בושה בושה
טיולי טבע - קרוב לבית

 

גם תושבי צפון תל אביב ותושבי השרון הדרומי, יכולים למצוא הנאה שלמה בתוך טבע מקסים, קרוב לבית. אני מגיע בביתי ברמת אביב ג' לשכיות טבע של ממש, פחות מחצי שעה הליכה מהבית. במכונית, מכל מקום במרכז הארץ, מדובר בנסיעה של כמה דקות.  רק לא להתעצל ואתם במקומות מקסימים.

עד נובמבר 2012, התגוררתי בעיר הרצליה ומשם במרחק  נסיעה של רבע שעה, ואתה נמצא בתוככי טבע מקסים. הליכה של שעה-שעתיים מחלצת את השרירים והעצמות, תוך שהיא מענגת את הנפש ואת הרוח. לפחות אחת לשבוע, יצאתי לבדי לטיול בטבע בסביבת השרון.

כשעברנו להתגורר ברמת אביב ג' בתל אביב,   כבר ידעתי, כי גם בתל-אביב עצמה, בעיקר סמוך לרמת אביב, ישנה פריחת בר יפה בעונה המתאימה וישנן כמה שכיות חמדה של ממש, שלא לדבר על חוף הים המקסים.    הגברתי את צעידותי ולמה פעמים בשבוע,  תוך שאני מגלה עד כמה צפונה של תל-אביב, וסביבתה הקרובה, עשירים  בטבע יפה ומרגיע.

 

אני מביא בפני הרבים רשמים ותמונות שצילמתי בחלק מאותם טיולים קצרים, שאני קורא להם גיחות טבע.

 

21.11.14   'חורבת תנשמת' - יער שוהם
שילוב של נוף, פריחה,  חורש יפה, אתר ארכיאולוגי מרשמים ומטופח.
עד הבוקר  לא שמעתי על 'חורבת תנשמת. מתברר' כי ביער הקהילתי שוהם, מזרחית לישוב, חנכה לפני שנה קק"ל, עם עיריית שוהם והמועצה האזורית, אתר  יפה ביער של קק"ל שניטע זה מקרוב, עם עצים מבוגרים יותר שנשתלו לפני שנים מספר.

 

 

 

 

 

  • 14.5.14  נחל פרדסים

 

בשולייה המזרחיים של שכונת נווה שרת, בצפון-מזרח תל-אביב פינת חמד של ממש. יובל קטן של הירקון בשם נחל פרדסים הנו מקום יפה להגיע לעת פריחת חורף ואביב.   במקום  מקום של זוהמה,  הפכו תושבי שכונת נווה שרת בסיוע עיריית  תל-אביב,  את הנחל הקטן, למקום של פריחה מרהיבה לעת אביב.
שעה שלמה של הנאה צרופה. כמו אחרים, הייתי בקריית עתידים פעמים רבות, גם ביקרתי בשכונת נווה שרת, אבל לא ידעתי על פינת החמד, עד שבמקרה נתקלתי בכתבה באינטרנט.
  • 6.4.14  בריכת החורף וגן פרחי הבר בצפון תל-אביב
לא רבים יודעים,  על קיומה של בריכת חורף משוקמת,  שהקימה עיריית תל-אביב, לאחרונה. המקום קטן, יחסית, אך נחבא בין עציצים ותלוליות וגם כשעברתי כאן  בסמוך פעמים רבות, לא ידעתי על קיומה. בקריית חינוך,  בצפון תל-אביב, שוקמה  'בריכת חורף' קטנה ובה שוטטו מספר ברווזים מסוגים שונים.  החלק היפה הוא הרב-גווניות וצבעוניות הפריחה   ששיאה הנו בסוף החורף ותחילת האביב. מגוון לא גדול של פרחי בר, בהם בולטים  בראשית הסתיו, החרצית העטורה, ציפורנית ארץ ישראלית, זאת בצד מינים רבים נוספים, היוצרים פסיפס מרהיב.
למרות קרבתו של המקום  לחנייה נוחה ולקוי אוטובוסים, הייתי היחיד בשטח.  חינוך, חינוך, חינוך !!!
רשמים, איך להגיע וצילומים, ראה:

 

29.3.14 מרבדי  פרחי חרציות ופרגים ומיני פרחים אחרים חמש דקות הליכה מרמת אביב ג'

מופע מדהים של פריחה אביבית, המכסה את השדות ובינות לעצי החורש הנטוע.  מפליא כי למרות הקרבה אל השכונות הצפוניות של העיר, המאוכלסות בעשרות אלפי אנשים, רק בודדים מנצלים את  הימים היפים מאין כמותם  של האביב הישראלי, ליהנות משפע של פרחי בר המכסים את השדות.

ראה:

 

 

בראשית החורף, צפונית לכאן, מעבר לחורשת האיקליפטוס השתולה לאורך נחל אחיה, נמצא 'עמק הנרקיסים, מהיפים ביותר בישראל.

 

 

 

  • 20.4.14 למרות החורף השחון, 'בריכת החורף של הרצליה', במלוא יופייה

 

גם ממקום מגורי החדש ברמת אביב ג', אני מגיע לעתים מזומנות לפארק הרצליה,  ובמיוחד לאותו חלק של הפארק, שהוא 'בריכת חורף',  נרחבת יחסית, אולי הגדולה שנותרה בישראל. כמה דקות נסיעה מהבית, ואני מגיע אל מקום יפה, מטופח וגם בשנה שחונה כמו זו שעברה עלינו, המים ממלאים את הבריכה וישארו שם עוד מספר שבועות וכך יתאפשר השלמת מחזור החיים המלא של  בעלי-החיים שזהו בית הגידול שלהם. המקום מרגיע וחבל שרבים יותר מקרב תושבי האזור, אינם מודעים ליופיו של המקום לעת אביב.  אמנם ישנים שלטים המתארים את הפאונה והפלורה שבמקום, אך נראה כי דרושה פעולה חינוכית נרחבת יותר, כדי שתושבי האזור, יבינו את  משמעות אוצר הטבע, הנמצא כה קרוב לביתם.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

בראשית החורף, צפונית לכאן, מעבר לחורשת האיקליפטוס השתולה לאורך נחל אחיה, נמצא 'עמק הנרקיסים, מהיפים ביותר בישראל.

 

 

 

 


 

6.2.14  טיול טבע מקסים בקו התפר - יער חורשים, סלעית, וגם גן מנשה - כפר סבא

רבע שעה של נסיעה מרעננה ואתה בתוך עולם אחר של נופים, פרחים, ישובים משגשגים. ארץ יפה אך חבויה בפינה לא מוכרת של ישראל, למרות היותה במרכז הארץ. ראה:

 

 

19.2.14 אילנות, חוות הנוי מדרשת רופין, שמורת 'אלוני קדימה'.

שני  גני איקלום של עצים (ארבורטום) מדהימים ביופיים,  שחובה לטפחם,  פחות מחצי שעה נסיעה מתל-אביב וגם שמורה קטנה, עם עצי אלון מרשימים ופריחה של אירוס הארגמן.  ראה:

 

 

 

 

 

6.2.14  טיול טבע מקסים בקו התפר - יער חורשים, סלעית, וגם גן מנשה - כפר סבא

רבע שעה של נסיעה מרעננה ואתה בתוך עולם אחר של נופים, פרחים, ישובים משגשגים. ארץ יפה אך חבויה בפינה לא מוכרת של ישראל, למרות היותה במרכז הארץ. ראה:

  • 17.2.13  בין   שכונת אזורי-חן, צפון תל-אביב, לבין  מצוקי הכורכר מעל הים.  פריחת חורף,  ממש סמוך לבית

17.2.13 הליכה נעימה בחיק הטבע, פריחת החורף בעיצומה, השכונות הצפוניות של תל אביב
הליכה באזור גבעות הכורכר, צפונית לחוף תל-ברוך, תל-אביב, עד מצוקי הכורכר  מעל הים. פריחת חורף מינורית, שהיא הקדמה לפריחת האביב שתפרוץ במלוא עוצמתה בעוד שבועות ספורים.  קשה להאמין, אך במרחק של כמה דקות הליכה מהשכונות הצפוניות של תל-אביב, ישנו טבע במלוא הדרו, אם נתעלם מתופעת הזיהום אותו מייצרים האזרחים.

אלבום תמונות –  טיול קצר  בין שכונת אזורי חן, קריית חינוך לבין הים  - 17.2.13, צילם אריה גבע

כמה מלים על  טיול קצר, אחד מני רבים. גבעות הכורכר צפונית לחוף תל-ברוך בעת פריחת חורף.

 

פארק יהושע    (רבינוביץ - ראש עיריית תל אבי לשעבר )- תחליף טבע, בלב תל-אביב
פארק יהושע על גדות  נחל הירקון, הנמצא בתחומי תל-אביב ובחלקו ברמת גן, הוא  פנינה של ממש, אם  מקדישים לו מספר שעות ולא חוסכים בהליכה אל הפינות היפות.  הפארק גדול, יש בו שבילים רבים לצעידה ולרכיבה על אופניים, יש בו מתקני משחק רבים ויש בו גם, פינות חמד של ממש, שבימי חול, ריקות מאדם.  אין כמו יום שמש חורפי, לטיול בשכירות החמדה של הפארק היפה בלב תל אביב.
על טיול בפארק בלווית אלבום תמונות ראה:
פינות חמד - פארק יהושע תל-אביב, יום שמש חורפי 7.2.13

אלבום תמונות, פארק יהושע, בחלקיו הפחות ידועים 7-2-13, צילם אריה גבע

 

נרקיסים ליד הבית - ראשית החורף 4-1-13  - ביקורים חוזרים בשנת 2014
שדה ענק של נרקיסים,   צפונית לשכונת רמת אביב ג', טבע מרהיב על גבול תל-אביב, בין כביש החוף לבין כביש האיילון.  חוויה מרנינה בראשית החורף.   השנה, פריחת הנרקיסים הייתה קצרה. הגשם החזק שירד ללא הרף בראשית ינואר,  הביא לסופם של הפרחים הריחניים לשנה זו.

 

 

אלבום תמונות, ביקור בעמק הנרקיסים, צפונית לרמת אביב ג' -  4.1.13, צילם אריה גבע

על המקום, הזמן ואיך להגיע ראה:
פריחת הנרקיסים, עמק גלילות.

 

21.9.12  היום הרשמי לתחילת הסתיו. צפונית לרמת אביב ג', מערות אפקה - פריחת החצבים.
לא צריך להרחיק כדי למצוא טבע  יפה ופרחי בר משובבי נפש  קרוב לבית. ראשית הסתיו, היום בו  שעות האור שוות לשעות החושך. עדיין חם, אך פריחת החצבים  מבשרי הסתיו, כבר בשיאה.  הפעם,  הלכתי לראותם  בשכונת רמת אביב ג'.  כמה מאות מטרים של הליכה קלה, מבתי השכונה הצפוניים.

אלבום תמונות: צפונית לרמת אביב ג',  פריחת החצבים, מערות קבורה שומרוניות, 21.9.12, צילם אריה גבע

רשמים אישיים  -  על סיור קצרצר, צפונית לרמת אביב ג' - פריחת החצב.
על החצב המצוי,  מערות אפקה, בית הקברות השומרוני.  החורשה אותה שתלה עיריית תל-אביב בשנת 2006. עצי פיקוס ומיני עצים שאין רואים בחורש.

 

27.4.12  גבעות הכורכר, צפונית לחוף תל-ברוך. פריחה אביבית מאוחרת, ים משגע, טיילת מדהימה
פריחה אביבית מאוחרת,  ובעיקר, מרבדים כחולים של  פרח האלמוות,   עדעדכחול, מכסים את רכס הכוכר סמוך לחוף-הים, צפונית לחוף תל-ברוך.

אלבום תמונות, שלהי האביב  גבעות הכורכר צפונית לתל-ברוך, מרבדי עדעד כחול  - 27.4.12 - צילם אריה גבע

לקריאת רשמים אישיים ומיקום :
כמה מלים על טיול בוקר על גבעות כורכר צפונית לחוף תל-ברוך, פריחת עדעד כחול 4-12

 

 

9.3.12 גן פרחי-הבר אשר נזרעו ביד אדם,   הנמצא בצד בריכת החורף  המשוקמת של הכפר הירוק, בצד הדרך של כביש איילון הסואן נמצאת 'חלקת אלוהים קטנה ומרהיבה'. לא הטבע כמות שהוא, אלא משופר תודות לפרויקט של תלמידי הכפר הירוק.  הזמן לבקר את המקום הוא בשולי החורף, בראשית האביב.  הבריכה מלאה מים, פרחי הבר בשיא פריחתם – גן עדן של ממש בפינה  נידחת, לא מוכרת, ממש במרכז. יום שמש של טרום אביב, יום נפלא  לחלוץ את העצמות בטבע, במקום  לא מוכר ולא מטוייל.

אלבום תמונות: -   הכפר הירוק,  בריכת החוף,  גן פרחי בר משוזרעים, עמק הנרקיסים לאחר פריחה, 9.3.12, צילם אריה גבע


גן פרחי הבר  של הכפר הירוק, פרויקט אקולוגי, נמצא בפינה שולית שאין חפץ בה,  סמוך לכביש איילון, עליו חולפים מדי יום מאות אלפי כלי רכב.  איש מהנוסעים אינו יודע  איזה יופי נמצא ממש במרחק נגיעה.  יום שמש נפלא,  המקום מרחק הליכה משכונת רמת אביב ג', קילומטר אחד מהכפר הירוק, הפריחה בשיאה והמקום  שומם לחלוטין. ביקור  במקום מעלה  מחשבות, הרהורים בצד תובנות  על החיים, עלינו, על אלה המחנכים את ילדינו ובכלל על המין האנושי בזמנים מודרניים אלה.
איפוא נמצאת בריכת החורף וגן פרחי הבר, איך מגיעים, בצד רשמים אישיים.

 

 

7.3.12   חורשת הסרג'נטים - נתניה  ;   'אחו בנימינה'.
טיול קצר במרכז הארץ, בעקבות פרחים נדירים בסכנת הכחדה. רשמים ותמונות ראה:
תורמוס צהוב - חורשת הסרג'נטים - נתניה ;  אחו בנימיניה, סחלב הביצה 7.3.12


הפרחים הנדירים  עדיין לא פרחו, אבל מצאנו פרחים אחרים ובילינו יום נפלא בטבע.
חורשת הסרג'נטים, במזרח העיר נתניה, בלב בניינים רבי קומות, חורש  עצי איקליפטוס ובתוכו   מיני פרחי בר הנותנים מופע מרהיב לעת האביב.  הרבה צבעוניים.
'אחו בנימינה', מדרום לעיר בנימינה. שמורת ביצה אחרונה באזור החוף, בתוך חורש עצי איקליפטוס.

 

 

17.2.12  בעת פריחה, בשני צדדיו של נחל פולג - שמורת האירוסים נתניה ;  הדיונה וינגייט
סביב נחל פולג, במיוחד בחלקו המערבי קרוב לים, משתרעות משני צדדיו של הנחל, שמורות טבע קטנות ומקסימות. לעת חורף וימי אביב, עת  מתכסה השרון רוק, צצים עשרות מינים של פרחי בר מן האדמה ושיחים רבים מתכסים פרחים צבעוניים.  זוהי שעתו היפה של הטבע בישראל, עשרות מיני פרחים  נותנים מופע מרהיב, כאשר השחקן הראשי הוא  הפרח  אירוס  (איריס)  הארגמן,  הפרח המדהים ביופיו, הראשון בקבוצת אירוסי ההיכל לפרוח. רשמים ותמונות ראה:
טיולים בעת חורף -  שמורת האירוסים נתניה ;  הדיונה הגדולה, ליד מכון וינגייט  2-12

 

5.10.11 פריחה מדהימה של חבצלת החוף -  החוף הדרומי של הרצליה
מקום הפריחה  של מקבצי חבצלת החוף, מתרחש בחודשים אוגוסט-אוקטובר  לכל אורך החוף הישראלי.  המופע בחוף הדרומי של הרצליה הנו לדעתי היפה מכולם.  חבצלת החוף הנה הראשון בין פרחי הבר  של השנה החדשה המקשטים את נופי ארצנו. מקום הפריחה נגיש וקרוב,   דרומית למרינה של הרצליה. צפונית יותר, מול מגרש החניה של המרינה, מתנשא תל-מיכל, ממנו נשקפת תצפית יפה לעבר המרינה  והוא מלא  מגוון פרחי בר  בעת חורף ואביב.


חבצלת החוף, גדלה  לאורך חופי ישראל ועל גבעות הכורכר הסמוכות, מראש הנקרה ועד עזה.  פריחת החבצלות נמשכת שבועות ארוכים, מאמצע אוגוסט עד אמצע אוקטובר, תלוי בעונה. ראה: חבצלת החוף

אלבום תמונות –  פריחת  חבצלת החוף - חוף הרצליה דרום,    5 באוקטובר 2011, צילם אריה גבע

 

פריחת החצבים - מבשרי הסתיו  סביב ראש-העין.  
16.9.11 בצהרי יום ששי,  חום  כבד של ספטמבר, השמש מקפחת,  כמה מכוניות  בודדות חנו לרגלי מבצר מגדל צדק.  הגבעות היו יבשות עד תום, שום פרח או סימן ירוק לא נראה סביב.   על הגבעה צפונית למבצר מגדל צדק, ליד קבר השיך,   עומדים חצבים זקופים וגבוהים בשיא פריחתם. המקום היפה בראש הגבעה, הוסיף קסם לפרחים הלבנים הנאים. למרות חום היום והעשב היבש, קשה שלא ליהנות. הנוף ממרומי הגבעה מערבה מדהים ביופיו, אתה מישור החוף והעיר ראש-העין,  השוכנת ממש למרגלות המצוק.

ביקור במבנה המרשים של מגדל אפק (מגדל צדק) שידע היסטוריה ארוכה.

ביקור ביער הקהילתי של ראש העין, קצה הצפוני של העיר, לחזות בפריחת החצבים ובעת חורף, מגון פריחה יפה, לרבות צבעוניים.

נגישות קלה  ביותר,  בכל כלי רכב, לשני האתרים.

על:

 

 

 


פארק רידינג, קטע צפוני של טיילת תל-אביב. תל-ברוך עד שפך הירקון
בשיאה של פריחת האביב, ביום של חול,  (14.4.11)  הלכתי  להנאתי לבדי, לאורך מסלול  הטיילת של תל-אביב,  מחוף תל-ברוך ועד נמל תל-אביב. התיישבתי מעת לעת לנשום את אוויר הים הנקי, הזנתי  עיני בשפעת הפריחה המדהימה והפקרתי עצמי לרוח, לריח הים ולקולות עלו מהגלים. 
ימי החסד של הטבע, בעת הפריחה נמשכים זמן קצר ולא כדאי להחמיץ. הליכה על מסלול זה, גם בתקופות השנה האחרות, שלא בעיתות החום בשמש הקופחת, היא חוויה של ממש.
על הטיילת של תל-אביב, ועל פארק רידינג ראה: מקטע צפוני טיילת תל-אביב

על המסלול ועל היופי, ידברו התמונות בעד עצמן, אם כי אין בהם אלא קמצוץ מההנאה המזומנת למי שצועד על רגליו או מדווש באופניים. 
אלבום תמונות, טיילת רידינג – חוף תל-ברוך עד הירקון 14.4.11, שיא הפריחה, צילם אריה גבע.

 

30.3.11  תל מיכל אתר אריכאולוגי קדום,  ליד המרינה בהרצליה, פריחה מדהימה לעת אביב
כל כך קרוב אלינו וכל כך רחוק מן העין. מטרים ספורים ממגרש החנייה הפתוח של מרינה הרצליה ולעת אביב, אתה נמצא בתוך מרבדי פריחה, מלוא העין.   על:

חונים במגרש החניה הפתוח של המרינה בהרצליה, חוצים את הכביש (בזהירות) ומטפסים בשביל  הצר מעלה אל ראש התל. חמש דקות הליכה קלה.  ניתן להגיע  לא התל ברכב שטח,  ממזרח.

 

8.3.11  שמורת  טבע בני ציון,  לעת אביב - פריחה מגוונת, יפיפיה. רבע שעה מהבית
אם ברצונכם לחלוץ את השיתוק ברגליים וליהנות משפעה של פריחה יפה, מבלי להתאמץ מדי, שמורת בני ציון, לעת אביב, היא המקום לבקר. מגוון גדול של  פרחי בר. לעת אביב, בשיא הפריחה,  המקום צבעוני ומקסים.   רבע שעה נסיעה מערי השרון הדרומי  ומגיעים אל גן פורח של ממש.  צבעוניים, תורמוסים, בן חצב יקינותני ועוד מגוון פרחים יפים.  הליכה  בשבילי השמורה המסודרים,  נוחה, קלילה ומהנה.  עם  הגעתם  לכאן  ביום חסד, בראשיתו של האביב, כאשר מזג האוויר יפה ופריחת  הבר בעיצומה ובשיאה,   תחוו קסם של ממש.

אלבום תמונות, פרטים על השמורה, איך מגיעים ועל  הפרחים  בשמורה, הקש:
שמורת טבע בני ציון, טיול אביבי בשיא הפריחה 18.3.11

 

4.3.11 גן לאומי חוף השרון.
פנינה של טבע לעת פריחה.  חוף-ים מדהים, מצוקי  ומדהים.  במרכז הארץ,  כמה דקות נסיעה מהעיר הרצליה, רבע שעה מהעיר תל-אביב, כשאין פקקים.


יום ששי בבוקר לעת אביב. הרעייה הלכה עם הבת והנכדים ואני מעדיף לבלות את ימי הששי של החורף והאביב, בהליכה  לבדי  במשעולי הטבע. בילוי בוקר בשמורת חוף השרון הדרומי,  מספק הנאה של ממש, המסתיימת בישיבה על  סיפון העץ, מול מצוקי הים.  לא ראיתי הרבה חופי-ים יפים כל כך.

אלבום תמונות:  שמורת חוף השרון הדרומי.  4 מרץ 2011, צילם אריה גבע

על:  גן לאומי חוף השרון.

 

 

25.2.11  טיול של קסם בשמורת איריס הארגמן -  דרום נתניה
הפריחה המדהימה של  איריס הארגמן היפה, עם  פריחתו הלבנה של  רותם המדבר,  הופכים את השמורה הקטנה, בתוככי העיר נתניה, צפונית לנחל פולג, למקום מדהים לעת פריחה.

עשרים דקות נסיעה מהרצליה, כמה דקות נסיעה ממרכז נתניה ואנחנו בתוך עולם אחר. בילוי של שעתיים  בין הפרחים בטבע, בשבילי הוא קסם של ממש.  ההצגה הטובה, המהנה ביותר הקיימת.


על :

 

28.1.11  שמורת פולג המזרחית
חלקה המזרחי של שמורת נחל פולג לעת חורף, מעניק חווית טבע פסטורלית פריחה יפה ושקט של ממש במרחק קצר מהבית. שעתיים מקסימות בבוקר יום ששי של שמש חורפית נעימה. גבעות הכורכר, הפירצה שנחפרה כדי לאפשר למים לעבור, תל-פולג.   פריחת החורף עדיין בראשיתה, אך  האוויר ספוג ניחוח חורף מרענן והכל סביב ירוק ומרענן.

כמה דקות נסיעה מהרצליה עיר  צפונה בכביש החוף (מס' 4 צפונה), ליד קיבוץ יקום, מיד לאחר מתחם תחנת הדלק והמסעדה, פונים צפונה.

 

אלבום תמונות – שמורת פולג מזרח 28.1.11, צילם אריה גבע

רשמים, תיאור טיול קצר, לעת חורף, שמורת פולג מזרח

 

פריחת המוני נרקיסים -  עמק גלילות, צפונית לרמת אביב ג',  תל-אביב -  ראשית החורף
במרכז הארץ, קרוב לבית, מדי חורף, פריחה מדהימה של  נרקיסים.  בעמק גלילות  צפונית לרמת אביב ג', מוקף טבעות של כבישים סואנים, נמצאת   פינה של טבע קסום. האם ישרוד הנרקיס המצוי את  חמדנות האדם, או אולי תבוא שעת רצון ולא יתנו להשמיד את השריד האחרון של  שפעת פרחי הנרקיסים באזור החוף, שהיה מכוסה בהם לפני כמה עשרות שנים. מפתיע, אבל מספר המבקרים בעמק הנרקיסים, אינו רב, להוציא שבתות, שהמון רב פוקד את המקום.  אני פוקד את  פריחת הנרקיסים מדי שנה, אבל לא תמיד אני מגיע בשיא הפריחה.
על ביקור קצר בשדה הנרקיסים:  רשמים אישיים ועל  מלך הביצה הפרח -  נרקיס מצוי:

 

 


פעילות גופנית של צעידה  בחיק הטבע, ממש סמוך לבית,  חוויה מזככת בעת פריחה.

ראה:

 

 

title Filter     מספר מאמרים 
# כותרת מאמר
1 21.11.14 יער שוהם - חורבת תנשמת
2 14.5.14 נחל פרדסים - מזרח ת"א, טבע בצד הפרדס האחרון
3 29.3.14 רמת אביב ג' - משטחי חרציות, ופרגים
4 19.7.14 אלוני קדימה, אילנות, חוות הנוי רופין
5 6.2.14 על קו התפר בשרון - יער חורשים, רקפות, סלעית
6 17.2.13 מצוקי הכורכר מעל הים. תל ברוך, תל אביב
7 7.2.13 פארק יהושע תל-אביב,
8 21.9.12 סתיו. פריחת החצב ; מערות אפקה .
9 27.4.2012 מרבדי פריחה של עדעד-כחול, רכס הכורכר, תל-ברוך.
10 9.3.12 פרויקט אקולוגי פורח, הכפר הירוק
 
« התחלה הקודם 2 1 הבא סיום »
JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

השלטון - שלוחותיו

רשויות מקומיות

http://www.flyrnai.org/dbimg/R...-india-mac 
best buy photoshop 
cheapest windows xp pro uk 
purchase adobe dreamweaver cs6 
buy ms office 2007 product key 
medicament cialis levitra france cialis generika preiswert vente viagra en pharmacie venta viagra
cheap viagra without prescription buy viagra without a prescription natural viagra substitute online sildenafil generic viagra does it work
buy levitra in australia viagra sildenafil vardenafil tablets 20 mg cialis online prescription buy sildenafil citrate online