בושה בושה
חניה - נכים - התנהלות בעייתית של הרשות המקומית

 

 

חנייה במקום המיועד לחניית נכים הנה עבירה מכוערת, אך לא אחת, התנהלות הרשות המקומית בעניין זה, הנה בלתי-ראויה  ולא רק שהיא  פוגעת באזרחים ישרים, אלא  יש בה פגיעה בציבור הנכים.

אין ויכוח כי  אזרח החונה במקום המיועד לחניית נכים הנה מכעיסה ויש להעניש עליה את אלה העוברים על החוק  במלוא החומרה.  אלא שעניינו של דף זה, אינו הגינוי המובן מאליו,  של  אותם   נהגים  החונים במקום המיועד לחניית נכים, שהוא  מעשה בלתי-נורמטיבי -   אלא  נגד התנהלות  אותן רשויות מקומיות, אשר  קובעות תמרורי חניית נכים, לא ברורים, חלקם מוסתרים או מוצנעים, תוך העדר סימון הכביש במקום המיועד לחנייה של נכים בלבד,  באופן ברור.  הניסיון  שלי הוא בעיקר עם דרך התנהלות עיריית תל-אביב, אולם  קבלתי תלונות על דרך התנהלות דומה של רשויות מקומיות אחרות.

 

 

5.2.13  מישהו בעיריית תל-אביב,  איבד את הבושה בעניין חניית הנכים
ב - YNET פורסם היום, סיפור דמיוני שלווה בסרטון שהועלה  ב - YTUB.  אישה חנתה בכחול לבן, ובעודה חונה, צבעו  נציגי עיריית תל-אביב את הכביש מתחת למכונית בסימן חנייה רק לנכים וגררו את המכוניות. לא מאמינים  -  ראו:
מישהו ירד מהפסים בעיריית תל-אביב, כתבה YNET 5.3.2013

 

התעניינותי  בנושא  החנייה לנכים  באה בעקבות הנו דוח חניה אשר ניתן  בשנת 2010 לבן שלי - אור,  באזור כיכר רבין  בתל-אביב, על חנייה בתחום המיועד לחנייה של נכים.  לא רק שלא היה עולה על דעתו של אור, לחנות במקום המיועד לנכים, אלא הממצאים בשטח, אותם בדקתי  לאחר מעשה ביסודיות, מצביעים כי התנהלות עיריית תל-אביב בעניין חניית נכים, מעלה חשש כבד, כי  עיריית תל-אביב אינה נוהגת בתום-לב, ובוודאי שאינה עושה את חובתה, לראות לכך, כי התמרורים יהיו ברורים לכול, גם בשעות לילה, וגם בעת מזג אוויר גשום.

 אישית,  ניצחנו במאבק האישי והדוח בוטל, אך נראה כי עיריית תל-אביב, לא למדה לקח ואולי,  בכוונה תחילה,  היא פועלת על-פי מה שקרוי, 'שיטת מצליח',  תוך  חישוב כי מספר אלה, אשר ייאבקו עמה עד הסוף, אינו גדול. וכך, מעשירה עיריית תל-אביב  את קופתה, על-חשבון האזרחים, תוך פגיעה בציבור הנכים.

על הפרשה  בעניין האישי  - ראה בהמשך.

 

מאז הבאתי את הפרשה באתר בושה, אני מקבל פניות רבות של גולשים, אשר מלינים כי קיבלו  בערים שונות, דוחות בשל חנייה במקום המיועד לנכים, בלא ששמו לב לקיום תמרור  מתאים או סימון על הכביש.  קריאת הכתוב, מצביעה כי מדובר באזרחים תמימים, שומרי חוק, אשר חנו בתום-לב, במקום בו החנייה אסורה.  רוב הפניות מתייחסות לעיר תל-אביב, אך לא נפקד גם מקומן של כמה רשויות מקומיות אחרות.  

 

10.1.2013 אזרח טוב לא מוותר במקום בו הוא חש שהוא צודק
אחד מאותם אזרחים טובים שפנו אלי, החליט לא לוותר ולהביא  בפני בית המשפט  את  עניינו  בשל הדוח שקיבל  על חנייה במקום המיועד לנכים, זאת בלא הצדקה. בלא הצדקה. (עניין זה שונה מהמקרה העקרוני של הסימון המטעה על התמרור כפי שהיה במקרה של הבן שלי. 

 בתאריך  2.1.2013 ניתן פסק-דין  על-ידי השופט  אשר גולדין, בית המשפט לענייינים מקומייים תל-אביב. תיק - 00032123036. וכך כתוב בסיפא לפסק-הדין:
"לאור האמור לעיל, אני מקבל את גרסתו של הנאשם כי בכיוון נסיעתו, התמרור המורה על עבודות ציבוריות המהבהב הסתיר לו את התמרור של רכב נכה הנמצא בדיוק מאחוריו ועל כן ומספק, אני מזכה את הנאשם מעבירה המיוחסת לו בכתב האישום".

אני משוכנע כי אותו אזרח, חש סיפוק עצום, על כי לא נכנע לגחמה של פקחי עיריית תל אביב ולא בחר בדרך הקלה של תשלום הקנס. יש שופטים בישראל ואם יש לך את הנכונות ואת הנחישות,  במקרים בהם אתה צודק, כדאי לא לוותר.

אותו אזרח טוב, שלח לי עמודים מפסק הדין, אך לדאבוני, משום מה,  פסק הדין לא פורסם במנוע החיפוש 'נבו', ועל כן, אין ביכולתי לצרף אותו.

 

אין באפשרותי לתת ייעוץ פרטני לפונים אלי למקרה כזה או אחר,  מה גם שאינני מומחה בדיני תעבורה. 

אומר זאת - הדרך הקלה, (שעלותה לא מעטה), הנה תשלום הקנס, תוך חריקת שיניים. 

אם אתה משוכנע או משוכנעת, כי  הצד עמכם, אפשר להאבק נגד החלטת הרשות המקומית,  אך מדובר בדרך קשה, ארוכה, מתישה  ולעתים,  סופה מכאיב אולי יותר. 

רצוי כמובן להיעזר בעורך-דין המתמחה בדיני תעבורה, אך דרך זו, כרוכה בתשלום. תברר לפני פגישה, מה עלות הטיפול או הפגישה. (אתר בושה אינו ממליץ על עורך דין זה או אחר).

ראשית, ראוי כי תצלם את המקום  האירוע  מכמה זוויות ותבחן את  את התמונות, האם הגירסה שלך משכנעת.

תכתוב מכתב אל אגף החנייה ברשות המקומית, בו תסביר את עמדתך בלוויית תמונות ושרטוט המקום, אם כך מתבקש, ותבקש ביטול הדוח.  ברוב המקרים, תיענה בשלילה.

וכאן, אתה בפרשת דרכים :

  • האם לשלם את הקנס ולסיים את הפרשה.
  • או לצאת למאבק משפטי, משמע, לעמוד למשפט ולנסות לשכנע את השופט בצדקת טענתך.   

 

לוח התמרורים, שהם חלק מפקודת התעבורה, ראה:

 

אין איש היכול לומר לך בביטחון, מה  תהיה התוצאה אם תתיצב למשפטי. תביא בחשבון, כי אפשרי, כי בית-המשפט יפסוק כי אתה אשם  ואתה  אף  עלול לקבל קנס או עונש כבדים יותר, מאשר  אילו היית משלם את הקנס  מלכתחילה.

 

לא נדון כאן בהיבטים המוסריים הנורמטיביים יותר של גישה זו, מצד בתי המשפט אשר אינה 'פנויה' לשמוע תמיד בסבלנות את  טענות האזרח הקטן, בעניין כגון אלה. זוהי המציאות ואין בידך לשנות אותה. בית-המשפט עמוס בתיקים, אין לו הרבה זמן בשבילך בעניינים הנראים בעיניו 'זוטות', למרות מאמצי השופטים, ואם טיעוניך אינם משכנעים באופן ברור,  יש להניח כי תימצא אשם.

רק לעתים רחוקות יותר,  ימצא השופט את הזמן והרצון, 'לתקן עולם' ולהוכיח באופן קשה את הרשות המקומית, על דרך התנהלותה הלא ראויה, אם כך יעלה מן הדיון בפניו.  אולם, מקרים כאלה קורים ואז,  הניצחון שלך הוא רב עוצמה באופן אישי ובאופן ציבורי.

 

אם החלטת לנסות את יומך בבית המשפט -  ראה מידע מניסיון אישי -
כתב אישום בעבירת תנועה -  ניסיון אישי

 

 השאלה אם לצאת למאבק למען הגינות שלטונית, למען האמת, הצדק  ושאר עקרונות חשובים, אשר לא תמיד הם סחורה עוברת לסוחר, הוא עניין אישי, התלוי במרכיבים שונים.  לא אתן עצה בעניין....

 

הסיפור האישי ומה פעלתי, בקליפת האגוז 

4.7.10 על  פנייתנו לאחרונה אל רון חולדאי  ראש עיריית תל אביב, לתקן את הכשלים שהובאו בפני עיריית תל-אביב בתחום זה, ראה :   חנייה  נכים, 'מלכודת דבש' של עיריית תל-אביב, 4.7.10

 

בשנת 2009, החליטו רשויות המדינה על הגדלת הקנס על חניה במקום המיועד לחניית נכה,  החלטה נכונה שבצדה  סכנות רבות.  הקצת מקומות חנייה  המיועדים  לנכים בלבד,  במרכזי הערים או בכל מקום אחר בתחומי הרשויות המקומיות, הנו מעשה  ראוי  ויש לגנות בכל לשון  ולהעניש במלוא חומרת הדין, כל נהג אשר חונה במקום המיועד לנכה.  בעוד לגבי עבירות תנועה אחרות בכלל ועבירות חניה בפרט,  הציבור אינו רואה בנהגים שעברו על החוק עבריינים ממש, הרי בכל הקשור לתפישת מקום של נכה,  הציבור מביט בשאט-נפש  תוך כעס, כלפי אלה התופסים  מקום חניה המיועד לנכה.

 

מכאן,  ההצעה לשנות את  החוק, שאושרה על-ידי ועדת השרים  לחקיקה בתאריך 15.11.09 להגדיל את הקנס למי שיתפוש מקום חניה של נכה, עד לסכום של 5,000.0 ש"ח,  עברה ללא הסתייגויות, גם נוכח הסכום האדיר שלא היה לו דומה בעבירות דומות של אזרחים נורמטיביים. האם בכך יבוא סוף לתופעה  המכאיבה של תפישת מקום חניה של נכה.

התשובה היא כן ולא.  כן באופן חלקי, לא משום שחלק ניכר מהנהגים החונים בחניה המיועדת לנכים, עושים זאת בתום-לב, תוך טעות אי אי-הבנה.

 

על חניה עירונית באתר בושה  בהקשרים אחרים, דוחות, קנס או משפט, ראה: חניה עירונית

 

נגישות ישראל
קישור אל  אתר נגישות ישראל, עמותה הפועלת לקידום נגישות ועצמאות הנכים בישראל:
נגישות ישראל

העמותה הפועלת  באסרטיביות עניינית,  לשם קידום עניינם של הנכים ובעיקר, לשם אפשרות נגישות של נכים, לכל מקום כדי לאפשר להם אורח-חיים תקין וסדיר, יצאה במסע נמרץ  כדי להבטיח שמירת מקומות החנייה לנכים, לבל יתפשו על-ידי אחרים.  בינתיים, עמותת נגישות ישראל, עדיין אינה פועלת לשם שיכנוע הרשויות המקומיות, כי תפישת מקומות החנייה המיועדים לנכים,  לא אחת, אינה באשמת הנהגים, אלא באשמת הרשויות המקומיות.

 

העייה המרכזית שאנו רואים בהגדלת הקנס על חנייה במקום המיועד לנכה לכדי ממדים דרקוניים, הנה מצב בו אזרחים תמימים, שלא מדעת ותוך תום-לב, תופסים מקום חניה של נכה, וזאת בעיקר בשל התנהלות לא ראויה של   חלק מן הרשויות המקומיות. יעה או תוך הטעייה,

 קיים מצב בו בשל תמרורים לקויים, והעדר סימון נאות על המדרכה ועל הכביש במקום המיועד לחניית נכים, אין סימון וכך, נהגים תמימים רבים,  המזדעזעים לעצם הרעיון של תפישת מקומו של נכה,  נופלים לתוך 'מלכודת דבש', ותופשים מקום חניה אסור, משלמים קנס גבוה, ממנו נהנות הרשויות המקומיות, בעוד המקומות המיועדים לנכים, נתפשים.  

 וכך העירייה,  האחראית להצבת תמרור תקין וברור  ולסימון המדרכה, והכביש, ומתרשלת כך,  נהנית מאכילה של  'הפרי האסור', תוך פגיעה בציבור הנכים  ובנהגים התמימים.

 

עיריית תל-אביב, בראשה עומד רון חולדאי, הפכו את תמרור חניית נכים, למעין 'מלכודת דבש', בה נופלים נהגים תמימים, המעשירים את קופת עיריית תל-אביב, תוך פגיעה בציבור הנכים.  חלפו חודשים ארוכים מעת שהבאתי בפני עיריית תל-אביב כשלים שלה, בנושא תמרורי חניית נכים בכיכר רבין,  והתברר כי עיריית תל-אביב, לא עשתה דבר לתיקון המצב. 

 

 

הסיפור האישי ומה פעלתי, בקליפת האגוז 

4.7.10 על  פנייתנו לאחרונה אל רון חולדאי  ראש עיריית תל אביב, לתקן את הכשלים שהובאו בפני עיריית תל-אביב בתחום זה, ראה :   חנייה  נכים, 'מלכודת דבש' של עיריית תל-אביב, 4.7.10

 

 התעניינותי בנושא חניית נכים באה בעקבות דוח  שפקחי העירייה עשו לבן שלי – אור,  בשל  כך – כי בתאריך 12.12.07 בשעה  00:35, חנה עם מכוניתו,  במקום שלטענתכם, מוגבל לחניית נכים בלבד.   דרך הכיתוב  על התמרור  בו  נכתב באותיות קטנות, כי 4 המקומות  לאחר התמרור,  מיועדים לחניית נכים והעדר סימון על המדרכה ובכביש  -    הביאו לכך, שהוא חנה במקום  המיועד לנכים מבלי-משים.   בשום פנים ואופן, הוא לא היה חונה מדעת בחנייה המיועדת לנכים. 

 

  • איך נראה תמרור חניית נכים,  בכיכר רבין, בתל-אביב, ממש ליד משרדי עיריית תל-אביב. התמרור קובע כי 4 המקומות העוקבים, המיועדים רק לחניית נכים - 23.12.09. נהג אינו יכול להבחין בכיתוב, והוא סבור לתומו כי מדובר בחניה אחת המיועדת לנכדים.
    לצפייה בתמונה מוגדלת של התמרור, הקש:
    תמרור חניה - לנכים, 4 מקומות עוקבים, ככר רבין
  • park-ta-invalid-11-09.jpg - 680.55 Kb
  • בדקנו שוב את מצב התמרור  ביום 27.11.09  -  אין שינוי בגודל האותיות בכיתוב. אותם תמרורים עומדים על מקומם. תדמיינו לעצמכם, אתם נוהגים ברכב בשעות הלילה, חולפים על פני התמרור ולאחריו, כעשרה מטרים, ישנו מקום חניה.  האם הייתם חונים  בו ?

בעקבות פניות של קוראים, בדקנו בתאריך 30.6.10  את מצב הדברים באותו מקום בדיוק. כמובן שצילמנו את הזירה, אך פני הדברים בדיוק כפי שהיו בנובמבר אשתקד. עיריית תל אביב, העדיפה להמשיך בדרך התנהלותה הבלתי ראויה בעליל. 


   
  בעקבות בקשתנו להישפט ולקבל את כל חומר החקירה,  רבה הייתה אכזבתי לקבל את  מכתב אגף החניה מיום 10.11.09  בו הובהר לי,  כי חלה התיישנות על הדוח והתיק נסגר.  וכך, נכזבה תקוותי  להציג בפני בית-המשפט את דרך פעולתה הבלתי ראויה של עיריית תל-אביב, בעניין חניית נכים.

 

מאחר מלכתחילה, יצאתי למאבק נגד עיריית תל-אביב, לא בשל רצון לחסוך את סכום הקנס, אלא כדי להתריע נגד דרך התנהלות עיריית תל-אביב, הרי גם כשהוסר עניין הדוח, לא ראיתי מקום להרפות, אלא שהפעם הזירה לא תהיה בית-המשפט.

 

29.11.09  -  פניות אתר בושה, כדי להביא למצב בו  העיריות תפעלנה באופן תקין בכל הקשור לתמרורי חניית נכים,כך שהם  יהיו ברורים תוך מזעור אפשרות טעות,  סימון המדרכה והכביש  בו מיועדת החניה לנכים בלבד, בצבע בולט  -  ראה הפניות הבאות:

אל:

 

הפניות השונות, העוסקות למעשה באותו עניין, קוראות לגופים השונים, לעשות מעשה למען הבטחת מקומות החניה לנכים, וכן למנוע מצב בו אזרחים תמימים,  יאלצו לשלם קנסות גבוהים.

נמתין ונראה, מה יעשו אלה ?

 

 

 

 

ראשית  מעשה - דוח שקיבל הבן שלי  -  אור,  בשל חניה במקום המיועד לנכה.   טעות בתום-לב, בשל תמרור  מטעה ולא מתאים, העדר סימון הכביש, המדרכה
אנו, כמו מרבית הציבור רואה במעשה של חניה במקום המיועד לנכה, מעשה לא נורמטיבי, הם נעשה ביודעין. מתברר, כי במקרים לא מעטים, בשל כשל של העיריות,  חונים נהגים תופשים נהגים תמימים, חניה של נכה תוך טעות ומבלי משים.

 

 עולה החשש כי עיריית תל-אביב, משתמשת בתמרורי חנייה מוגבלת לנכים, בתור 'מלכודת דבש' לצורך הגדלת הכנסותיה,  תוך פגיעה בכיסם של נהגים תמימים וחמור מכך, תוך  פגיעה בזמינות החניה לציבור הנכים.  במקום להציב רמזור ברור כל חנייה לנכים בלבד,  ולסמן את המדרכה והכביש  באופן ברור,  מסמנת עיריית תל-אביב את התמרור באותיות קטנות, ואינה צובעת את המדרכה ואת הכביש כראוי,  וכך נהג סביר אינו רואה את הכתוב וחונה במקום המיועד לנכים.

עיריית תל-אביב, זוכה בתשלום נאה, הנהג התמים  משלם קנס גבוה, וציבור הנכים, הזכאים לקבל חנייה זמינה - אין מקום.

בתאריך 10.11.09  הודיעה לי עיריית תל-אביב, כי "עקב טעות מחשובית לא נשלחה הזמנה למשפט והואיל וחלפה שנה מאז הבקשה להישפט, הם מבטלים את הדוח מחמת התיישנות". וכך, הנושא לא יגיע לדיון משפטי. מאחר וכל ענייני היה להבטיח התנהלות נאותה של עיריית תל-אביב, בנושא החנייה לנכים, החלטתי להמשיך בפעולה.

לקריאת הפרשה  בעניין דוח החניה  שהתקבל מעיריית תל-אביב, הקש:
חניית נכים - עיריית תל-אביב

 

title Filter     מספר מאמרים 
# כותרת מאמר
1 8.7.10 'מלכודת דבש' של עיריית תל-אביב לנהגים, על-חשבון הנכים
2 29.11.09 אל ח"כ זבולון אורלב, יוזם שינוי חקיקה, חניה-נכים
3 29.11.09 אל המפקח על התעבורה, משרד התחבורה, חניה - נכים
4 29.11.09 אל מ"מ ראש עיריית הרצליה, יהונתן יסעור, חניה-נכים
5 29.11.09 אל ראש אגף תנועה עיריית תל-אביב, חניה - נכים
6 ינואר 2009 - עיריית תל-אביב מניחה מלכודת דבש לנהגים המחפשים חנייה ע"ח החנייה לנכים.
 

השלטון - שלוחותיו

רשויות מקומיות

buy microsoft office for xp 
download microsoft word mac os x 
download microsoft office 2010 standard 
purchase windows 7 ultimate oem 
cheap ms office 2010 professional 
proscar generika viagra livraison express levitra preiswert priligy prezzo pharmacie en ligne suisse
generic cialis manufacturer viagra online ordering tadalafil vs viagra viagra soft flavoured viagra discount coupon
generic viagra fast shipping sildenafil synthesis sildenafil mechanism tadalafil prescription tadalafil suppliers