בושה בושה
פארקים עירוניים - הקיימים ומצד שני - הפארק החסר

 

יש לברך על הקמת פארק הרצליה בשנת 2008,  'אחיו' של הספורטק  הותיק הנמצא בסמוך,  ראויה לברכה. עם זאת, יש להעמיד סימן שאלה על גודלו המתוכנן של הפארק והאם אין בפנינו תופעה של  מגלומניה של ראש העירייה יעל גרמן,  הרוצה כי יהיה בהרצליה פארק הכי גדול בשרון. התמיהה גדולה בעיקר נוכח התעלמות  יעל גרמן, ועיריית הרצליה, מן הצורך לפעול כדי להקים פארק עירוני גדול במזרח העיר, בשטח מתחם צור על-שטח  תע"ש, באזור בו ישנם ערכי טבע חשובים ואשר קרוב הרבה יותר, למרבית תושבי העיר מאשר הפארק בשטח הבאסה.

דעתי מלכתחילה הייתה,   כי אין כל צורך או הגיון כי פארק הרצליה על שטח הבאסה, ישתרע על שטח של 720 דונם  (כולל שטח בריכת החורף), וניתן היה מכל בחינה רציונליות -  להסתפק בפארק  עירוני משולב בשימור בריכת החורף, שגודלו  יהיה -  500 דונם לכל היותר, שגם הוא גדול מאד לעיר כמו הרצליה.

 

  • פארקים עירוניים קיימים: הפארק העירוני שלבים א', ב', ספורטק

  • פארקים מתכוננים: הפארק העירוני שלב ב',  פארק שמריהו

  • פארקים מתחייבים:  שטח מתחם צור במתחם התע"ש, מזרח העיר

 

 

 

 

 

הקמת פארק טבע - עירוני בשטח מתחם תע"ש, מתחייב
מראה חורשות האיקלפטוס הענקיים והצפופים, מעבר לגדרות מתחם התע"ש,  מראה רק את חלקו של היופי הטמון במקום. בעוד האדמה מזוהמת, הרי הרחקת הציבור הביא לשגשוג צמחיה נדירה בחלקה,  ולבעלי חיים שחיו פה ללא הפרעה.   מאות עצי האיקליפטוס גדלו לממדים מרשימים, כדי חורש מהגדולים באזור המרכז והצמחים הנדירים בחלקם שרדו את יד האדם.  כל מי שיתן ידו, לכריתת העצים או להשמדת הצמחים - מעשיו  בעיני גרועים מפשע....

הפיכתה של שכיית חמדה זו,  הנמצאת  בחלקו המערבי-צפוני של מתחם התע"ש, בצמוד לשכונת נווה-עמל ושכונת גורדון והרצליה הצעירה -  לפארק עירוני  מתבקשת גם מטעמים אחרים.  הפארקים העירוניים לרבות הספורטק, נמצאים ליד מסילת הרכבת, הרחק ממקום מגוריהם של מרבית תושבי הרצליה,  המתגוררים במרחק הליכה ממתחם התע"ש.  מכאן, הקצאת  כ - 200-300 דונם, מתוך שטח התע"ש הגדול,  הנו  מעשה מתבקש ומובן מאליו, לכל מי שטובת תושבי הרצליה והסביבה, חשובים לו.

על:

 

 

 

הרצליה התברכה בחוף-ים ארוך ויפה (אם כי בעייתי בחלקו), בתחומה  נמצא פארק ארכיאולוגי לאומי מרהיב  (אפולוניה), אתר ארכיאולוגי מעניין (תל-מיכל), גנים עירוניים בינוניים וקטנים, שההתייחסות  אליהם והערכת יופיים הנה עניין אישי.

בשנת 2008 נחנך בהרצליה בשטח הבאסה, ליד מסילת הברזל, הפארק העירוני, מעשה ידיה ויוזמתה של יעל גרמן, ראש העירייה הרצליה, אשר מתוכנן להשתרע על  שטח של  710 דונם.

בתוך שטח זה של הפארק העירוני של הרצליה, כלולה בריכת החורף (שלולית החורף), אשר הנה  תופעת  טבע  ייחודית, בעלת חשיבות רבה ואשר עיריית הרצליה מצווה ומופקדת, לשמר ולשמור עליו, במצבו הטבעי.

על:

בריכות חורף  בכלל ועל בריכת החורף בשטח הבאסה ראה: בריכות חורף

השתלשלות הדברים ודרך התנהלות עיריית הרצליה באשר לשימור  בריכת החורף, בשטח הבאסה,  ראה: בריכת החורף, הבאסה, הרצליה

 

4.11.2011 פארק הרצליה -  הושלם שלב ב', הכולל שימור ברכת החורף, נגישות, הליכה ומשחקים
בריכת החורף של הרצליה (הבאסה),  תופעת טבע הנמצאת בסכנת הכחדה,   נעטפה בפארק מקסים, השומר על ייחודה של בריכת החורף, מאפשר נגישות וצפייה בציפורים ממקומות מסתור.  כל הכבוד על תכנון הפארק,  על הביצוע ונקווה כי  אכן  חלק זה של פארק הרצליה  יהיה פארק ייחודי, המשלב ערכי טבע, עם צרכים אורבניים.

אריה גבע סייר בפארק הרצליה שלב ב', הספורטק, והחלק 'הישן', שהם בעצם מכלול אחד, והביא את רשמיו, תובנות וכמה תמונות שצילם בחלק החדש של הפארק. ראה:
שלב ב' של פארק הרצליה,  ביקור בפארק החדש, עוד בטרם מלאה בריכת החורף מים.

  • עם סיום עבודות שלב ב' של הפארק, המוצלח מאד, מתחזקות אצלינו שתי תובנות:
    אין מקום והגיון, להקים במיקומו הנוכחי, פארק עירוני על שטח של 720 דונם וניתן להסתפק בפארק המשתרע על שטח של  500 דונם לכל היותר.
    יש מקום להקים פארק עירוני נוסף, במזרח העיר, על שטח של 200 דונם, אליו תהיה נגישות טובה למרבית תושבי הרצליה.  מתחם צור, בשטח התע"ש, בתוך חורשות האיקליפטוס המדהימות, מקום בו ישנה צמחייה יחודית - הוא המקום הראוי.

 

 

לא פארק,  אך רעיון טוב שיושם נכון. טבעיר, גן טבע עירוני, במרכז העיר הרצליה
18.4.11  י"ג  ניסן תשע"א, ערב פסח - גן עירוני של פרחי בר במרכז העיר הרצליה - מרהיב.

דוגמא נוספת איך יכול האדם, במקרה זה עיריית הרצליה, לסייע לשמירת הטבע. טבעיר- גן עירוני חדש בו נזרעו פרחי בר ואת השאר, מניחים למעשה הטבע. פריחה מדהימה עת ימי חורף ופריחת  אביב. שבועות ספורים והיופי  הבלתי-נתפש  של הטבע, יחלוף  כלא היה, עד הפריחה בשנה הבאה.  צילמתי עוד ועוד ולא יכולתי להפסיק:

אלבום תמונות של גן הטבע העירוני הרצליה,  ערב פסח, י'ד ניסן תשע"א, 18.4.11 צילם אריה גבע
הפעם, לא הבאתי בצד התמונות את שמות הפרחים.

על הפארק  הקטנטן של פרחי בר,  בלב הרצליה,  מזרחית למרכז העיר החדש, ראה:

פארק עירוני   קטן של פרחי בר, הרצליה, סוקולוב   91, רשמים אישיים 18.4.11, ערב פסח, תשע"א,

 

29.6.10  החלו העבודות של שלב ב', של פארק הרצליה - האם לא עדיף הקמת פארק במתחם תע"ש במזרח העיר
עיריית הרצליה דאגה להעביר לכלי התקשורת, על הקמת שלב ב' של פארק  הרצליה. לשטח הפארק הקיים, יווספו 65 דונם ועלות הפיתוח הנה 23 מיליון שקלים, בלא שנמסר על-ידי עיריית הרצליה, כמה תעלה תחזוקת הפארק המוגדל.

הגדלת שטחים ירוקים בתחומי הערים, הנה דבר עליו יש לברך.  אבל בעניין פארק הרצליה, יש לשאול, מדוע אין יעל גרמן, ראש עיריית הרצליה, מעבירה החלטה בעיריה לגבי השטח בו תשמר שמורת בריכת החורף (ראה בהמשך), ובמקביל, מדוע אין עיריית הרצליה פועלת, להקמת פארק עירוני, בשטח מתחם צור בשטח התע"ש במזרח העיר, מקום בו ישנה נגישות לתושבים רבים יותר.  מגיע לתושבי הרצליה תשובה.  ראה: שאלות ותהיות, נוכח הקמת שלב ב' של פארק הרצליה 29.6.10

 

27.6.10  יעל גרמן  מטעה את הארגונים הירוקים והציבור, באשר להחלטת עיריית הרצליה על שימור  120 דונם של  בריכת החורף הנמצאת בתחומי פארק הרצליה..
בעוד יעל גרמן הצהירה ברבים ביום העיון בנושא בריכת החורף שהתקיים בפברואר 2010, ראה בהמשך, כי עיריית הרצליה החליטה לשמר 120 כשטח מוגן של בריכת החורף, אריה גבע חשף לאחר מאמצים רבים, כי לא היו דברים מעולם ועיריית הרצליה מעולם לא דנה בעניין.
מה מסתירה יעל גרמן, מה היא באמת רוצה, ולמה היא פועלת גם כאן תוך חוסר יושרה, תרבות שקר ושאר דפוסי פעולה לא ראויים, ראה:
מדוע עיריית הרצליה אינה מקבלת החלטה לגבי שטח שימור בריכת החורף  6-10.

בעיננו, בריכת החורף של הבאסה, הנה חלק של הפארק העירוני רק במובן של האחריות הניהולית והתקציבית. למעשה, מדובר באוצר טבע, אשר שוכן לפארק הרצליה החדש, אך יש לנהלו בנפרד, תוך שימוש בכלים מנהליים ומקצועיים אחרים, בפיקוח ציבורי הדוק תוך שקיפות מירבית.

 

בריכת החורף בשטח הבאסה, הנה ערך טבע עליון ובהיותה למעשה, השריד החשוב ביותר של בריכות החורף במרכז הארץ, ראוי היה כי תוכרז כשמורת טבע לאומית. עיריית הרצליה, כללה את שטח בריכת החורף של הבאסה, בתחומי הפארק העירוני והיא הופכת בכך, להיות אחראית לנכס טבע זה.
יש לברך על-כך, כי יעל גרמן ראש עיריית הרצליה, נאותה לבסוף, לשמר בשטח הפארק, שטח בגודל מספיק דיו - 120 דונם,  של בריכת החורף, כדי לאפשר איזון אקולוגי ושמירת מגוון עולם החי והצומח הנדיר האנדמי לבריכות החורף.  על-פי דבריה של יעל גרמן,  ב - 11.2.10 , היא הפנימה, כי כדי לשמר את בריכת החורף, צריך להימנע מעירוב בין פעילויות הפארק העירוני שהן מעשה אדם, לבין הצורך של הטבע להיוותר לעצמו בלא התערבות או הפרעה.

עדיין, לא ראינו את החלק הפורמאלי של התחייבות זו של עיריית הרצליה לשמר שטח של 120 דונם ואת הדברים בהם  נוקטת עיריית הרצליה, כדי לשמר את בריכת החורף של הבאסה, באופן נאות.

 

בעינינו  גודלו של פארק הרצליה  הנו מגלומני ואין שום צורך בפארק עירוני כה גדול במקום בו נגישות תושבי הרצליה המתגוררים במרכז העיר ובמזרחה -  שהם רוב התושבים - אל הפארק בעייתית. תושבי הרצליה, זקוקים לשני  פארקים  בינוניים, בעלי נגישות נוחה  לתושבי העיר  המתגוררים בחלק המזרחי של הרצליה - מרכז העיר, נווה-עמל, הרצליה הצעירה.

 

מדוע לא סיפרה יעל גרמן לתושבי הרצליה, בעת הדיונים על גודל פארק הבאסה, כי רשויות התכנון, דנות על ייחוד שטח נוסף של 300 דונם, למטרות פארק, ממש בסמוך אל שטח הבאסה. ראה: פארק שמריהו

 

על בזבוז מים של עיריית הרצליה, לרבות השקייה בניגוד להוראות החוק, ראה  : עבירות על תקנות המים, נראה כי עיריית הרצליה אינה העירייה הבזבזנית ביותר, אך האם זו נחמה ? אני תושב הרצליה ועיני פקוחות לנעשה בהרצליה ולא בעיר טימבוקטו  (שם נרדף לעיירה נידחת, אי-שם. טימבוקטו הנה עיר במדינת מאלי, אפריקה, בלב מדבר החול).

 

הפארק העירוני החדש, פארק הבאסה ועל בריכת החורף, המכונה גם שלולית החורף

14.2.09  יום שמש חורפית נעימה.  יום המוקדש  על-ידי עיריית הרצליה  לתופעת הטבע, הקרויה, בריכת החורף או שלולית החורף. האם שומרת  ומטפחת עיריית הרצליה את  בריכת   החורף שהנה ערך טבע חשוב, או  שתופעת הטבע הזו, הנה רק מנוף לרצון העירייה לטפח את הפארק העירוני,  ע"ח ערכי הטבע הנמצאים בשלולית החורף.

יום נעים בפארק הרצליה, שלולית החורף 14.2.09

 

עתידה של בריכת החורף ומה עושה עיריית הרצליה לשמר את שכיית הטבע בתחומה

עדיין איננו יודעים, מה סוכם לגבי גודלה של  בריכת החורף,   שהיא בעצם העילה  והצידוק האמיתי לתמיכת הגופים הירוקים ומאבקם למען הקמת פארק פארק הבאסה. עיריית הרצליה, לא הבהירה את עמדתה ברבים.

בתאריך 16.2.09  הגיש אריה גבע  על-פי חוק חופש המידע לקבלת מידע מעיריית הרצליה, על פעולות העירייה וכוונותיה לגבי בריכת החורף,  בפארק הבאסה.

תוך 30 יום,  על עיריית הרצליה להעביר את המידע שיעניין לא רק את תושבי הרצליה, אלא גם את כל חובבי הטבע במדינת ישראל.

 

בשנת 2006, יזמה עיריית הרצליה עריכת סקר מדעי על  שקע הבאסה ועל בריכת החורף.

סקר אקולוגי, שקע הבאסה הוכן על-ידי פרופסור אביטל גזית 8-06   הקש: שקע הבאסה פרופ' גזית

הסקר הוכן ביוזמתו של אורי רוזין מנהל היחידה לאיכות הסביבה עיריית הרצליה

 

מה התרחש מאז אותו סקר והאם עיריית הרצליה אכן  מיישמת את המלצות הסקר ?  ראה בהמשך.

 

בריכת החורף או כפי שהיא מכונה - שלולית החורף

העילה וההצדקה היחידה להקמת  פארק הבאסה, הייתה שימור בריכת החורף המכונה גם שלולית החורף, שהנה ערך טבע מיוחד, האוצר בתוכו, עולם צומח ייחודי בו ישנם צמחים - פרחים אנדמיים, שעומדים בפני הכחדה.  מומחים טוענים כי  שימור בריכת החורף בשטח הקטן מ - 120 דונם, לא יאפשר התפתחות  הפלורה  - פאונה , הייחודיים  בבית הגידל של בריכת החורף.

 

נוכח החשש כי עיריית הרצליה, לא תפעל כראוי לשימור שטח בריכת החורף,   פועלת החברה להגנת הטבע , כדי להביא לכך, כי  בריכת החורף  תהיה לפחות כ - 150 דונם, שהוא השטח לדעת החברה להגנת הטבע, הדרוש לשמירת בית-הגידול המיוחד של שמורת הטבע.

סקר שערכה החברה להגנת הטבע, ביולי 2008, מעורר חששות כבדים כי  עיריית הרצליה אינה פועלת וחלילה לא תפעל בעתיד, לקיים את בריכת החורף בהיקף מינימאלי נדרש.   הקש: פעולת החברה להגנת הטבע, פארק הבאסה

 

 

שלב א' של הפארק  העירוני באזור הבאסה  -  הסתיים

 

 

31.8.08   תושבי הרצליה זכאים לקבל דוח מסכם של השקעות, עלויות שוטפות ומה עם בזבוז המים ?

חלפו חודשיים מאז נפתח פארק הבאסה לשימוש הציבור. ששה שבועות חלפו מאז טכס הפתיחה שערכה עיריית הרצליה אליו נהרו המונים לשמוע זמרים ידועי שם.  הרצליה כולה, מכוסה שלטים המזמינים את תושבי העיר לבקר בפארק העירוני החדש.  הוצאה לא מבוטלת  המכערת את העיר, אך כדאי שתושבי הרצליה ידעו שיש להם פארק גדול על שטח הבאסה. האם ציבור תושבי הרצליה לא זכאי לקבל  מידע על  סך ההשקעה שבוצעה  על-ידי עיריית הרצליהלהקמת הפארק הגדול, כמה תעלה אחזקתו השוטפת, שלא לדבר על בעיות חמורות של בזבוז מים יקרים מפז.

 

למרות שהמידע שייך לנו התושבים והכסף שהוצע על הקמת פארק הבאסה, הוא שלנו, עיריית הרצליה לא מצאה לנכון, ליידע אותנו במידע חשוב זה. בשביל מה מוציאה עיריית הרצליה סכומי כסף נכבדים על אתר האינטרנט של העיריה.

אריה גבע, רוצה לדעת את האמת והשתמש בכלי שמעמיד לרשותו חוק חופש המידע.

ראה: בקשה לקבלת מידע,  הפארק העירוני - פארק הבאסה  - פירוט הוצאות, מים, מים מדשאות.

 

פתיחה חגיגית, פארק לרווחת התושבים

ביום חמישי, 17.7.08   נערך  טקס  בו תחגוג יעל גרמן, ראש העירייה הרצליה את סיום שלב א' של פארק הבאסה. 120 דונם מתוך 700 דונם שטח כולל על-פי התכנית. עלות של עשרות מיליוני שקלים, התוצאה, פארק  נאה ומטופח, שעלות החזקתו השוטפת תהא היקרה, ושממנו ייהנו תושבי השכונות הצפונית של תל-אביב ותושבי המשולש.  אם  תסתפק יעל גרמן במה שיש, ניחא, אם אם היא תעמוד על ביצוע תכניתה המקורית, המחיר יהא כבד גם על עיר עשירה.  ביצת החורף, נכס טבע שהיה העילה להקמת פארק הבאסה, עדיין לא טופל. נחכה בסבלנות

רשמים אישיים מביקור  אריה גבע,  על פארק הבאסה. הקש: פתיחת פארק הבאסה.

 

אין הצדקה לקיום  פארק  מגלומני על 710 דונם בקצה העיר, רחוק ממגורי התושבים, כאשר בסמוך יש פארק אחר.

הקמת פארק הבאסה, על אדמות פרטיות על שטח כה גדול, בסמיכות לפארק הספורטק, הנה בזבזנית בלא הגיון.

קריאת נייר-עמדה שחיבר אריה גבע, בנושא פארק הבאסה, 18.8.06 בו תוכלו ללמד על דרך עבודת עיריית הרצליה והכשלים  ברעיון פארק הבאסה במימדים המוצעים, הקש: 
פארק הבאסה, נייר-עמדה 8-06

שלב א' של פארק הבאסה - שנחנך ביולי 2008,  משתרע על שטח של 120 דונם והוא נאה ומטופח.   עיריית הרצליה  השקיעה מיליונים רבים בבניית שלב א' של פארק הבאסה  והיא  עתידה להוסיף סכומים גבוהים עוד יותר, כדי להגשים את חלומה של יעל גרמן, זאת  בנוסף לכספי הפיצויי לבעלי המקרקעין הפרטיים עליהם הוקם פארק הבאסה.

 

בהתחשב בעובדה, כי פארק הבאסה, נמצא בשכנות לפארק  הספורטק הנאה  וכי שני הפארקים - מרוחקים ממרכזי האוכלוסייה בהרצליה, הרי   120 דונם של פארק הבאסה בנוסף לשטח הספורטק, הם די והותר, ומלבד הוצאת כספים על טיפוח ושמירת ביצת החורף, ששטחה  כ - 110 דונם, יש להניח למקום ולהשקיע את כספי עיריית הרצליה, בהקמת פארק עירוני בגודל דומה לזה של פארק הבאסה,  במזרח הרצליה, בשטח צור, בגבול הצפוני-מערבי של מתחם התע"ש בדרום שרון.

 

הנגישות אל  פארק הבאסה,  נוחה לתושבי השכונות הצפונית של תל-אביב על כביש איילון ועם השלמתו של כביש 531, תהא לכל תושבי המשולש, נגישות מצויינת אל פארק הבאסה, זאת בצורה מהירה ונוחה יותר, מאשר יש לתושבי  הרצליה, שעליהם לחצות את כבישי הרצליה העמוסים לעייפה.  פארק ירוק וגדול, זוהי מטרה טובה, אם הדברים נעשים על-חשבון הכלל, אך השקעת כספים מרובים להקמת פארק הבאסה ולתחזוקתו, מכספי עיריית הרצליה, שלא תושבי הרצליה יהיו הנהנים,  זהו סיפור אחר לחלוטין.

 

מדוע יעל גרמן ראש העירייה הרצליה,  נמנעת מלדון בהקמת פארק  עירוני נוסף במזרח העיר.  ?

בשתי תוכניות גדולות בהן מעורבת עיריית הרצליה ויעל גרמן, ראש העירייה - פארק הבאסה ותכנית בניית מתחם התעש, העומדות לפני ביצוע בתחומי הרצליה -  מעורבים נושאים של  שמירת ערכי טבע ואיכות החיים של תושבי העיר. השפעת שתי תכניות אלה, שניהם על העיר ומשאביה יהיו משמעותיים  ביותר בשנים הבאות.

יעל גרמן מסרבת להתייחס לעניין הקמת פארק במזרח העיר ומעייניה נתונים להקמת  פארק הבאסה.

 

עיריית הרצליה הקימה את הספורטק, בסמוך למשכן היכל אמנויות הבמה של הרצליה. הפארק נאה, שוקק חיים ומשמש את תושבי השכונות הסמוכות. למרות העלויות העצומות,  הקימה  עיריית הרצליה,  את פארק הבאסה. כיום, יולי 2008, חודשים ספורים לפני הבחירות, זו מציאות משובבת עין, אך עגומה מבחינת רווחתם של מרבית תושבי הרצליה.

 

יש אומדים את עלות הקמת פארק הבאסה, בסכום דמיוני של  100 מיליון ₪  זאת כאשר,  תושבי מרכז העיר והשכונות המזרחית, (נווה עמל, שביב הרצליה הצעירה), אינם יכולים להנות משטחים ירוקים בפארק מתאים.  הקמת פארק בשטח של 200-300 דונם בשטח מתחם התע"ש, בתחומי העיר הרצליה,  הנה לא רק מתבקשת ואפשרית, אלא הנה כורח של הגינות פוליטית שרואה את טובת תושבי הרצליה, מכספם, נבנה פארק הבאסה שישרת אחרים.

 

תואיל יעל גרמן ותסביר לציבור תושבי הרצליה, מדוע היא משקיעה סכומי עתק   בהקמת פארק הבאסה ומדוע היא אינה דורשת מבעל המקרקעין של מתחם תע"ש להקצות שטח מתאים להקמת פארק עירוני בו ישנן שכיות טבע חשובות.

 

האם יש ליעל גרמן שיקולים זרים או נסתרים או שפשוט מדובר בראש עירייה לא צפוייה, הפועלת בחוסר הגיון ותקינות ?

 

לקריאת מאמרים נוספים באתר בושה על הפארק  העירוני, בתחומו נמצאת בריכת החורף,  ראה בתחתית הדף.

 

עיריית הרצליה הקימה את הספורטק, בסמוך למשכן היכל אמנויות הבמה של הרצליה. הפארק נאה, שוקק חיים ומשמש את תושבי השכונות הסמוכות. מדוע רוצה עיריית הרצליה, להקים ממש בסמוך, פארק עירוני נוסף, שעלותו עלולה להגיע מעל 100 מיליון ₪ בעוד לתושבי מרכז העיר והשכונות המזרחית, אין שטחים ירוקים בכלל. מדובר בחוסר רציונל ברור, הוצאת כספים רבים של עיריית הרצליה שלא לצורך, תוך קיפוח של מרבית תושבי הרצליה.

 

יעל גרמן מתעלמת במפגיע מדיון ובצורך ובאפשרות להקים פארק עירוני גדול על שטח מתחם  התע"ש, ובאותה עת,  היא מקדמת בהתלהבות את הקמת פארק הבאסה, בתכנית שאפתנית שנראית כמו מגלומניה, יותר מאשר רצון של ממש לשמור ערכי טבע, הנמצאים בשטח פארק הבאסה.

 

פיתרון אופטימלי היה בהישג יד. שטח הבאסה, הנמצא בבעלות פרטית, הנו 710 דונם והפקעתו כולו לשימש של פארק הבאסה, תחייב תשלום פיצויי הפקעה לבעלים.  אילו הייתה יעל גרמן, פועלת באופן רציונאלי, בלא רגשות ומה שמזכיר יותר -  שגעון גדלות,  הייתה מסכימה כי על חלק  קטן  בשולי שטח הבאסה, יוקמו בנייני מגורים, ובכך היו בעלי הקרקע מקבלים פיצוי  ראוי והיה נמנע הצורך לתשלום פיצויים נכבדים מקופתה של עיריית הרצליה.

 

האבסורד והצביעות, התגלו עד מהרה. עיריית הרצליה הזדרזה כדי להקים ולסיים את השלב הראשון של פארק הבאסה, עוד בטרם הבחירות המוניציפאליות. יטענו דוברי עיריית הרצליה כי הדבר מקרי וייתכן ויהיו גם כאלה שאכן יאמינו להם.

 

חמור מכך הוא, כי  עולה החשש כי יעל גרמן מוליכה שולל את התושבים.  הסיבה העיקרית להקמת פארק הבאסה הייתה, ביצת החורף, שהיא ייחודית מבחינת ערך טבע ויש בה  מיני צמחים  ופרחים נדירים.  ביצת החורף, שגודלה כ - 110 דונם,  נכללת כולה בתחומי פארק הבאסה המיועד, אלא שבשלב הראשון, של פארק הבאסה,  אותו הזדרזה עיריית הרצליה בראשות יעל גרמן להקים מיד, יכלול שטח קטן בלבד של בריכת החורף,  מה שלדעת מומחים, השטח שאותו מתכוונת העירייה לכלול במסגרת פארק הבאסה בשלב זה, אינו מספיק כדי לשמר את  הפאונה והפלורה של בריכת  החורף, שהיא בית גידול מיוחד ונדיר.

 

משנשאלה יעל גרמן ראש עיריית הרצליה בתכנית טלביזיה מדוע אינה מקצה שטח גדול יותר לשימור ביצת החורף, הייתה תשובתה של יעל גרמן: "עם כל הכבוד לקרפדות, אני מעדיפה את טובתם של בני האדם". (דה-מרקר 14.5.08).

 

תשובה זו של יעל גרמן, לא שיש בה אוולת וחוסר רגישות, אלא יש בה גם חוסר הבנה לצרכיו של האדם.  חשיבות שמירת של ערכי טבע ייחודיים בסביבה עירונית, אינה רק למען הקרפדות שיעל גרמן מזלזלת בהן, אלא בעיקר למען האדם שאינו רוצה להיות מוקף בבטון, במסלולי אספלט, גם עם הם נמצאים בתוך מדשאות זוללת מים.  שטח הבאסה הנו שטח ייחודי ושמירת מקום מחייתם של הקרפדות, כמו מינים נכחדים אחרים אינו רק צורך מוסרי, אלא גם צעד שיש בו תועלת לסביבה ולאדם. שמירת  ערכי טבע ייחודיים ותצפית טובה עליהם, מביא בסופו של יום, לחוויה מיוחדת שמביאה פעילות חינוכית מוגברת והגדלת ההנאה של התושבים מסביבתם, מה שתורם להגדלת איכות החיים והרווחה.  את זה, יעל גרמן או שאינה מבינה, או שיש לה שיקולים אחרים.

 

דרך התנהלות עיריית הרצליה, בשני המיזמים נגועה בחוסר רציונל תוך חשש לפגיעה לא מידתית במקרה האחד באיכות החיים ובשני, במשאבי העירייה. בין השאר תמוהה העובדה, מדוע יעל גרמן, ראש העירייה, מוכנה להוציא סכומי עתק להקים פארק ענק בשטח הבאסה, אליו אינן לרוב תושבי העיר נגישות נוחה, בעוד  יעל גרמן, ראש העירייה נותנת ידה   במחדליה,  להרס ערכי טבע ומתעלמת מהצורך להקים פארק עירוני בתחומי התע"ש,  שישרת חלק נכבד מתושבי העיר.

 

גבע מנסה  לשווא לשכנע  את  יעל גרמן ראש העירייה הרצליה חברי מועצת העירייה הרצליה, כי הוגן וראוי להקים שני פארקים בינוניים, במקום פארק אחד מגלומני בשטח הבאסה.  נעשו פניות לארגונים שוחרי הסביבה לארגונים הירוקים ולגופים אחרים.  לדאבון לב, תושבי האזור,  עדיין לא קולטים את משמעות הדברים.  עיריית הרצליה תשקיע סכומים עצומים  בהקמת פארק הבאסה, ממנו יהנו תושבי השכונות הצפונית של תל אביב ותושבי העיירות הערביות של  המשולש, (טירה, טייבה, קלנסוואה),  להם תהא נגשות טובה יותר ל - פארק הבאסה, מאשר לתושבי מרכז הרצליה.

 

 

בתאריך 5.3.08 קיבל בית-המשפט העליון את ערעור העירייה וועדת התכנון כנגד בעלי קרקעות במתחם וקבע, כי כל השטח של 717 דונם (להוציא חלקה קטנה אחת) ייועד לפארק.

 

עע"ם 9316/06 עיריית הרצליה נ. בעלי הקרקע בבאסה - 5.3.08

בית-המשפט העליון לא נכנס לעובי הקורה לגבי ההגיון והצורך בהקמת הפארק, אלא קיבל את ערעור עיריית הרצליה, כנגד החלטת בית-המשפט לעניינים מנהלים, תוך שקבע, כי אין להתערב בהחלטות ועדת התכנון, כל עוד נתקבלו כדין.

 

אוגוסט 2006   אריה גבע מצביע והבעיות הכרוכות בהקמתו ותפעולו  של פארק הבאסה.

מדובר ב שטח רחב-יידיים ליד מסילת הברזל, בו מתכננת עיריית הרצליה, להקים פארק על שטח של כ - 717 דונם. בעוד בעלי המקרקעין של השטח נאבקים עם העירייה לקבל היתר לבנייה על 10% מהשטח, במקום פיצויים בגין הפקעה, ראש העירייה בעידוד ארגוני הירוקים, תומכים בהקמת הפארק על השטח כולו. אין ספק שחלק מהשטח הנו פנינת טבע בה קיימת ביצת חורף וצמחים נדירים שיש לשמרם מכיליון. האם תושבי הרצליה זקוקים לפארק כה גדול באזור זה, שהנגישות אליו, למרבית תושבי העיר הנה נמוכה, היא שאלת המפתח. העובדה שהעירייה הקימה שטח נופש ירוק בסמוך (הספורטק), שמשרת היטב את תושבי האזור, מצביעה על חוסר ההגיון בהתעקשות העירייה להשקיע סכומי עתק לפארק שישרת בעיקר את תושבי הערים האחרות. ועדת-התכנון האזורית, התומכת בתפישת ראש העירייה, החליטה כי המקום כולו ישמש לפארק בלא מגורים. הקמת הפארק, בלא הסדר עם בעלי המקרקעין, עלולה לעלות למשלם המסים העירוני סכומי ענק, ששיעורם תלוי את מי שואלים.

 

9.7.07 בית-המשפט המנהלי, מעכב למעשה את תכניות העירייה להקים את פארק הבאסה על השטח כולו.

עיריית הרצליה מתנהלת בחוסר הגיון. קרקע פרטית במתחם הבאסה, מתוכננת על-ידי העירייה להפוך כולה לפארק ענק וקרקע ציבורית בקיבוץ גליל-ים, מאושרת לבנייה. רחמנא ליצלן !

 

עתירה מנהלית בעניין הבנייה על המקרקעין של קיבוץ גליל-ים, הוגשה על-ידי עשרות בעלי קרקע פרטית במתחם הבאסה, שעיריית הרצליה החליטה להפכה לפארק עירוני. העתירה הוגשה נגד ועדות התכנון המחוזית והעירונית, בעקבות הפקדת התכנית להקים על אדמות קיבוץ גליל ים, שהן אדמות מנהל מקרקעי ישראל, אלפי בתי מגורים והסירוב לאפשר לעותרים לערר על החלטת הועדה המחוזית בפני המועצה הארצית לתכנון. קובע בית המשפט : "במקרה דנן התקיימו כל הקריטריונים, מבחינת היקף התכנית להשפיע על המרקם הסביבתי באופן בלתי הפיך, שעה שלמעלה מאלף דונם ייהפכו למרכז עירוני צפוף על כל המשתמע מכך...". העתירה, התקבלה על-ידי בית-המשפט והנושא יובא בפני המועצה הארצית לתכנון. המיזם יעוכב. מן הראוי להגדיש, כי השופטת מזכירה בפסק-הדין, התייחסות שלה לעניין חוסר הסבירות בדרך תכנון פארק הבאסה. הקמת פארק עירוני במתחם הבאסה, מתחם גליל-ים ומתחם צור, קשורים בעבותות זה בזה, גם אם עיריית הרצליה, מנסה להתעלם מעובדה בסיסית זו. ראה  פסק-הדין: עת"מ 1001/07 נסים משיח ואח' נ. הועדה המחוזית והועדה המקומית הרצליה, בית-המשפט המנהלי, ת"א, כב' השופטת שרה דותן, 9.7.07

 

 

 

 

 

   מספר מאמרים 
1 5.11.11 פארק הרצליה שלב ב' - שימור ברכת החורף, נגישות, הדרכה - טבע בתוך פארק עירוני - מסודר, חינוכי, מרגיע – נפלא
2 29.6.10 עיריית הרצליה החלה בשלב שני של פארק הרצליה - ירוק, אבל הרבה כסף, האם דרוש והיכן
3 14.2.09 הודעת דובר עיריית הרצליה על הדרכה ב - בריכת החורף בפארק הבאסה
4 שלולית=בריכת החורף – פארק הבאסה, יום שמש, חורפי, שבת 14.2.09
5 פארק על גבול הרצליה כפר שמריהו - מדוע יעל גרמן שתקה
6 31.8.08 הקמת חניון עירוני ליד קניון שבעת הכוכבים - תהיות
7 31.8.08 פארק הבאסה - הפארק העירוני, בקשת מידע על השקעה, הוצאות - עם סיום העבודות,
8 בריכת החורף - פארק הבאסה, החברה להגנת הטבע
9 חנוכת פארק הבאסה, רשמים אישיים, יפה, יקר ולא דרוש
10 פארק נוסף בשטח תע"ש במקום פארק באסה מגלומני
 
« התחלה הקודם 2 1 הבא סיום »
JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

השלטון - שלוחותיו

רשויות מקומיות

buy adobe photoshop cs4 mac canada 
buy microsoft access 2007 upgrade 
cost of adobe premiere pro cc 2014 mac 
download outlook 2010 for mac 
download office 2010 for mac 
cialis kopi cialis generico en españa differenza cialis viagra kamagra sicher bestellen preisvergleich kamagra
5mg cialis online cialis 2.5mg generic levitra does it work generic viagra united states sildenafil prices
viagra over the counter sildenafil uk prices generic viagra online pharmacy order sildenafil viagra prescribing information