

 

הכרעת-הדין  בעניין טלנסקי, עד כמה שעלה בידי לקרוא  את הדברים,  מעוררת אצלי תמיהות.  שלושת השופטים הנכבדים, בתוספת שלושה שופטים של בית המשפט העליון, הם אשר אישרו את עדותו של  טלנסקי, שנה לפני שהוגש כתב אישום,  הליך יוצא דופן, חריג, שספק אם היה ראוי.  עדות זו של טלנסקי, היא שגרמה למעשה להתפטרותו של אהוד אולמרט מכהונת ראש הממשלה.  נוכח העדות, לא היה ספק, כי טלנסקי הנו אדם  מפוזר, מבולבל, אולי קצת פנטזיונר,  אולם עדותו לא נפסלה מני ובי.  בית-המשפט קיבל את העובדות לפחות לגבי חלק מהמעטפות שהכילו מזומנים, כי  הועברו אל אהוד אולמרט.  אך  בית המשפט  סבר כי התביעה לא הוכיחה  כי הכסף נוצל על-ידי אולמרט למטרות אישית, אלא אפשרי כי שימש לצרכים פוליטיים.   קביעה זו של בית-המשפט,  מזכירה לי את הבדיחה של דן בן אמוץ  על אדם  אשר בעת המעבר במכס, נשא  עמו שקית. 'מה יש לך שם' שאלו המוכסים.  אוכל לציפורים השיב האיש.  פתחו המוכסים את השקית ומצאו קפה ריחני.  'ממתי ציפורים אוכלות קפה',  שאלו המוכסים.  'ירצו יאכלו לא ירצו לא יאכלו', השיב האיש.

שאלת המעטפות בפרשת טלנסקי והיסוד הנפשי  אותו צריכה להוכיח התביעה, דורש ליבון נוסף בבית-המשפט העליון ואני מקווה כי הפרקליטות תערער בעניין זה ותניח לפרשת ראשונטורס.


דעתי  נגד עיסוק פלילי בפרשת ראשונטורס, הייתה חריג בקרב אלה העוסקים במאבק למען הגינות השלטון ונגד השחיתות השלטונית.  בל נטעה, אולמרט לא היה ואינו צדיק בעיני ובטאתי דעתי, כבר במהלך החקירות, כי אהוד אולמרט   אינו  ראוי להמשיך בכהונת  ראש ממשלה  בשל  התנהלות בלתי נורמטיבית בתחום האישי.    כתבתי באופן ברור, כי פרשת ראשונטורס, למרות כיעורה, והתחושה הקשה שהיא הקנתה סביבה,  כמו  ענן של ריח רע הנישא באוויר,  אינה   עניינו  של  המשפט הפלילי  וכי מן הראוי היה,  כי  מלכתחילה,  לא היה מוגש כתב אישום בעניין זה כלל ועיקר, להוציא שאלת המס, שלא נחקרה.  היינו עדים לקיום  סערה גדולה בכוס מים מצחינים, מה שבסיכומו של יום,  פסק-הדין הארוך עלול להיות בומרנג  אשר יפגע במאבק נגד השחיתות השלטונית. ראה מאמר של אריה גבע  : אריה גבע בתפקיד פרקליטו של החמדן אהוד אולמרט 9.9.09.


הכרעת הדין בעניין אולמרט, בה הוא זוכה ממרבית האישומים, אך הורשע באחד בעבירה של  הפרת חובת אמונים,  צריכה להיות יום של חשבון נפש של אלה הממונים על  הפרקליטות ועל המשטרה.  הרעש התקשורתי שהם יצרו,  הדמוניציה התקשורתית שהם עשו להשחרת אולמרט ברבים,  חקירות מתוקשרות  שהופיעו על גבי מסכי הטלביזיה, כל זאת, בעבירות שחלקן לא היו חמורות מלכתחילה, למרות שהפרקליטות,  הציגה תמונה של מעשים נוראים. הדרך בה טיפלה הפרקליטות בתיק,  העדר מידתיות ויכולת אבחנה בין  חשוב לשולי, אחידות הדעות שם, ובמיוחד העדר בקרה בזמן אמיתי על פעולות הפרקליטות, אלה מחייבים  בדק בית יסודי, בדרך עבודת הפרקליטות.


מזה מספר שנים, אתר בושה חוזר וכותב, ביקורת קשה על דרך התנהלות הפרקליטות בחקירת אישי ציבור.  השקעת משאבים ללא חשבון, חוסר מידתיות בולט והחשוב מכל,  העדר צעדי מניעה,  בלימה, ויצירת מכשולים , אשר יקשו על  אנשי שלטון,  נבחרי ציבור ונושאי משרה כאחד   -  למעול בתפקידם. שקיפות,  בקרה, מידתיות, הגינות  -  אלה הם חלק מהמרכיבים הבסיסים של שלטון הוגן, תקין וראוי.  בל ינקו  עצמם, ראש הממשלה, שר המשפטים פרופסור יעקב נאמן,  אשר אינם פועלים בתחום  ביעור השחיתות, אינם נותנים ידם לקיום שקיפות אמיתית של   פעולות השלטון, אשר אינם  פועלים  לעקור מן השורש את תרבות השקר, החפיף, הצביעות,  ניגוד הענייניים, קידום אינטרסי אישיים -   ליקויים אשר הם   מחלה ממארת, גם אם מה שאנחנו רואים, אינו בשל כדי מעשה פלילי.

 

אהוד אולמרט   נמצא אשם במספר אישומים,  ואם לא  יקבע אחרת על-ידי בית-המשפט העליון,  אולמרט הנו  עבריין שדינו ייחרץ בגזר-הדין.  אז ייקבע אם יש במעשהו זהו קלון, ואני מניח כי בתוקף הנסיבות,  גזר דינו לא יהיה חמור, כשאני לא מביע דעה בשאלת הקלון.   אין לנו דרייפוס, כפי שמנסים מוקיריו וחבריו להציגו.   אהוד אולמרט הוא עבריין,   בעבירה ברורה של שחיתות שלטונית.  בל נשכח כי אולמרט   הנו גם אחד הנאשמים בפרשת הולילנד, אשר משמפטו עומד ותלוי. 

 

צהלות השמחה של  חבריו הקרובים של אולמרט,  ידוענים  'ישרי דרך', מעוררת בי גועל נפש,  והתנהגותם  מעוררת בי קבס,  לא פחות ממעשיהם  הנלוזים של  מורשעים בדין.


יצחק לבני, איש שבא בחצרם של  קובעי מדיניות, אדם של 'ארץ ישראל היפה' ומי שמתיימר לדבר בשם האנשים המשכילים והדואגים לשלומה של המדינה, יחד עם  אמנון דנקנר, מי שהיה עורך מעריב, איש חד תפישה ששפתו  רהוטה ובוטה,  צהלו מרוב שמחה לניצחון. וגם ראינו שם את אברום בורג,  המטיף בשער, שהוא מברך ומתחבק עם 'הצדיק' אולמרט. בושה וכלימה.  חברות היא ערך יפה, גם לגבי אדם שכשל ובוודאי כאשר הוא זוכה בדין.  אלא שאלה, אשר מטיפים  ברבים בשאלות מוסר, ראוי כי יכבשו  את  תמיכתם בדרך לא נאותה.  עוד ניצחון כזה והחברה הישראלית  תישקע  במצולות הביבים.  שערותי סמרו  כאשר שמעתי את אמנון   דנקנר,  אומר בפני מצלמת הטלביזיה של ערוץ 2,   - "פרקליט  המדינה צריך לא רק להתפטר אלא להתאבד", משפט עלוב של אדם מסוכן לעצמו ולסביבה.  למרות הביקורת שיש לי כלפי   משה לדור  פרקליט המדינה, באותם נושאים בהם עסקתי, הרי אם העולם צריך לוותר על כמה יצורי אנוש,  הרי נוכח דבריו של   אמנון דנקנר, ראוי כי הוא  יעזוב אותנו קודם להליכתו  משה לדור,  שאני מאחל לו חיים ארוכים. 


אני חושש,  כי הגלים הגבוהים שיצרה הכרעת-הדין, ישככו במהרה, בלא שיוסקו המסקנות המערכתיות המתבקשות אצל שר המשפטים, היועץ המשפטי, הפרקליטות, המשטרה.  עתידו הפוליטי של אהוד אולמרט,  תלוי בגזר-הדין,  למרות שגם אם יקלו  עליו ולא יקבע כי דבק קלון במעשהו,  אני מתקשה לראותו חוזר לתפוש מקום  מרכזי בחיים הפוליטיים, למרות הגלים שעושים בעניין זה כמה פוליטיקאים אינטרסנטיים. פרקליט המדינה  משה לדור, יש להניח, ייאלץ לפרוש מתפקיד פרקליט המדינה , יותר  מוקדם  מאשר מאוחר.  אני מייחל אך מתקשה להאמין, כי שר המשפטים פרופסור יעקב נאמן,   ישנה  את השקפתו בכל הקשור לנושא שקיפות פעולות השלטון והידוק הבקרה,  היועץ המשפטי לממשלה, יהודה ויינשטיין, ימשיך למרבה הצער, לשחק תפקיד משני של איש צללים ואנחנו, כלומר החברה בישראל,  תמשיך לדדות במי אפסיים עכורים....

 

 

 

השלטון - שלוחותיו

רשויות מקומיות

where to buy parallels desktop 
cost of office 2010 license 
cheap adobe dreamweaver cc 2014 mac 
buy adobe after effects cheap 
microsoft office price compare 
viagra bestellen per nachname propecia 1mg viagra tilskud viagra cialis differenze viagra generika vergleich
sildenafil citrate tablets india sildenafil tablets dosage generic levitra canada purchase tadalafil over the counter viagra substitute
kamagra india cialis professional review can i order cialis online generic viagra purchase sildenafil generic india