בושה בושה
שחיתות שלטונית - מהי, תמונת מצב

 

שחיתות שלטונית-פוליטית, הנו מצב בו  נבחרי הציבור ונושאי משרה, אינם פועלים  אך ורק לקידום ענייני הציבור והכלל, תוך פעילות הנגועה בשיקולים זרים או לא ענייניים.   שחיתות שלטונית הנה   נגע ממאיר, שתחילה אין מבחינים בו ואין רואים את נזקו, אך  ככל שהזמן חולף, הוא מכרסם  בבסיס החברה, תוך קושי הולך וגדל לעקור אותו מן השורש.  שחיתות שלטונית, הנה מעשה של עובד ציבור, המתאפשרת בשל נורמות התנהגות לקויות ובשל  חוסר יעילות  רשויות אכיפת החוק, המניחים לתופעת השחיתות השלטונית להתקיים,  או מטפלים בה לא נכון, או אולי חלילה, אף שותפים לה.   וכך חלילה, אפשרי כי  בסופו של יום, השחיתות השלטונית מנצחת, כובשת, הורסת  כל חלקה טובה.

 

על: על השחיתות השלטונית ועל המאבק בשחיתות

 

13.2.14  משבר בית החולים הדסה אינו מעשה משמיים אלא פרי שיטה של העדר אחריות

השיטה ההרסנית שהביאה לקריסת בית החולים הדסה, מבטאת  את העדר מושג האחריות, הזר לכל הצמרת הישראלית, היודעת לחפש כבוד, יוקרה, כוח ולעתים גם כסף - אך אינה מוכנה לשאת באחריות של ממש לכשלים הנגרמים ומביאים לאובדן סכומי עתק לקופה הציבורית או לציבור הרחב.  ככה היה במקרה של מתן האשראים הבלתי מרוסנים ובלתי מושבים לנוחי דנקנר וחברותיו, וכך המקרה אם המשבר הבלתי נמנע נוכח התנהלות כל אלה הצריכים לשאת באחריות.  ראה:

 

 

 

19.10.12  דוח מבקר המדינה  השנתי, מאשש  קיום   שחיתות שלטונית מקיפה בישראל.
סעיפי הדוח השונים, אך בעיקר דרך התנהלות חברת החשמל, מכעיסים, מקוממים ומחייבים שינוי גישה. אין מדובר במעשי גניבה, שוחד או שוד. אלא בסתם מיליארדים אשר 'מטיילים' מהכיס הציבורי לכיסם של  עובדי חברת החשמל החזקים.  בולטת  אוזלת ידם של שומרי הסף-  אשר כשלו בתפקידם לשמור את  נכסי הציבור ורואים במעשים פסולים בעליל אלה, כשל מינהלי גרידא, עליו ניתן לעבור לסדר היום. לתפישתי,  רשויות אכיפת החוק, אינם עושים מלאכתם נאמנה. לקריאת הדוח המלא, חוויה קשה לא מרנינה ראה: מבקר המדינה, דוח שנתי  63 א'  17-10-12


ממדי השחיתות השלטונית ברשויות השלטון בישראל,  נחשפים  בדוח מבקר המדינה לשנת 2012, אשר חושף שורה ארוכה של   מקרים,  בהם מצא המבקר דפוסי  התנהלות בלתי-ראויה בעליל של  זרועות השלטון, לרבות תאגידים ממשלתיים.  אין מדובר במעשי גניבה בנאלים או שוד אלים, או מעשה שוחד עבירות פליליות בהם נזעקת המשטרה לחקור, אלא במעשים  מופקרים לא נורמטיביים אשר ההיבט הפלילי בהם לא ברור,אך  מעשים כאלה, מסמלים שחיתות שלטונית ברורה אשר נזקיה לקופה הציבורית  הנם כסף עתק.  ראה, מאמר  מהיום - דעה אישית- 
שחיתות שלטונית, בעקבות דוח המבקר השנתי  17.10.12.

 

 

הרשעה  בפלילים של איש ציבור, לעומת מעשים נואלים בלא העמדה לדין.
לתפישת  אריה גבע,  לא כל הרשעה בפלילים, משמעותה שחיתות שלטונית, ובאותה נשימה נאמר, ישנם מצבים רבים, בהם מעשיו של נבחר הציבור,  או נושא משרה ציבורית,  אינם מגיעים כדי מעשה פלילי לדעת המשטרה או הפרקליטות,  והם  בבחינת מעשה של שחיתות שלטונית אשר הנזק שהוא מביא בשל מעשה או מחדל לא ראויים - גורמים בין השאר לאלה: נזק ממשי לקופה הציבורית, פגיעה   באמון הציבור בהגינות רשויות השלטון,  עוות של הקצאת המקורות מטעמים זרים, אכיפה סלקטיבית, התנהלות שלא בתום לב מול האזרחים ולא מנינו אלא מקצת מאותן פגיעות של ממש בשלטון החוק, אשר רשויות האכיפה, אינן עוסקות בהן מטעמים כאלה או אחרים.

אות קלון רשימת אנשי ציבור אשר סרחו -  על-פי התנועה לאיכות השלטון
אתר התנועה לאיכות השלטון מביא רשימה של  אישי ציבור אשר על-פי כותרה ניתן להבין כי יש על אותם אנשים אות קלון.  הרשימה כולל  אישי ציבור אשר הורשעו בפלילים בצד אלה אשר נחקרו במשטרה. הרשימה כוללת  פוליטיקאים ברמה הלאומית,  ראשי ערים ואנשי השלטון המקומי,  וכן אנשי עסקים בולטים. קישור אל הרשימה:
רשימת אישי ציבור שהביאה התנועה לאיכות השלטון - תחת הכותר אות קלון

 

התיייחסות אתר בושה אל רשימת אות הקלון של התנועה לאיכות הסביבה.
הצגת רשימת  אישי הציבור אשר סרחו, לא ראוי לדעתנו, שתכלול את אלה אשר הורשעו  בצד אלה  שהוגש נגדם כתב אישום, או אפילו כאלה שרק נחקרו. עד  הרשעה, כל  אחד זכאי לחזקת החפות והצגתו ברשימה אחת עם אלה שהורשעו, עלולה ליצור מצג מטעה ולכן אנו ממליצים לקוראים, להתעלם מרשימת אלה אשר עדיין לא הורשעו. .
כן לדעתנו לוקה הרשימה בכך, שהיא מציגה את כל המורשעים בכפיפה אחת, אמנם תוך הצגת   העבירות בהם הורשעו,  אך בלא לסווג את ההרשעות לפי חומרת העבירות,  אבחנה בין אלה שיש בהרשעה קלון, או לא,  האם מדובר בטובת הנאה כספית אישית, או שהדברים קשורים לנושאי הליך הבחירות. הכנסת כול אישי הציבור בסל אחד, יוצרת  רושם לא נכון של  מושחתים רבים מספור, בעוד ניתוח העבירות בהם הורשעו אותם אישי ציבור, בחלקן,  אינו כצעקתה.

 

 

10.7.12   אולמרט 'הצדיק', פרקליטות  חבולה,  עתיד קודר של המאבק נגד השחיתות
זיכוי אהוד אולמרט ממרבית האישומים בבית-המשפט המחוזי בירושלים,  בהכרעת-הדין שניתנה היום, לוותה מצהלות שמחה של חבריו. אוי  לאותה בושה. אהוד אולמרט, מי שהיה ראש הממשלה, איננו  דמון כפי שהציגה אותו הפרקליטות, אבל תואר של   צניעות, ניקיון-כפיים, קיום נורמות ראויות,  הנו  והלאה.  היום, לאחר ההרשעה, אהוד אולמר הנו גם עבריין מורשע.

אריה גבע כתב באתר בושה, כבר מזמן, כי היועץ המשפטי, הפרקליטות והמשטרה, נוקטים כלפי אולמרט פעולות חקירה  באופן לא מידתי וכי  פרשת ראשונטורס, 'ספינת הדגל' של כתב האישום נגדו,  אינה עניין כה רציני הדורש  מלחמה רבתי נגדו של רשויות אכיפת החוק ואין כצעקתה  בתחום הפלילי.

אריה גבע,  אמרנו לכם -  בעקבות הכרעת הדין בעניינו של אהוד אולמרט 10.7.12

 

ראה -  אריה גבע  בתפקיד פרקליטו של החמדן, אהוד אולמרט - 9.9.09

 

הכרעת-הדין, דורשת  חשבון נפש של גורמי אכיפת החוק בישראל ועלינו לא לשכוח, כי  אהוד אולמרט מהיום, הנו ראש ממשלה לשעבר שהורשע בפלילים, אשר  בנוסף,   הנו נאשם בהליך פלילי העומד ותלוי בפרשת  הולילנד,  שהיא חמורה הרבה יותר,  מכל האישומים בהם ניתנה היום הכרעת-הדין.


742  עמודים מכילה הכרעת-הדין המפורטת והמלומדת של בית המשפט המחוזי בירושלים.  ת.פ  426/09 מדינת ישראל נ.  אהוד אולמרט ושולה זקן,   והיא 'גזלה'  חודשים ארוכים מזמנם היקר של שלושה שופטים נכבדים. (הנשיאה  מוסיה ארד,  סגן הנשיא יעקב צבן, השופט משה סיבל). התוצאה הנה כי השופטים לא הושפעו מהתקשורת וטחנו עד דק, את העובדות שהובאו בפניהם, תוך קביעות נורמטיביות משפטיות, שחלקן בעיני, בקריאה הראשונית של  הכרעת הדין, מעוררים סימני שאלה.

עולה חשש כבד,  כי  אנשי שלטון מושחתים,  וכאלה אינם חסרים במקומותינו,  יפרשו באופן לא ראוי את האמור בפסק-הדין,  תוך  שהם ימשיכו או חלילה יגבירו את דרך השחיתות, של פסיעה על משעולים אסורים של מעטפות מלאות כסף, של חמדנות  אישית, של  התעלמות מכללים ראויים - כל זאת, על-סמך תקדים אולמרט.

מהצד השני,  הפרקליטות והמשטרה,  שעמלו קשות בתיק זה,  לדעתי תוך הפרזה וחוסר מידתיות,  הם יסיקו את המסקנה כי מוטב להם, שלא לעסוק בנושאים מסובכים, כאלה שעל הגבול האפור.  כך או כך ועולה חשש, כי היום  השחיתות חוגגת, הגם שהשופטים הנכבדים, לא לדבר הזה התכוונו.

 


6.1.2012 פרשת הולילנד -  כתב אישום החמור ביותר במקומותינו,  בעניין שחיתות אנשי שלטון.
מה יכול להיות חמור יותר, מאשר הגשת כתב אישום  נגד חמישה-עשר אזרחים מכובדים לכאורה,  אשר רשויות אכיפת החוק סבורים כי יש די ראיות  להביא להרשעתם בפרשת שוחד ענקית, שתוצאותיה  ניכרות לעין, מכערות ופוגעת בנוף ירושלים ויישארו כך לעד. החקירה הממושכת  הגיעה לסיומה בהגשת כתב אישום חמור נגד נאשמים רבים, ביניהם  אהוד אולמרט ראש הממשלה לשעבר, אורי לופליאנסקי, ראש עיריית ירושלים לשעבר,  יעקב אפרתי, מנכ"ל משרד התשתיות לשעבר ומנהל מינהל מקרקעי ישראל לשעבר, דני דנקנר יו"ר לשעבר של בנק הפועלים ואנשים מכובדים אחרים.  לאחר חקירה מאומצת, מתוקשרת למדי,  נחשפה מה שנראה כפרשת השחיתות הגדולה ביותר בישראל. קשה  לקלוט, איך  מעשה השחיתות היה אפשרי, למרות שכל תושב ירושלים, ראה את מעשה הנבלה הולך וצומח לנגד עיניו. המשפט הפלילי  יעסיק את התקשורת ויעניין רבי.  אני מוטרד מכך, שעם כל החשיבות למעשיהם של רשויות אכיפת החוק, בפנינו רק קצה קרחון ואם לא נשנה את דרך הפעילות של ועדות התכנון והבנייה, הרבה לא ישתנה, גם אם יורשעו כל הנאשמים בפרשת הולילנד.
לקריאת דעת בושה, על  כתב האישום בפרשת הולילנד ראה:
כתב אישום בפרשת הולילנד, העדר שקיפות עבודת ועדות התכנון 1-12

ת.פ     12/ מדינת ישראל נ. : הלל צ'רנוי, אביגדור קלנר, אמנון ספרן, שמעון גלאון, מאיר רבין, אורי לופליאנסקי, אורי שטרית, אהוד אולמרט, שולה זקן, אליעזר שמחיוף, אברהם פנר, דני דנקנר, יעקב אפרתי  (ועוד שלושה תאגידים), - חבורה מופלאה של ראש ממשלה לשעבר, ראש עיריית ירושלים, מנהל מינהל מקרקעי ישראל, יו"ר בנק הפועלים לשעבר, עובדי ציבור נכבדים, יזמים מכובדים ומאכרים - אשר דרך משפטם תיחשף שיטה מטמעת, מושחתת, מבחילה, אשר כנראה עבדה באופן דומה, לא רק שם ועל-ידי שחקנים אחרים.  תקראו את כתב האישום  המלא-  אם רק חלק ממה שכתוב שם נכון.....
6.1.2011  כתב אישום -  מדינת ישראל נ. הלל צ'רנוי, אהוד אולמרט, אורי לולפליאנסקי ואח'

 

אלה אשר  עדיין סרבו להודות במצב המסואב בו נמצא השלטון ובעיקר דרך התנהלות השלטון והבקרה הרופפת אותה מפעילות זרועות השלטון בנושאים שגרתיים, אך רגישים, יטלו קורה מבית עיניהם. קריאת כתב האישום מעורר פלצות, איך ייתכן הדבר, והיכן היינו כולנו כל השנים, במיוחד אותם גופי בקרה וביקורת,  בעלי סמכויות נרחבות,  הרבה כבוד וגם משכורות נאות.

 

3.12.11  אם לא נפעל נגד השחיתות השלטונית הגואה, גורלנו יהיה כמו של של  אתונה.
אסור להחריש או להמשיך בחוסר מעש, נוכח ממצאי  דוח מדד השחיתות השלטונית של 182 מדינות ברחבי תבל. ישראל לא רק שנמצאת במקום לא מחמיא באמצע, אלא המגמה של גידול בתפישה לפיה מדינת ישראל הנה מדינה בה יש שחיתות שלטונית משמעותית, הולכת ומעצימה.  אנו מקלים ראש במשמעות של בעיית השחיתות השלטונית נוכח הבעיות היסוד האחרות שאינן נפתרות.
על ראשי השלטון להתעורר,  נוכח  ההתדרדרות  של  מצב השחיתות השלטונית בישראל 3.12.11

 

 

 

9.2.2011  שחיתות שלטונית בתחום המוניציפאלי,  נגע חמור שיש לבערו, תוך שינוי גישה יסודי, לפיה, גם פגיעה או אכיפה בררנית בתושבים,  ייחקרו, גם כשאין טובת הנאה לעומד בראש הרשות.
אנו למדים כי משטרת ישראל מנהלת יותר מ - 35 חקירות נגד ראשי רשויות מכהנים בעבירות שונות, תוך שמפכ"ל המשטרה, טוען כי ארגוני פשיעה חודרים למערכת השלטון המקומי. מדובר בתופעה חמורה הדורשת שינוי אסטרטגיה.  אתר בושה סבור, כי גם תפישת המשטרה, עליה אין מדברים,  לפיה, אין המשטרה חוקרת  מעשים של  רשויות מקומיות, הנעשים תוך חשד לעבירות על החוק, אם מדובר במעשים נגד תושבים מצד הרשות המקומיות, אם הכספים נכנסים לקופת הרשות המקומית או אכיפה בררנית של  החוק כלפי בודדים לפי ראות הרשות המקומית. ראה:
שחיתות מוניציפאלית, עת לשינוי אסטרטגי  מצד המשטרה 9.2.11

 

 

8.2.2011  עבירות 'קלות' כביכול של אלה העומדים בראש, הנן נגע מסוכן
העסקת עובד זר ללא היתר, פלישה לשטחי ציבור ובנייה בלא היתר, אינן עבירות של מה בכך. מציאות, בה  קיימת הפרת החוק רבתי, על-ידי אזרחים רבים הנחשבים נורמטייבים, משכילים הנמנים על שכבות העילית, במה שנראה כעבירות  לא בעלות  אופי עברייני אלים או מושחת בעליל בעיני  חלקים נרחבים בציבור,  הנה פסולה בעליל.  כאשר עבירות כאלה, מבוצעות על-ידי נושאי משרה ציבורית מהמעלה הראשונה, יש בכך מסר  היתר לכל אדם לעשות כישר בעיניו.   מעשים כאלה ועצימת עיניים נוכח התרחשותם, משולב בעיני לתופעת רקב, שראשיתו בנקודה זעירה, אך הוא הולך ומתרחב ומשחית את כל הפרי. על: עצימת עיניים נוכח שחיתות 'קלה' של העומדים בראש, מתכון להידרדרות

 

10.12.10   סקר השחיתות העולמי, רוב הציבור בישראל סבור כי  השלטון מושחת - למה השקט ?
פורסם סקר של  עמותת שבי"ל - ישראל, ארגון המסונף לארגון העולמי העוסק במאבק נגד השחיתות, ממנו עולה כי  הרוב המכריע של הציבור סבור, כי המפלגות נגועות בשחיתות. גם הרבדים האחרים של מערכת השלטון:  הכנסת, עובדי הציבור,  המשטרה - נגועים בשחיתות במידה לא מבוטלת. על הסקר, הממצאים ודעת אתר בושה, על המשתמע מנתונים אלה.  ראה באתר בושה:
סקר דעת הציבור על מצב השחיתות בישראל,  9.12.10

 

20.10.10  מעצרו של  רו"ח  גבי מימון, מנכ"ל משרד הפנים, בשל חשד למעשה שחיתות אישית
- שוב נחשפת דרך  קלוקלת של ניהול ענייני המדינה
שלוות הנפש בה  מקבל הציבור  את הידיעה על מעצרו של מנכ"ל משרד ממשלתי בכיר, על חשד למעשה של שחיתות אישית,   אופיינית לדרך התגובה בצד האדישות של החברה הישראלית  בכל הקשור להתנהלות השלטון.  לדידי, החמור יותר ממעשהו הנואל לכאורה של רו"ח גבי מימון, הנה דרך התנהלותו בתפקיד יו"ר ועדת התכנון הארצית,  אשר גרמה להרמת גבות לא מעטות ותהיות, תוך שתיקה של אלה היושבים ליד אותו שולחן, או חוסר מעש, של אלה בפניהם הם הלינו.   התעשרות המקורבים לצלחת.   הקש:
גבי מימון, מנכ"ל משרד הפנים - חשד למעשה שחיתות אישית 20.10.10

 

12.9.10   זרעי פורענות השחיתות  - ואולי  השחיתות כבר הכתבה שורשים עמוקים מדי
אין עשן בלא אש ואין קשרים הדוקים מדי, (להוציא  ידידות אמת ותיקה), בין אנשי הון  המחפשים את קרבת אנשי השלטון,  או של אלה שהיו חשובים ומפורסמים,  ומרעיפים עליהם תשבוחות, תשומת-לב ומטעמים קטנים ובבוא היום - גובים את שלהם. אני חולק על עיתון הארץ בנושאים לא מעטים, לרבות בדרך הצגת השחיתות השלטונית והתקפות  חסרות מידתיות על אישי ציבור כאלה או אחרים.   אולם כתבת התחקיר שהביא עיתון הארץ  בערב ראש השנה תשע"א (8.9.10),    אודות התמנון - מרטין שלאף,  ראוייה לשבחים והיא נדבך חשוב , אולי ציון דרך, במאבק  הציבורי  נגד השחיתות השלטונית.

כאלה שחשבנו שהם צדיקים גמורים, אולי הם לא......

אתר בושה, על הכתבה :
זרע הפורענות שיש בקשרים ההדוקים  החברתיים ההדוקים בין נבחרי ציבור לאילי הון.

קישור ישיר לעיתון 'הארץ' לעניין  התחקיר  –  מרטין שלאף – התמנון, תחקיר הארץ  8.9.10

 

 

המאבק בשחיתות של רשויות אכיפת החוק, אינו יעיל
למרות שנוכח חקירות, כתבי אישום והרשעות של  נבחרי ציבור  בכירים  לא מעטים, בשנים האחרונות, תהליכים שהתקיימו תוך השקעת משאבים עצומה של רשויות אכיפת החוק (פרקליטות, משטרה), וליווי תקשורתי צמוד ומקיף,  חיים האזרחים בתחושה כי המדינה כולה מושחתת וכל הפוליטיקאים מושחתים - אנו בדעה   לפיה,  נבחרי הציבור במדינת ישראל (הפוליטיקאים), אינם מושחתים במידה כה רבה כפי שנדמה  מהתקשורת.   כדי לא לטעת רושם לא נכון, אנו סבורים, כי רשויות השלטון ישראל, מתנהלות במקרים רבים באופן לא ראוי כלפי האזרחים, תוך  שרירות, איוולת, יהירות, חוסר יעילות, אך בעקרון, ברוב התחומים של המנהל הציבורי -  שחיתות  אישית, להבדיל מתופעות של שחיתות פוליטית, או שחיתות שלטונית, אינה  בעייה חמורה שאין לה תקנה.

 

איך עולים הדברים עם המצעד האין-סופי של נחקרים  נבחרי הציבור בכירים  אל חדרי החקירות של המשטרה.  דעתנו שונה מזו של הגופים האזרחים האחרים העוסקים בתחום זה, ונגד רבים בתקשורת.  כאשר כורכים יחדיו את מעשיהם הלא-ראויים של אישים  פוליטיים בכירים כמו: חיים רמון, נעמי בלומנטל, צחי הנגבי  אשר הורשעו במעשים פליליים בעבירות כאלה או אחרות שבעיננו אינן חמורות בניסבותיהן -  עם מעשיהם של גנבים כמו הירשנזון או  של הנשיא לשעבר קצב שעבירות המין בהם הואשם,  עומד ותלוי בפני בית-המשפט -  מתקבלת תמונה  המעצימה את התחושה כי המערכת הפוליטית נגועה בשחיתות רבתי שפשתה בכל פינה בה.  המקרה של ראש הממשלה לשעבר, אהוד אולמרט שונה, שכן ברור שהוא   פוליטקאי חמדן שראה להיטב את מצבו האישי, והוא אינו שה תמים. עם זאת, לדעתנו, קיימת הפרזה רבתי, במידת והיקף החקירות שלו  ובהעצמה של מידת השחיתות שלו, נוכח הממצאים  וסעיפי האישום שהוגשו  נגדו.

 

שחיתות שלטונית, לא אחת, אינה בגדר מעשה פלילי, אלא  מעשה או מחדל, שהוא בתחום האפור.  לרוב, אותם מעשי שחיתות שלטונית,  המכונים לא אחת, רשלנות, מחדלים, כישלונות וכו', הם הגורמים לעיקר הנזק הכספי לקופת הציבור ולמצב של  זילות הערכים ושל נורמות ההתנהגות הנכונות.

 

יש המכנים את השחיתות השלטונית בשם - שחיתות ציבורית. נראה לנו כי הכוונה בעצם לאותה תופעה. על שחיתות ציבורית:שחיתות ציבורית הרצאה שנשא שלמה גור, מנכ"ל משרד מבקר המדינה, כנס תנועת אומץ 5.9.07

 

 

2.7.10 מדוע מילארדי שקלים,  אינם חוזרים לקופת המדינה - מחדלי מרכז ההשקעות
מחקר  התנועה לאיכות השלטון חושף, כיצד למעשה מפקירה  ממשלת ישראל, משרד התעשייה, המסחר והתעסוקה, (התמ"ת), 2.5 מיליארד שקל, של כספי מדינה שהועברו בתור מענקים לחברות ויזמים פרטיים, אשר לא הוחזרו לקופת המדינה, משלא עמדו החברות  בתנאים הנדרשים. על הפרשה,  ראה:

מאמר דמרקר -  יום ו' 2.7.10  - קחו מיליארדים ואל תטרחו להחזיר - מרכז ההשקעות.

 

מגיעה ברכה לתנועה לאיכות השלטון על המחקר שערכה בנושא כבד משקל, בו נגרם נזק אדיר לקופת המדינה.  לא ברור אם  מדובר במעשה פלילי, או רשלנות של שרי התמ"ת ונושאי משרה,  אך בפנינו מקרה ברור של שחיתות שלטונית, גם אם במקרה הטוב, לא הגיע כדי מעשה פלילי.   ראה:
מיליארדים נגרעים מקופת המדינה, מחקר התנועה לאיכות השלטון על מרכז ההשקעות 2010

ראוי כי שר התמ"ת הנוכחי, בנימין (פואד) בן אליעזר, ימנה גוף מקצועי חיצוני, שיבדוק את העניין במהירות וביעילות.   העברת הנושא אל מבקר המדינה, מבטיח  השהייה ארוכה ודוח ארוך שלא ברור, אם יהיו בו המסקנות והדעות של כל אלה, במשרד מבקר המדינה שיבדקו את הנושא.

 

4.1.2010   שחיתות  בישראל  - מגזר הרשויות המקומיות
האם השחיתות השלטונית במגזר הרשויות המקומית אכן 'עולה כפורחת' -  אולי  -  יש יותר דיבורים  על קיום שחיתות חמורה  בישראל, מאשר  קיום שחיתות בפועל, או - שידם של רשויות החוק קצרה לגלות את המושחתים ?   זאת -  נוכח מספר המקרים בהם הורשעו ראשי ערים, ובמיוחד נוכח העבירות בהם הורשעו, על רק המשאבים העצומים שמשקיעות - המשטרה, הפרקליטות כדי להרשיע את ראשי הערים.
ראה: האם אכן ישנה שחיתות רבתי ברשויות המקומיות, או דיבורים. ראשי ערים וסגניהם אשר הורשעו

על:

 

 

אם אכן קיימת שחיתות שלטונית בישראל במגזר הרשויות המקומיות, יש לבערה ולחסל אותה בהקדם, אולם ראשית, ראוי  כי הציבור ידע את ממדי השחיתות  בישראל, הידועים לרשויות אכיפת החוק. מדוע אין מפרסמים  באופן תקופתי,  נתונים בדבר היקף החקירות, מספר הנחקרים, משך החקירות, כתבי אישום עומדים ותלויים ונתונים בדבר הרשעות בדין של נושאי משרה ברשויות המקומיות.  בלא שקיפות של המשטרה ושל הפרקליטות, ללא שיתוף פעיל של הציבור בהליך הדברת נגע השחיתות, דרכה של המשטרה לא תצלח.

 

.5.10 ריקבון, סיאוב, שחיתות שלטונית -  התייחסות משרד הפנים אל  מירה וולברג
'סוף שבוע',  על מירה וולברג, חושפת שחיתות 30.4.10
אתה קורא את הכתבה בעיתון מעריב של סוף השבוע, על דרך התעללות  יצחק אלמוג מנהל משרד מינהל האוכלוסין בעיר הרצליה (אין קשר אל עיריית הרצליה), בעובדת מירה וולברג אשר חשפה פרשת שחיתות בה היה מעורב.  תמיכת הנהלת משרד הפנים במנהל המושחת, מקוממת. במקום להרים את מירה וולברג ולהפוך  אותה לסמל, צמרת משרד הפנים, עשו בכירים במשרד הפנים  להקשות עליה ולמרר את חייה.
משרד הפנים אמור להיות  הוא שומר-הסף של  טוהר-המידות וניקיון-כפיים  של הרשויות המקומיות. אם אלה השומרים,   הגנבים, אינם צריכים לחשוש. המאבק נגד השחיתות לא יצלח, אם שומרי-הסף והגורמים המופקדים על אכיפת החוק, וגורמי הביקורת -  לא ישנו עמדתם מן הקצה, כדי לרומם ולפאר את אלה החושפים שחיתות, תוך יד-קשה נגד גופים שלטוניים השמים בפניהם מחסום ומרררים חייהם.


  • איננו מכירים את העובדות לאשורן. אתר בושה לא נטל חלק במאבק של מירה וולברג, אך תיאור הדברים  כמותשהם, מזעזע והמסקנות אליהן צריך להגיע  הקורא הסביר, זהות למסקנות אשר הגענו אליהן לגבי משרד הפנים,  במגעים הרבים שלנו עמו, בכל הקשור לעיריית הרצליה.

 

 

 

 

29.12.09 הטיית מכרזים במשרדי הממשלה , נוכח התנהלות המשטרה בעניין  מעצרו של שלמה לחיאני, ראש עיריית בת-ים. אין מדובר בהא-בהא-טליא, אך מה יש ללמוד מהשניים
פרשת מעצרו  המתוקשר  מדי, של שלמה לחיאני, ראש עיריית  בת-ים, לאחר חקירה סמויה ארוכה, שוב מעוררת את החשש לחוסר מידתיות  ותאוות פרסום-יתר מצד משטרת ישראל.  על הפרשה ראה:
מעצרו של  שלמה לחיאני, ראש עיריית בת-ים, 12-09, דעה אישית

אנחנו סבורים כי לא זו הדרך הראויה של המאבק נגד השחיתות השלטונית ויש בה להעיד יותר על חולשת המשטרה מאשר על יעילותה ונחישותה למגר את נגע השחיתות.

באותו היום, 28.12.09 בעמודים הפנימיים  פרסם  העיתון דר-מרקר,  כתבה מקיפה על הטיית מכרזים לאיוש משרות על-ידי משרדי  ממשלה.  הכתבה מגוללת את פרטי החקירות שהתנהלו בנושאים אלה, בהן לא נותר ספק, כי פקידי מדינה  בכירים היטו ביודעין, נתונים ופרטים באופן שיזכו במרכז אנשים מסוימים,  אשר הגוף הממשלתי חפץ ביקרם מסיבה זו או אחרת.

על הכתבה בעיתון דר-מרקר 28.12.09 :  הטיית מכרזים במשרדי הממלה 12-09

על:  שחיתות שלטונית

 

הטיית מכרזים - שחיתות שלטונית של ממש.
בלי שקיים צורך להשוות בין מעשיו לכאורה של שלמה לחיאני, ראש עיריית בת-ים,  שאם  אכן הדברים  המיוחסים לו על-ידי המשטרה, ננם כצעקתה, הרי מדובר בטובת הנאה אישיות שהנה  בתחום הפלילי הברור,שיש לאבחן אותה לעומת  מעשי שחיתות שלטונית, של הבכירים הגורמים האחראיים או הנותנים ידם להטיית מכרזים לאיוש משרות. למרות זאת, אנו סבורים כי הטיית מכרזים, גם אם אין טובת הנאה ישירה למפרסם המכרז, הנה לבה של השחיתות השלטונית ואולי חמור מכך.  אין מדובר כאן רק  בעניין עקרוני של פגיעה בערך שוויוון ההזדמנויות  לתעסוקה או  החשש שלא הטובים ביותר הם שיזכו במשרה בשרות המשלתי  -  אלא מצב בו,   כאשר מפורסם מכרז,  בעוד ידוע למפרסמיו מראש, כי סיכוי הפונים להתקבל למשרה הנו  נמוך אם לא אפסי, יש בו הטעיית  ציבור הפונים, מצגי-שווא  כלפיהם, ואולי אפילו מעשה תרמית.

 

לא קראנו כי היועץ המשפטי או  הפרקליטות, פתחו בחקירה פלילית של ממש, כדי לבדוק את ההתרחשויות בתחום  המכרזים למשרות בשרות הציבורי  ובוודאי שלא ראינו  שוטרים חמורי פנים, המתייצבים בפתח ביתם של  בכירים באוצר ובמשרדים אחרים,אולי אפילו במשרד המשפטים,  כדי לעצור  אותם  ולהביא אותם לחקירה.

 

נוכח  חוסר המעש של הציבור  הרחב בנושא השחיתות,  יש לעודד את שומרי החומות
19.11.09 כותבים על  שחיתות  הרבה, אך מספר המתעניינים מקרב הציבור בנושאי שחיתות השלטון וכל הנושאים הנגזרים מכך, הנו זעום.  רוב הציבור סבור כי  השחיתות השלטונית רווחת בזרועות השלטון בישראל,  הציבור מביע אכזבה ממנהיגיו הנבחרים על  היות חלקם  מושחתים,  וכי  רשויות המדינה אינן עושות  מספיק למיגור השחיתות -  אך ככל שהדברים מתייחסים להתעניינות במושג שחיתות באמצעות האינטרנט,  התעניינות הציבור  נמוכה כדי אכזבה גדולה.

 

 

 

נוכח נתוני סקר השחיתות העולמי ונתוני סקר השחיתות המקומית, שני סקרים חשובים שהתפרסמו באותו יום (17.11.09),  צריך  לראות עד כמה נמוכה מעורבות הציבור, הקש:
הציבור אינו מתעניין במושג שחיתות

 

 

ראה

מדור : מאבק בשחיתות

 

קישורים אל נושאים הקשורים אל המאבק נגד השחיתות:

 

 

8.12.09 עוד סקר על שחיתות פוליטית שלטונית - התמונה דומה.
סקר שערך מכון המחקר טלסקר עבור בית הספר לחברה ולממשל במכללה האקדמית בית ברל, לקראת כינוס שכותרו היה - 'פשיעה כלכלית – שחיתות פוליטית - , המחיר האמיתי', בנושאי שחיתות פוליטית ופשיעה כלכלית שהתקיים במכללת בית-ברל, ביום 8.12.09 , ראה:
סקר 'טלסקר' על שחיתות פוליטית - שלטונית,   12 -09

 

 

 

מה בין התנהגות לא נאותה של נבחר ציבור לבין התנהלות פלילית
בג"ץ 5305/08 עמותה  לקידום ממשל תקין. נ. היועץ המשפטי לממשלה, הפרקליטות, בנימין בן אליעזר (פואד), שר התשתיתות, ניתן ביום 24.11.09

 


  • 12. בשולי פסק דיננו זה לא נוכל להימנע מלהעיר כי אין בהחלטתו של היועץ המשפטי לממשלה שלא לפתוח בהליך פלילי כדי ליתן הכשר להתנהגותו של השר בן אליעזר, אשר מתוארת בדו"ח מבקר המדינה. גם אם כטענת היועץ המשפטי לממשלה לא הייתה כאן תעשיית מינויים פוליטיים המונעת משיקולים זרים, ואף אם כנטען לא הופעל מכבש לחצים, הרי ההתנהגות הייתה שלא על פי הנחיות היועץ המשפטי לממשלה בעניין. כפי שנטען בתגובת המדינה, התנהגות פסולה הכרוכה בפעילותם של אישים פוליטיים או נבחרי ציבור לקידום מועמדים משיקולים זרים ולא על בסיס ענייני עשויה להיות מסוגים שונים. היא מדורגת על פי מידת חומרתה בין מעשים פליליים לבין מעשים של אי תקינות מנהלית, בין אם יש בה עבירה משמעתית ובין אם פגם אתי בלבד. ההתנהגות נבחנת על פי מידת הפגיעה בערכים הבסיסיים, היקף הפעילות ויחסי ההשחתה שיש במינוי. יהא אשר יהא המיון של אותו פסול בהתנהגות איש הציבור, היועץ המשפטי לממשלה, אשר קבע הנחיות בעניין זה ואשר אמון על ההבחנה בין סוגי המקרים שבאים בפניו, החליט כפי שהחליט ולא מצא כי הפסול שנתגלה בעניין שלפנינו עולה כדי עבירה פלילית, על אף ההתנהגות הלא ראויה. לא מצאנו עילה להתערב בשיקול דעתו. עם זאת, אין לנו אלא לחזור ולהפנות לדברים שציינה באת-כוח היועץ המשפטי לממשלה בתגובתה לבית המשפט: "ראוי ששר או מי מטעמו יימנעו, ככלל, מפניות לחברה ממשלתית או תאגיד סטטוטורי שתחום אחריותם בעניינים פרטניים של העסקת עובדים; זאת, נוכח העקרונות הכלליים הבאים למנוע חשש מפעולה של החברה הממשלתית או התאגיד משיקולים זרים, ושלא בהתאם לעקרונות של שוויון, תחרות הוגנת ושקיפות, אשר על מכונם עומד המנהל הציבורי". להערה זו אנו מצטרפות".

לקריאת פסק-הדין המלא - בג"ץ 5305/08, פואד בן אליעזר

 

אין בידינו הפרטים לשם השוואה בין  עניינו של השר צחי הנגבי,  העוסק במינויים פוליטיים, הליך העומד ותלוי בהליכים פליליים מזה מספר שנים, לבין  עניינו מבלי להיכנס לעניין  השר בן אליעזר ופרשת המינויים שעשה הוא.  עם זאת  בכל הכבוד להחלטת בית-המשפט, ,אתר בושה סבור על-סמך ניסיונו, , כי נוכח העדר שקיפות  ההליכים קבלת ההחלטות והשיקולים,  אצל  רשויות אכיפת החוק והעדר בקרה של ממש על פעולותיהם,  בית-המשפט העליון,  מעניק ליועץ המשפטי לממשלה,  סמכות רחבה מדי, תוך ביקורת שיפוטית מוגבלת.   השינוי צריך להיות, לא בהחלטה כזו או אחרת של היועץ המשפטי לממשלה, אלא בשינוי ההליכים, מידת השקיפות והקמת גוף בקרה של עבודת היועץ המשפטי לממשלה ועל הפרקליטות.

 

מעמדנו   בעולם  בנושא שחיתות שלטונית
17.11.09 אחת לשנה, מפרסם י ארגון  Transparency International  שהוא גוף בעל מוניטין  ואמינות מקצועית גבוהים ביותר. את מה שמכונה - מדד המדדים - הוא מדד השחיתות העולמי, בו מודרגות כל מדיניות העולם לפי מצב השחיתות בהן. ישראל ממוקמת במקום ה - 32 בדירוג השחיתות העולמי, מקום לא מחמיא למדינה דמוקרטית.על מדד השחיתות העולמי, ישראל בין אומות העולם בענייני שחיתות, ועל המגמה בתחום השחיתות השלטונית בישראל, ראה:
מדד השחיתות העולמי - 2009

 

סקר על מצב השחיתות המקומית, שפורסם באותו יום - רק ממחיש את תמונת השחיתות כפי שהיא נתפשת בעיני הציבור הישראלי.

 

17.11.09 סקר השחיתות של הפוליטיקה הישראלית של מכללת ספיר, אשר פורסם היום,  מחזק באופן משמעותי את תפישת אתר בושה ואת מאבקו נגד נגע השחיתות השלטונית.  נוכח התוצאות החמורות, הסלידה אותה מביע הציבור -  אתר בושה  שואל שוב,  מדוע אין הציבור יוצא מאדישותו ופועל למען ביעור השחיתות.  הנתונים קשים, המושחתים רבים ואלה הנתפשים בתור ישרי-דרך, גם הם אינם זוכים להסכמה מקיר אל קיר.
ראה:  סקר השחיתות 2009, מכללת ספיר.

נגע השחיתות  הקיים ברשויות השלטון, אינו הסכנה הגדולה ביותר לקיומה של מדינת ישראל, אך הוא בהחלט גורם בעל משמעות רבה, על חוסנה של החברה הישראלית וסיכוייה לשרוד.

 

 

2.11.09   ביקורת על דרך תפקודו ועל השקפת עולמו של מני מזוז היועץ המשפטי לממשלה

 

שחיתות שלטונית - ציבורית, היא נגע חברתי-פוליטי-כלכלי ממאיר, שאינך חש בו תחילה, אך הוא הולך ומכרסם בנשמתה וגופה של החברה והכלכלה, עד שזרועות השלטון, פועלים לא באופן יעיל וראוי, אלא כדי לקדם את עניינם של המושחתים.   כאשר שחיתות הופכת שכיחה ומחלחלת לזרועות השלטון,  החברה והכלכלה מאבדות את יעילותן ואותם גופים נגועים, פועלים על-פי שיקולי טובת הנאה, וקירוב מקורבים ונותני שוחד.

 

על:  14.9.09 חוסר עניין של הציבור במעשי שחיתות - חובה להביא לשיתוף  האזרחים

ראה גם:

 

מעורבות האזרחים במאבק נגד שחיתות הנו תנאי למיגור הנגע הממאיר.  הציבור עומד מנגד, ואינו מתעניין בפניה המכוערים של שחיתות שלטונית, בעוד העומדים בראש רשויות השלטון,  הנם  נגד שקיפות פעולותיהם, תוך חוסר   לשתף את האזרחים.

25.9.09-  מהי השחיתות השלטונית - האם הגשת כתב אישום נגד אולמרט מקדמת את המאבק

 

גם נוכח גילויי שחיתות  חמורים בצמרת השלטון,  הידיעה כי  תופעת שחיתות קיימת בשכבות שלטון לא מעטות, וכי מדובר בנגע שעלול להרוס את המרקם: הפוליטי, כלכלי, חברתי של מדינת ישראל -  רוב הציבור אינו מפנים עדיין, כי  שחיתות שלטונית. הנה נגע חברתי חולני ממאיר, שאם לא תיבלם התפשטותו, הוא יהרוס  את כולנו.

 

מקומה המכובד של השחיתות השלטונית תוך העדר הצלחה של ממש של הגופים המופקדים על מניעת וצימצום השחיתות, מעורר שאלות נוקבות על-מידת יעילותם של גופים אלה ועל דרל תפקודם.  דעת אתר בושה  בדבר חוסר  יעילות עבודת רשויות אכיפת החוק, ראה:

 

בניגוד לרושם הקיים על העניין  בקרב הציבור בנושא שחיתות, מתברר,  כי הציבור  אינו מתעניין בנושאי שחיתות בקרב זרועות השלטון ואינו טורח  לחפש מידע, שלא לומר שהפעילות הממשית של הציבור במאבק נגד השחיתות, הנה מזערית.

 

אהוד אולמרט
אהוד אולמרט, ראש ממשלת ישראל עד 2009, האיש נגדו נוהלו חקירות רבות בחשדות של מעשים פלילים חמורים, היה בעצם, נהנתן, חמדן, שאהב את מנעמי החיים ולא בחל להשתמש במעמדו לנצל זאת. גנב הוא לא היה, גם לא קיבל שוחד, ובעצם, הוא היה קורבן של עצמו.

על:

 

 

title Filter     מספר מאמרים 
# כותרת מאמר
1 13.2.14 הדג מסריח מהראש - משבר הדסה, רק משל הוא
2 6.1.2012 הולילנד - נראית כמו פרשת השחיתות הגדולה בתולדות המדינה, עוברת להכרעה שיפוטית. קצה קרחון של מצב ריקבון שלטוני, שהתאפשר בין השאר, בשל חוסר שקיפות מלא של פעולות גופי התכנון והבנייה.
3 3.12.11 נוכח השחיתות השלטונית המתמשכת ועולה, אנו נמצאים במדרון חלקלק
4 2.12.11 מדד השחיתות הבינ"ל 2011, ישראל מתדררת
5 26.5.11 מדד איכות החיים של המדינות המפותחות OECD - היכן ממוקמת ישראל ?
6 9.2.11 שחיתות שלטונית עירונית - יותר מ – 35 חקירות נגד ראשי רשויות מקומיות מכהנים. אין מדובר בתפוחים רקובים, אלא דומה כי העץ נגוע במחלה חשוכת מרפא.
7 8.2.11 עצימת עיניים נוכח שחיתות 'קלה', של העומדים בראש, הנה מתכון להידרדרות מוסרית ברורה
8 10.12.2010 ברומטר השחיתות העולמי (GCB) לשנת 2010 ובישראל – הרוב המכריע של הציבור סבור כי הממסדים נגועים בתופעת שחיתות. הציבור זועם, אך לא עושה דבר.
9 20.10.10 התעשרות המקורבים לצלחת על-חשבון הציבור - חשדות נגד גבי מימון, מנכ"ל משרד הפנים
10 12.9.10 זרע פורענות השחיתות השלטונית - מרטין שלאף האוסטרי - אינו רק מטאפורה או משל.
11 5.9.07 מנכ"ל משרד מבקר המדינה - מהי שחיתות צבורית
12 4.1.2010 שחיתות רבתי ברשויות המקומיות ! האם אכן השחיתות של ראשי ערים בישראל הנה חמורה ?
13 5.12.09 דעת הציבור על השחיתות השלטונית, המצב ממשיך להיות קשה
14 18.11.09 מדד השחיתות העולמי - מצבה של ישראל
15 17.11.09 מדד השחיתות המקומי - סקר מכללת ספיר
16 25.9.09 האם הגשת כתב אישום נגד אולמרט, מקדם את המאבק הנדרש נגד נגע השחיתות השלטונית - מהי אותה שחיתות שלטונית.
17 14.9.09 מעורבות האזרחים במאבק נגד שחיתות הנו תנאי למיגור הנגע הממאיר.
18 7.6.09 תיקון סעיף מרמה והפרת אמונים - כשלים בסיסים, הצעת גבע
19 5.6.09 מרמה והפרת אמונים - תזכיר הצעה לשינוי סעיף חוק העונשין
20 3.6.09 הרוב המכריע של הציבור סבור, כי מאבק הרשויות נגד השחיתות אינו יעיל. מכאן ברור כי אתר בושה משקף את דעת רוב הציבור
21 מדד השחיתות העולמי 2008
22 דרושים שינויים בחוק חופש המידע - שקיפות פעולות רשויות השלטוןן
23 המאבק בשחיתות ומקומנו בין אומות העולם - דוח איכות השלטון של הבנק העולמי
24 העדר ציות העיריות לחוק חופש המידע והימנעות מהכנה והצגת דוחות שהם חייבים על-פי חוק
 

השלטון - שלוחותיו

רשויות מקומיות

discount outlook software 
download ms office 2013 student 
buy windows 7 professional academic 
cost of solidworks premium 
buy student illustrator cs3 mac 
rezeptfrei clomifen preisvergleich baclofen in österreich cialis osta levitra precio farmacia viagra tilskud
vardenafil in india levitra online prescription generic viagra fast shipping viagra without prescription in australia genuine viagra without prescription
generic levitra does it work levitra prescribing information daily dosage of cialis internet viagra pharmacy levitra vardenafil oral jelly