בושה בושה
צבא ההגנה לישראל - צה"ל

 

צבא ההגנה לישראל, אינו מסוג הנושאים בהם עוסק אתר בושה. אין  אנו בקיאים במתרחש בצה"ל מעבר למופיע בתקשורת,. אני  קורא כמו אחרים,  תוך חריקת שיניים,  את  החלוקה הלא צודקת של נטל הביטחון, אי-גיוס החרדים,  הימנעות מלגייס את הערבים לשרות לאומי או שרות צבאי,  המאבקים בצמרת  הצבא, שהגיעו לשיאם בפרשת מסמך גלנט, הצלחה מפוקפקת במלחמות האחרונות -  ומקווה כי הדברים  יבואו על תיקונם. כי צהל הנו בבת  עיננו ובלעדי צה"ל חזק, נחרצה עלינו כלייה.  אולם מעת לעת,  מתעורר עניין בו אני  מוצא עצמי מעורב כך  או אחרת ואני מביא חלקם של אותם דברים באתר.  

 

2.11.10    שני חיילי גבעתי הורשעו בדין פלילי בשל מעשה לא ראוי בעת מבצע עופרת יצוקה.  הדברים נכתבו בעקבות מכתבו של לוחם. ראה:

משפטיזציה לא מידתית של הצבא, בעקבות משפט חיילי גבעתי, מכתבו של לוחם.  

 

14.10.09   לא על צה"ל, אבל על שר הביטחון הממונה על הצבא ועל משאבי הצבא

 

11.5.09  מה בין להקת דפש מוד, לחוסר הצדק ואי-ההגינות בחלוקת נטל השרות הצבאי ושרות המילואים, בין חלקי העם.   הקש: דעה אישית  דפש מוד וחדוות השתיקה.

 

13.8.09   קצינים בכירים  בעלי יכולת עטורי כבוד ויוקרה,  משקרים בזוטות.

דעה אישית על תרבות השקר בצה"ל  - על תרבות השקר

 

 

12.6.09  תת-אלוף יהודית גריסרו -  חברת הרכב בית-הדין הצבאי.

תת-אלוף יהודית גריסרו, , הייתה  היום בחדשות כחברת הרכב בית-הדין שגזר עונש כבד, לא מידתי,  על תת-אלוף משה תמיר (צ'יקו).

אתר בושה התייחס  לדבים בהקשר  בשל היתקלות עניינית  בי ן  'בושה' -  לבינן,  המובאת בהמשך. .

 שתי קצינות בכירות הלכו בדרך שונה, אך המסקנה דומה.


על דרך התנהלותה הבעייתית של תת-אלוף יהודית גריסרו, בעניין  ביקור משלחת קצינות צה"ל בעיר הרצליה, ערב הבחירות המוניציפאליות,, ראה: ביקור קצינות צה"ל בעיריית הרצליה, טיוח  העובדות, תוך שיקול דעת מוטעה.

 

בעקבות מכתבו של לוחם,  ראינו מקום להתייחס לדברים ולהביא את מכתבו. ראה:
על  משפט גבעתי, משפטיזציה של הצבא, מכתבו של לוחם. עדים למשפטיזציה גוברת של הצבא, מה שיגביר את תחושת  החוסר הגינות בנשיאת הנטל ויחס המדינה , אצל אותם אנשי מילואים וסדיר, הנמנים על המערך הלוחם.  דברים שכתב  לוחם צעיר.   ראה: משפט חיילי גבעתי, משפטיזציה של הצבא - מכתבו של לוחםעלילת שהותו  הבזבזנית  של  אהוד ברק, שר הביטחון, במלון פאר  פריזאי,  בעת ביקורו בלוויית אנשי פמלייתו, בסלון האווירי בפריז בחודש יוני השנה, מוצגים  בדוח מיוחד של מבקר מבקר המדינה מביא דוח על  בזבוז משווע של כספי הציבור  תוך אטימות שר הביטחון לרחשי הציבור. הסיפור העסיסי  תפש כותרות של ממש, גם בעיתות מצוקה מדינית, בעת שיא המשבר  עם ממשלת תורכיה וביום הדיון באו"ם בדוח ועדת גולדסטון. אתר בושה, על אהוד ברק, וביקורו בעיר פריז, הקש:
 אהוד ברק הפוליטיקאי הנהנתן בהקשר הסלון האווירי - פריז 10-09

 

 

 

חדוות השתיקה  -    enjoy the silince -  להקת דפש מוד, הביאה חמישים אלף  ישראלים  להתכנס לכמה שעות של  נוסטלגיה ובריחה לעולם אחר.  מדוע  אותם ישראלים  צעירים, נרתעים להתאסף, למחות, להתנגד, נוכח כשלי השלטון  ונוכח חלוקת נטל  השרות הצבאי, הבלתי-סביר בעליל. 

רבים סבורים כי  מבצע עופרת יצוקה, השיב לצה"ל את אמון העם, שאיבד צה"ל במידה רבה בעקבות מלחמת לבנון השנייה.  בעוד נראה כי צה"ל פעל במבצע עופרת יצוקה  באופן יעיל,  יש תוהים, ואני ביניהם, לגבי הניהול המדיני של מבצע עופרת יצוקה, לגבי דרך המלחמה, המטרות, היעדים וובכל הכרוך בדרך תגובת מדינת ישראל למצב הבלתי נסבל בגבול רצועת עזה ובעניין גלעד שליט. ספקות רבות היו בלבי, גם בעת מהלך הקרבות. 

15 במרץ 2008, גלעד שליט עדיין  בשבי החמאס, ירי הטילים לעבר ישראל נמשך טיפין טיפין,  החמאס חי, נושם ובועט  ואינו חושש מכוח ההרתעה של צה"ל,  קשה לומר שישראל ניצחה במערכה. 

אתר בושה הביע דעתו  על  המצב ברצועת עזה ובעניין מבצע 'עופרת יצוקה מס' פעמים, בזמן אמת':

 

גם במלחמת לבנון  השנייה, למרות דרך התנהלות המערכה,  לא היה ספק באומץ לבם וגבורתם של המפקדים הזוטרים והחיילים בשדה הקרב והכשל היה של דרגי הפיקוד העליון והדרג המדיני.  מששככו רעמי התותחים,  וכאשר שוב נדרש צה"ל לגייס חילי מילואים בצו  8, יש לעורר שוב את השאלה הקשה, לפיה, צה"ל הולך  ומאבד את מעמדו כצבא העם  ואת הקונצנזוס  בעם   זאת בשל חלוקה  ונשיאה בלתי-צודקת של נטל השרות הצבאי בין האזרחים. העמסת  שירות המילואים   על קבוצה קטנה יחסית של אזרחים, בלא שהיא מקבלת פיצוי  ראוי, הנה  בלי-הוגנת  ולא מוסרית   והמשך המצב, עלול להביא לידי קריסת מערך המילואים.

 

נוכח  אומץ לבם ונכונתם של צעירים רבים להתגייס ליחידות לוחמות ובעיקר נוכח האתגרים הבטחוניים הקשים בהם עלולה מדינת ישראל לעמוד בכמה חזיתות,  הרי נוכח  מגמת השיעור היורד של  צעירי ישראל המשרתים  בצה"ל, ונוכח העובדה שמגזרים שלמים, (חרדים, ערבים), פטורים מחובת השרות הצבאי, או שירות לאומי -  אנו נדרשים לבדק בית יסודי וחשיבה מחודשת של ערכיו והנחות היסוד, עליהם מבוססים חיינו באזור הגועש הזה. 

 

לאחר שהתמוגגנו מנכונות ושיעור התייצבות אנשי המילואים, כדי שנפנים היטב, כי   שיעור האוכלוסייה הנושא בנטל שירות המילואים, לא רק שהופך להיות מיעוט, אלא גם בקרב אלה אשר שירתו שירות סדיר, חלקם של אלה הנקראים באופן שוטף לשרות מילואים,  מתחיל להיות מיעוט  מבוטל  בקרב אלה הנמצאים בגיל שרות המילואים.

להוציא מדור  דעה אישית, בו מביא אריה גבע דעתו בנושאי השעה וכתב לא אחת על צה"ל -  אתר בושה עוסק כידוע,  רק בנושאים בהם  היה מעורב   אריה  גבע  באופן אישי.  את שירות  המילואים סיים אריה גבע לפני שנים רבות, כשהיה כבר עמוק בגיל העמידה. אלא שבנו,  נמנה על אותו קבוצה קטנה, הנקראת בכוח צווים, לעתים מזומנות  להתייצב  ולבצע שרות מילואים.  נוכח התגמול הזעום, הפגיעה באורחות חייו האזרחיים, לרבות  בעבודתו, שלא לדבר על  אי-הנוחות, המאמץ והסיכון הכרוך  בביצוע שירות מילואים  -  הרי כאב לבן הנקרא לשירות מילואים וכאזרח,  איני יכול להתעלם באתר בושה, מדרך התנהלות צה"ל בכל הקשור לשיעור הנמוך של האזרחים  העושים שירות מילואים.

 

 11-08 הצדדים המנהלתיים, הבעיתיים של צה"ל - חוסר רגישות של  מעמד הצבא בענייני בחירות ובעיקר, טיוח

דוגמא להתנהלות איש צבא,  בנושא פוליטי,  המצביעה על חוסר רגישות והעדר הבנה למקום הצבא  בשלטון דמוקרטי.  תת-אלוף יהודית גריסרו , יועצת הרמטכ"ל לענייני נשים, אינה דוגמא המייצגת את  רוב קציני צה"ל, אך  העובדה שמעשיה של תא"ל יהודית גריסרו ובמיוחד תגובתה המעוררת תמיהה, זכו לתמיכת שר הביטחון, אהוד ברק -  היא שצריכה לעורר בנו שאלות, על דרך תיפקוד הצבא בנושאים שאינם קרביים. לא בענייני מלחמה עסקנין, אלא בנושאי התנהלות ארגונית ומנהלית ובעיקר, על דרך חשיבת שר הביטחון אהוד ברק  בענייני דמוקרטיה וצבא.

 לקריאת הפרשה :  דרך התנהלות תת-אלוף יהודית גריסרו, יועצת הרמטכ"ל לענייני נשים

 

 

מצב בו שירות המילואים מבוצע על-ידי חלק קטן בעם, הנו בלתי מוסרי ובלתי-ראוי
מצב בו רק  חלק קטן מהאזרחים נושאים בנטל  הביטחון, הינו  לא רק מסוכן לביטחונה של מדינת ישראל (נושא בו לא נעסוק), אלא יש בו חוסר הגינות והעדר מוסריות כלפי משרתי צבא החובה, ומיוחד  כלפי חיילי המילואים, הנדרשים מכוח חוק, לעזוב את משפחותיהם ועיסוקיהם ולהתייצב לשרות על-פי קריאה.

על דרך התנהלות הצבא במלחמת לבנון השניה, הקש: דוח ועדת וינוגרד המלא

 

כאשר הולך ומתברר, כי אנשי צבא הקבע,  לרבות אלה שאינם משרתים שרות קרבי פעיל, מקבלים לא רק שכר גבוה, אלא פנסיות שיש בהן הטבה כספית עצומה, הרי השירות הצבאי לאנשי הקבע,  כבר מזמן אינו שליחות, אלא עיסוק הכרוך ה אמנם בסיכון ובעבודה קשה, אך מגיעים בו בבטחה לתנאים כלכלים  טובים, תוך פנסיה נדיבה בגיל צעיר יחסית.

על שכרם ועל הפנסיות הנדיבות של משרתי הקבע הקש: דעה אישית על הפנסיות של אנשי הקבע

 

לעומת זאת, חיילי המילואים, אלה שלא בחרו בקריירה צבאית כדרך חיים, נדרשים להקריב  לא רק את זמנם ולוותר על החופש והחרות שלהם, אלא הם משלמים מחיר כלכלי כבד  ואינם מקבלים פיצוי כספי ראוי.  לא רק שדרך כזו אינה מוסרית ואינה ראויה, בטווח הארוך,  היא תביא לקריסת מערך המילואים, או למצער, לחוסר יעילותו.

 

נבחרי הציבור, יחד עם העומדים בראש הצבא, הבינו שהם מגדישים את הסאה ביחסם אל חיילי המילואים, ואכן  בשנת 2008,  תוקן חוק  לשירות מילואים  התשס"ח - 2008,  אשר נותן הטבות מסוימות לאלה העושים שירות מילואים, לרבות מתן מענקים מיוחדים לגבי  שירות מילואים באותה שנה. על-פי כללי החוק – אלה ששירתו  20-30 יום בשנה, יתוגמלו ב – 2,268.0 ₪ ; אלה שעשו שירות מילואים פעיל של 31-36 יום יתוגמלו ב – 3,402.0 ₪ ואלה אשר עשו שירות מילואים פעיל של יותר מ – 37 יום, התגמול יהיה 4,536.0 ₪ לשנה.  רוב האזרחים העושים שירות מילואים (שכאמור הם מיעוט מבוטל בעם), שעשו שירות מילואים פחות מ – 21 יום בשנה, אולי יתוגמלו בשנת 2009.

 

סך  סכום התגמול המיוחד שיקבלו אנשי שירות המילואים  בשנת 2008 הנו  150 מיליון ₪, סכום מזערי,  במושגי התקציב השנתי של מערכת הביטחון, אולם כשאתה משווה סכום זה, למיליארדים הרבים, שמקבלים אנשי הקבע בפנסיות הנדיבות שהם זוכים – הרי  אנשי המילואים צריכים לחוש עלבון צורב, כמי שמנסים לקנות אותו בפרוטות.

 

מתן מענקים  גדולים יותר, לאלה המשרתים ימים רבים, שהם בעיקר קצינים, הנו מוצדק. אולם אי-תשלום  מענק כלשהו, לאלה המשרתים פחות מ – 23 יום בשנה, הנה לעג לרש, תוך עלבון וזלזול ברבבות חיילי וקציני המילואים, המהווים  את התשתית עליו בנוי מערך המילואים של צה"ל והם אלה, הנדרשים להקריב את חייהם, למען ביטחון האומה ביום פקודה.

.
חיילי המילואים עתרו לבית-הדין הגבוה לצדק, כנגד  תשלום המענק רק לאלה אשר שירתו מעל 23 יום, אשר מוציא את מרביתם  כזכאים לקבלת התגמול.   בג"צ  7374/08  עמותת בלת"מ - נגד -  הרמטכ"ל,  דחה את הדיון בעתירה, אך בהחלטתו מיום   31.8.08   לא הסכים להוציא צו האוסר על רשויות הצבא לחלק את המענק  על-פי הכללים שקבע, בעוד שהוא  קובע כי הדיון בסוגייה גופא, תידון מאוחר יותר. לקריאת החלטת בג"צ-
החלטת ביניים, מענקים, שירות מילואים

 
גם שירות  מילואים של 20 יום, מדי שנה, הוא הרבה,  נוכח מרבית אלה בגיל  המקביל, שלא משרתים אפילו יום אחד. שירות מילואים כלשהו, יש בו הקרבה ואינו צודק אם אינו נעשה על-ידי מרבית העם.  מניעת מתן תגמול מאותם אנשי מילואים, אמנם אינו גזילה, אך הוא  מבטא חוסר צודק וגם איוולת מצד שלטונות הצבא ובעיקר, מצד הדרג המדיני הממונה על הצבא.

.

חלקם של חיילי המילואים עושים את שירות המילואים זאת תוך תחושת שליחות. חלקם,  מוצא עניין  או סיפוק גופני ונפשי  של שרות מילואים עם חברים -  אך רוב  אנשי המילואים, מתייצבים לקריאת  הצבא של שירות מילואים –  רק משום שכך מחייב החוק ואם לא יעשו כן יעמדו לדין .  אילו  הייתה בריירה בידם,  במצב הקיים של העדר חלוקת הנטל, של העדר תגמול הולם – רבים מהם  היו מעדיפים שלא להיקרא לשרות מילואים.  רבים מהם מרגישים פרייארים, דפוקים, מצב הרסני לצבא שחייב להיות יעיל  ומתוחכם.

.
המשך המצב הקיים, יביא לכך שהתייחסות אנשי המילואים  תהיה כמו התייחסות האזרחים אל מס ההכנסה. (הכוונה אל ההגונים מבין האזרחים). זו היא חובה  המוטלת עליהם מכוח חוק, עליהם לבצע אותה כלשונה, אין להם שום חובה להתנדב, לשלם יותר מכפי שנדרש  אסור להם להשתמט, אך וזכותם לפעול באופן לגיטימי לשם הימנעות ממס, תוך ניצול הוראות החוק למען מטרה זו.  מצב כזה יביא לכך בו חיילי מילואים, יפעלו כמי שקפאו שד, בלא יוזמה,  בלא רצון, בלא רוח התנדבות, בלא חשק ובלא עניין, כאשר מעייניהם נתונים, לראות איך הם יצמצמו נזקיהם, במידת האפשר.

 

אם יגיע  חלילה היום הזה, תאלץ ממשלתי ישראל  להפוך את צה"ל לצבא מקצועי לכל דבר (משימה בלתי אפשרית בעליל, נוכח העלויות, צרכי הביטחון),  או  להסתכן בקריסת המערכות, או, אם יהיה מנהיג ראוי בראש המדינה, לנסות לאסוף את השברים וליישם מדיניות חדשה של:  ייעול תקציב הביטחון והפסקת גובה ותקופת הפנסיות המעיקה,  גיוס כל שכבות העם, חלוקת נטל ראויה של שירות המילואים, ופיצוי של ממש, לאלה אשר נקראים לשרות מילואים.

 

דוח  מיוחד של מבקר המדינה, מיום    14.10.09  מביא לנו פרטים, על עלויות ביקור אהוד ברק, שרה הביטחון, פמלייתו, וחברי  משלחת משרד הביטחון בסלון האווירי בפריז, הקש:
ד
וח מבקר המדינה, ביקור אהוד ברק, סלון אווירי פריז 10-09 

  

משפטם  הפלילי של שני חיילי גבעתי שהורשעו בעבירה חמורה של שימוש בנער פלשתיני לפתיחת תיקים בעת עופרת יצוקה, הנו משפטיזציה מופרזת של הצבא, הפוגעת במורל הלוחמים.  הדברים נכתבו בעקבות מכתבו של לוחם.  ראה: משפט גבעתי, משפטיזציה של הצבא, מכתבו של לוחם
   מספר מאמרים 
# כותרת מאמר
1 1.11.10 משפט חיילי גבעתי, הגברת המשפטיזציה של הלחימה - מכתבו של לוחם.
2 24.8.08 מעורבות פוליטית מיותרת של צה"ל, בגיבוי שר הביטחון
 

השלטון - שלוחותיו

רשויות מקומיות

microsoft office discount for military 
http://www.flyrnai.org/dbimg/R...op-student 
purchase microsoft outlook 2007 online 
cheap adobe creative suite 5 master collection 
http://www.flyrnai.org/dbimg/R...roduct-key 
dapoxetin tabletten commander du viagra sur internet vendo cialis originale achete cialis levitra compresse
vardenafil in india original cialis online tadalafil liquid viagra without prescription in australia genuine viagra without prescription
generic levitra does it work sublingual tadalafil buy cheap sildenafil internet viagra pharmacy levitra vardenafil oral jelly