בושה בושה
חוף -הים הרצליה

 

חופי-הים של העיר הרצליה אינם מה שהיו פעם ולא לטובה.  התברכה העיר הרצליה ב -  6 קילומטר של חוף -ים, משאב טבע אדיר הדורש שמירה תוך הקפדה, כי השימוש בו ייעשה תוך תבונה, זהירות והתחשבות בכוחות הטבע וצורכי התושבים. יעל גרמן, ראש עיריית הרצליה, הייתה  מופקדת מאז היבחרה לתפקיד ראש עיריית הרצליה בשנת 1998, על שמירת החוף ואחד מתפקידיה המרכזיים הנו לראות לכך,  כי תושבי הרצליה ייהנו מחוף הים,  אך כי החוף יישמר  במצבו הטבעי  ככל שניתן, עם הפרעה מזערית בהליכי הטבע.  לדעתי יעל גרמן  לא עמדה במשימה ולא חשוב מה עשו אנשי יחסי הציבור שלה, לשכנע את התושבים, כי יעל גרמן הנה שומרת הסביבה מובהקת   ?  תקראו את הכתוב, תתבוננו בתמונות....

 

עיריית הרצליה,  כשלה בשמירת  חופי-הים של הרצליה, שהיום אינם כבר מה שהיו ולא לטובה.  עיר אשר בורכה בחוף ים יפה וארוך זכתה באוצר טבע אשר חובת פרנסי העירייה, לשמרו מכל משמר, למען התושבים ולמען הדורות הבאים.   חוף הים, אינו רק קו המים ורצועת החול הסמוכה, אלא    גבעות  מצוקי הכורכר הסמוכים לחוף,  נופם המיוחד והצמחייה היחודית הגדלה בהם.

 

מה יעשה משה פדלון, אשר נבחר  בנובמבר 2013, ברוב גדול, כראש העירייה של הרצלייה.  תושבי הרצליה נתנו בו את אמונם, נוכח הבטחותיו, כי הוא ישנה את דרכי ניהול העירייה.  מאז שעזבתי את  העיר הרצליה, ענייני בנעשה שם מוגבל לכמה עניינים, ביניהם חופי הים של הרצליה, הסמוכים למקום מגורי בצפונה של  תל-אביב

 

ראה: עיריית הרצליה

בניית המרינה הגדולה של הרצליה,  משגים שנעשו על-ידי עיריית הרצליה  בתחזוקת הים,  החלטות מינהלתיות שנויות במחלוקת של עיריית הרצליה, הביאו למעשה, שאורך החופים הטובים, היפים, הנגישים לרחצה של כלל תושבי הרצליה, הנו קטן למדי.

 

18.3.14   מצוק הכורכר של החוף הדרומי  היפה של הרצליה,   הולך ונהרס.

עיריית הרצליה בנתה סוללה מאדמת חמרה אדומה, אשר אינה עוצרת את הסחף וצובעת את בית הגידול באדום.  מצורפים אלבומי תמונות  אותם צילם אריה גבע, דצמבר 2012,  מרץ 2014. צריך לראות כדי להאמין.

 

 

 

ניתן לחלק את  חוף הים של הרצליה   לשלושה חלקים  עיקריים,  המחולקים למקטעי משנה:


החוף הדרומי,  עד המרינה (בפועל, כל החוף הדרומי, יש לו זמינות נמוכה לרחצה).
חוף 'הפירצה',  החוף הדרומי של העיר, הרחב והיפה, אשר הנגישות אליו  נמוכה ומסוכנת, דרך גבעות הכורכר, שסביבתן מזוהמת. בקיץ 2012,  הקימה עיריית הרצליה בראש המצוק, סוללה של  אדמת חמרה אדומה,  המשנה את הטבע,  תוך קיום  חשש כי  לעת חורף  תהיה זליגה של החמרה לגבעות הכורכר. הקמת הסוללה מראה על חוסר רגישות, חוסר הבנה של הטבע והתעלמות מהפגיעה הקשה.


החוף הנפרד -  החוף המגדרי.  רצועת חוף יפיפיה, אשר לעת קיץ, מוקצית לשימוש מגדרי נפרד, בעיקר של העדה החרדית.  בימים  א', ג', ה', רחצת נשים, בימים ב', ד',ו' רחצת גברים.  החוף הנפרד אין בו רע, אלא שדרך  הפעלתו, חוסמת למעשה את המעבר על החוף לבני המגדר השני שלא ביומם.  אין מידע לציבור   כמה עולה  לעיריית הרצליה הכשרת החוף לשימוש הנפרד ולתחזוקה שלו.  עירייות בני-ברק ואלעד משתתפות בסכום שלא מפורסם.

חבצלות החוף
גבעות הכורכר בישראל,  התברכו לעת אמצע הקיץ בפריחה של חבצלת החוף.   מופע הפריחה של הפרח הלבן, על גבעות הכורכר של הרצליה הוא מדהים.  חבל רק, כי הלכלוך, הטינפות -  הם שכניהם הבלתי קרויים של הפרחים היפים.  הקטע בין החוף הנפרד לבין חוף הסירות, על תלוליות החול בצד החוף והגבעות, הם הקטע הצפוף ביותר בפרחי חבצלת החוף.  לעת ערב, טרם שקיעה, הפרחים הלבנים בשיא פריחתם, לא להחמיץ. כמה דקות הליכה  מהפתח הדרומי של המרינה אל חוף הים.

חוף הסירות
החוף היפה, החולי והרחב, דרומית לשובר הגלים של המרינה,  הוקדש על-ידי עיריית הרצליה לשימושם של רכבים ממונעים.  זהו חוף סירות המרוץ, אופנועי הים, אשר הרחצה בו אסורה ואם תופשים אותך, אתה משלם הרבה כסף. כאן, פקחי העירייה יעילים.  וכך, באמצע השבוע אין סירות, אין אופנועים ויש מעט אנשים.  מראה  היתדות התקועים,  לא  אופייני לים.   כניסת עם רכב עם הסירה או האופנוע, דורשת אישור. בני אדם  נכנסים חופשי לצעוד. לפחות זה.

 

בין החופים הדרומיים לבין החופים המרכזיים,  מבדילה המרינה של הרצליה, שאין לה חוף זמין לרחצה  ופנאי.  יש מעבר  נוח ונגיש גם לנכים, מהמרינה צפונה.

החוף המרכזי  - מהמרינה – חוף הנכים, עד חוף מלון השרון
חוף אכדיה דרום, מה שהיה ידוע בשם חוף הנכים.  נוכח  שוברי הגלים שנבנו צפונית למרינה, חוף הים רחב מאד, חול רחב המשתרע על פני  מרחק גדול.  יש האוהבים את הרחצה מול שובי הגלים ויש המתעבים אותה.  לאורך חוף זה,  ליד המצוק ובית המלון אכדיה, נבנתה בשנת 2011 טיילת חדשה,  יפה, עם נוי רענן וצבעוני.  לאורך טיילת זו,  כמה בתי קפה יפים.

חוף  אכדיה -   חוף שהנו למעשה המשכו של חוף הנכים. הטיילת החדשה ממשיכה לאורכו וגם מולו ישנם שוברי גלים. החוף רחב ויפה.  בקצה הצפוני של חוף זה, דרומית למלון דניאל, נבנה בניין ובו מעלית  שניתן לרדת בה מהמצוק למעלה לחוף הים. הבניין לא יפה, אך  הקניית הנגישות לציבור הקשישים ולנכים, שיכולים לרדת לחוף מצדיקה את הפגיעה בנוף.  קיימת נגישות מלאה על כיסאות גלגלים, מהמעלית, לאורך הטיילת עד למרינה ובכלל.


שלב ב' של הטיילת על חוף הים, מיזם מיותר בעל סיכון עצום
צפונית לחוף אכדיה, החלה העירייה בקיץ 2012, לבנות שלב ב' של הטיילת.  זוהי תוכנית רעה, המבטאת בולמוס חסר הצדקה ומסוכן.  קטע זה של הים, עד חוף זבולון וצפונה, הוא החוף בו  משתמשים הגולשים ומצנחי הרחיפה שהפכו ספורט פופולרי מאד.  בקטע זה, מתחיל חוף הים להיות צר וכל בנייה בו, גם בשולי המצוק,  פוגעת בטבע ומסכנת יותר את המצוק.  טענת עיריית הרצליה כי היא בונה את הטיילת למען הגברת הנגישות, נראית הבל מוחלט....קטע הטיילת  הקיים, יש בו מרחב נגישות מספיק.

23.3.13  פסק דין נגד בניית שלב ב' של הטיילת בהרצליה - על-ידי עיריית הרצליה
הרצון ליזום  מוניומנטים היה חזק בעיריית הרצליה בראשות יעל  גרמן.  בניית שלב ב' של הטיילת על חוף הים, מחוף אכדיה צפון לעבר חוף זבולון, היה אחד מהם.  על השלב הראשון של הטיילת ראה להלן.

לא עזרו טענות הירוקים, מאות גולשים המשתמשים בקטע זה של החוף, אליהם הצטרפו  תושבים רבים, כי  בניית טיילת בקטע זה בו החוף צר, מסכנת את החוף וגבעות הכורכר. קשה להבין את בולמוס הבנייה על החוף, במיוחד נוכח הניסיון, כי הים והשפעתו הנם בלתי צפויים והנזקים העלולים להגרם לחופים, קשה לחיזוי. 
בית המשפט לעניינים מנהליים, השופטת רות רונן פסק כי  עיריית הרצליה לא הייתה רשאית לתת היתר בנייה לבניית הטיילת נוכח העובדה שתוכנית המתאר אינה מפורטת די הצורך. במלים אחרות, בית המשפט פסק כי  העירייה מנועה לבנות את הטיילת ועליה לסלק מהחוף את כל חומרי הבנייה. לקריאת פסק הדין -

עת"מ  10336-11-12  דרור עזרא ואח' נ. רשות הרישוי המקומית הרצליה  7.3.13

את המאבק החשוב, הוביל חבר המועצה דרור עזרא עם כמה תושבים ומגיע להם 'שאפו' גדול על מאמציהם ועל הצלחתם. נקווה כי אם חלילה יחליט ראש העירייה המכהן, יהונתן יסעור לערער, ידחה בית המשפט העליון את  הערעור ויעמיד את העירייה במקומה.

 

חוף זבולון -   חוף יפה, שלצדו, לעבר המצוק ישנו גן יפה. זה הקטע היחיד לאורך כל חוף הים של הרצליה שיש טיילת  עליונה, קצרה אמנם.   בכך, הרצליה הנה העיר היחידה, בה אין טיילת עילית במרומי המצוק.  חוף הים בקטע זה, הפך להיות צר בעקבות  שינוי משטר הגלים.  בית הקפה  ניין-ביצ' הנו מוסד ותיק, אך בימי חורף המים מכסים את כל החוף.
ההליכה מכאן צפונה,   בעת חורף,  הנה בחלק מהימים בלתי אפשרית.


חוף השרון – הנו חוף פופלארי עם נגישות נוחה לחנייה.  יש מסעדות על החוף, אך  גם כאן, הים נוגס בחוף  באופן משמעותי.

החוף הצפוני  -   מחוף מלון השרון,  עד  גבולה הצפוני של העיר.
למעשה הקטע הצפוני של חופי הרצליה, משמש רק במידה קטנה את המתרחצים.   מעל מצוקי הכורכר, מתנשאים בתי העשירים הגדולים של הרצליה, לרבות בית השגריר האמריקאי.  לאורך המצוק ישנה גדר למניעת  מגע עם המצוק שלא אחת, חלקים ממנו קורסים.   מספר הולכי הרגל גם לעת קיץ, בקטע זה, נמוך למדי.


חוף נוף  ים- מה שקרוי חוף סידנא עלי.  יש גישה נוחה מעלה למגרש חנייה גדול.  החוף צר, מלא צדפים,  ולא רבים בו המתרחצים.
צפונית יותר,  החוף נעשה צר ומסולע.  אין חול.   גם בקיץ ההליכה לא קלה ולעתים מסוכנת.  יש כאן מדרגות שמובילות מעלה, לעבר המצוק, מגרש חנייה גדול ומסגד סידנא עלי  בחורף, או בעת סערה לא ניתן ללכת בחלק זה של החוף.  בחלקו הצפוני, בנתה העירייה משטח של  אבנים גדולות, כדי למנוע או להאט  את  פגיעת הגלים במצוק הכורכר שעליו נמצאת אפולוניה. ניתן ללכת בזהירות, עד   קירות מבצר  אפולוניה  שנפלו לים.  המעבר דרך החורבות שעל המים  אפשרי, אך יש לעשותו בזהירות.  זהו  נתיב שביל ישראל, אשר בעתות סערה,  הופך להיות מקלחת צוננים אמיתית.
כדי לעלות מעלה אל המצוק יש לחזור כמה מאות מטרים ולעלות בשביל עפר הנמשך לאורך הגדר הדרומית של אתר אפולוניה מקום מדהים המספר את  תולדות הארץ הזו, בו יש  מבצר צלבני מרשים, שחלקו קרס לים ונוף  מדהים של החוף והים.

לאורך חופים אלה,  יש  שבע תחנות של מצילים, אשר למעשה, הרחצה מותרת רק בהם. (מדרום לצפון): החוף הנפרד המגדרי  ;   חוף אכדיה דרום (חוף הנכים) ;  אכדיה מרכז (מה שהיה חוף דבוש) ;   אכדיה צפון  ;  חוף זבולון ;  חוף מלון השרון ; חוף נוף ים (חוף סידנא עלי).

ראה על:
החוף הנפרד - המגדרי  -  תרומת עיריית הרצליה לציבור החרדי, אבל למה נחסם החוף

 


10.9.12  הליכה לאור חוף הים של הרצליה, תענוג מלווה מחשבות נוגות – תתעוררו פרנסי העירייה
עוצמת תרומת האדם של הרס החוף, בצד היופי הנשגב והמקום החשוב  אותו תופש הים והחוף,  בתרבות הפנאי של הישראלי , מומחשת היטב בהליכה לאורך  חופי הרצליה. סתם יום של חול, שלהי הקיץ, לעת ערב בטרם שקיעה. רוח נעימה שוברת את החום, השמש מתקרבת לקראת שקיעתה בקצה האופק. ראה:
10.9.12  הליכה לאורך כל חופי הרצליה, מהדרום עד אפולוניה הצפוני. רשמים אישיים לא קלים

תמונות במצלמת כיס קטנה, מדגימה את היופי בצד המיאוס, את  חופי העיר הרצליה,  לכל ששת הקילומטרים שלהם, על פניהם השונים. ראה:

אלבום תמונות - הליכה  לאורך חוף הים של הרצליה  דרום -צפון, 10-9-12, צילם אריה גבע

סיכום  קשה. מרצועת חוף נפלא של  6 קילומטר, בעצם, לא נותר הרבה חוף נגיש, רחב, נעים ונוח, לתושבי הרצליה והאחרים, הבאים לכאן  כדי ליהנות ממשאב הטבע החשוב ביותר של  ישראל.

אל תקנו  בלנקו  את דבריה של ראש עיריית הרצליה על החופים הנפלאים של הרצליה, שהיו יכולים להיות אחרת,  אם היו נוהגים בהם, ביתר התחשבות, רגישות, תבונה....

 

 

5.7.12   צעידה שגרתית לאורך חוף הים של הרצליה -  כיף המהול בזלזול  של  העירייה

הים אותו הים, יפה, מפתה, מסתורי,  הלכלוך למרגלות  גבעות הכורכר נשאר,  שוב חסום  החוף  בשל הקצאת חוף לקהל  החרדים,  ופרחי חבצלת החוף הלבנים, הפורחים לאורך הקטע דרומית למרינה,   עדיין לא  החלו בפריחתם  על תלוליות החול ועל גבעות הכורכר.  הליכה מהנה, לעת ערב, מול השקיעה היורדת,  מחוף המרינה של הרצליה עד חוף הצוק בתל-אביב.  קטע של חוף-ים מדהים ביופיו, אשר עיריית הרצליה,   מביאה לכך,  כי ציבור  תושבי הרצליה  יתקשה ליהנות מקטע זה של החוף.  מדוע כתבתי על הליכה שגרתית שאני עושה כמה פעמים בשבוע, ראה:

הליכה שגרתית לאורך חוף הים הדרומי של הרצליה,  המופקע למעשה מתושבי העיר  5.7.12

לאורך החוף הדרומי של הרצליה,   על החול, שיפולי גבעות הכורכר סמוך  לחוף-הים  ועד פסגתן  הנמוכה של הגבעות -  מתרחש בשלהי הקיץ, מופע מדהים של פריחת חבצלת החוף, מן המרשימים ביותר לאורך חופי מדינת ישראל, אשר יחד עם פריחת החצבים, מבשרים את בוא הסתיו והשנה החדשה.  יופי  הפריחה  המשכר, נפגע  בשל אשפה, טינופת והררי זבל,   המתגוללים בין הפרחים וסמוך להם.

 

20.9.11   מופע מרהיב של פריחת חבצלת החוף,  מופרע בשל טינופת, לכלוך. החוף הדרומי

עיריית הרצליה פרסמה בראש חוצות, כי בתאריך 17.9.11, ייערך ניקוי החופים.  אכן הגיע העת.


למחרת  יום א' 18.9.11 הלכתי לאורך חוף הים הדרומי ועל המצוק שמעליו. קשה להאמין !

אלבום תמונות -  פריחת  חבצלת החוף, בתוך לכלוך, אשפה טינופת -18.9.11, צילם אריה גבע

ראה רשמים אישיים נוכח הניגוד בין הים המדהים, פרחי החבצלות לבין הלכלוך:
רשמים אישיים, פריחת חבצלת החוף,  בין  לכלוך, טינופת, אשפה - החוף הדרומי של הרצליה 18.9.11

 

בתאריך 29.9.11  פנינו בנושא אל יעל גרמן ראש עיריית הרצליה ואל ס  ומ"מ ראש העירייה יהונתן יסעור לקבלת תגובתם.

 

 

אלבום תמונות, מופע אחרון לקיץ, חבצלת החוף, הרצליה 5.10.11, צילם אריה גבע

 

13.5.11 דירוג חופי-הים של ישראל 2011

 

 • בדירוג שפורסם בשבוע זה,  החופים האיכותיים ביותר של ישראל הם:
  חוף הצוק תל-אביב ציון 99
  חוף דדו, חיפה,  ציון  97
  חוף הנכים הרצליה  ציון 97

 

הציון שקיבלו חופי הרצליה בדירוג האיכות:
חוף נוף ים -   ציון  81 ;   חוף השרון - ציון 87 ;  חוף זבולון -  85 ;  חוף אכדיה צפון - 89 ; 
החוף הנפרד -   80.

להוציא החוף הנפרד וחוף נוף-ים, שקיבלו  ציון בינוני, יתר החופים, קיבלו ציון טוב, אך לא מבריק, להוציא כמובן את חוף הנכים, שכאמור,  נמצא במקום השלישי בארץ.

 

 

המשרד להגנת הסביבה, מפרסם  מדי שנה,  דירוג בדבר איכות חופי-הים של ישראל.  חוף הנכים של הרצליה דורג במקום השלישי בישראל. שאפו לעיריית הרצליה בעניין זה.
דירוג איכות חופי הים, המשרד להגנת הסביבה 5-11

בתחום העיר הרצליה בכל הקשור לנושא חוף-הים, ענייננו הנו בעיקר,  נושא חוף הים הנפרד - המגדרי, אשר הקצתה עיריית הרצליה בראשות יעל גרמן, לציבור החרדי שאינו תושב הרצליה, תוך פגיעה לא מידתית ולא לצורך בציבור הכללי,  ותוך התנהלות בלתי-סבירה בעליל של  עיריית הרצליה. אין אנו נגד חוף נפרד לאוכלוסייה החרדית. אנו מבקרים קשה את דרך התנהלות עיריית הרצליה בנושא.   ראה : חוף הים הנפרד הרצליה, חוף חרדי  שאם היה מבוצע נכון לא היה פוגע בציבור הרחב. אפריל 2011, מנשר ראש העירייה יעל גרמן לתושבי העיר לחג הפסח מלמד  על תוכנית העירייה להקמת שלב ב' - מחוף דבוש עד חוף זבולון.   ישמרנו האל !!!

על טיילת החוף החדשה של הרצליה, ע"ש הרצוג, אזהרה לגבי הקמת שלב ב' בלא שימוע ודיון ציבורי מקיף. סכנות רבות לחוף הים בקטעים הצפוניים. לקריאה:

הטיילת החדשה של הרצליה, ע"ש הרצוג. שלב א' הסתיים, שלב ב' בתכנון , אזהרה 4-11

2010, הסתיימה בניית הטיילת החדשה של הרצליה, מהמרינה בדרום, עד חוף דבוש בצפון
אלבום תמונות של הטיילת החדשה, עוד בטרם נחנכה רשמית. חורף 2010, יום שמש, יום סערה, צילם אריה גבע. אלבום תמונות, הטיילת החדשה -  חורף 2010


17.11.10  הליכה על טיילת  החוף החדשה של הרצליה, ע"ש חיים הרצוג - שלב א'

 

2.11.2010   תוכנית שיקום אפולוניה פגעה בחוף

 

החברה לפיתוח תיירות בהרצליה, סיימה את עבודות השיפוץ והשדרוג של שביל ההליכה על שובר הגלים במרינה הרצליה. עלות הפרויקט נאמדת בכ –  220,000.0 ש"ח",   נכתב 'בקטנה', במקומון ידיעות השרון מיום 26.11.10.

 

מסלול הצעידה על שובר הגלים, המרינה של הרצליה

 

 

 

 

 

חוף הים הנו משאב הטבע החשוב ביותר בישראל, לרווחת התושבים. חלקים מחוף הים סגורים לציבור, חלקים אחרים נמצאים בחזקת המדינה, והחופים בהם אנו האזרחים משתמשים, נמצאים ברובם בידי הרשויות המקומיות, המחזיקות ומתפעלת אותם לטובת כלל הציבור. לא תמיד !חום הקיץ,  ואני נוהג לצעוד  לעת ערב,  מספר פעמים בשבוע   לאורך החופים היפים של העיר הרצליה -  תוך הנאה, התבוננות סביב והרבה מחשבות.חוף 'הפירצה',  החוף הדרומי של העיר, הרחב והיפה, אשר הנגישות אליו  נמוכה ומסוכנת, דרך גבעות הכורכר, שסביבתן מזוהמת. בקיץ 2012,  הקימה עיריית הרצליה בראש המצוק, סוללה של  אדמת חמרה אדומה,  המשנה את הטבע תוך חשש כי  לעת חורף  תהיה זליגה של החמרה לגבעות הכורכר.

תגובת חברי מועצת העירייה לביקורת ולדברי השבח על הטיילת החדשה

 

בעקבות דברים שכתבתי על הטיילת החדשה, זכיתי לתגובה  נזעמת מצד חברי מועצת עיריית הרצליה יוסי שפרוט ;  יריב פישר. בעוד חבר המועצה יוסי שפרוט, כתב דברים בסיסיים אודותי שאינם אמת, הרי שפתו הייתה סבירה ותגובתו רצויה, הגם שלא הסכמתי עם תוכנה. לעומת זאת, יריב פישר לא הרבה במלים, אך  השתמש בשפה נמוכה, פוגענית שאינה ראויה לאיש ציבור.  יריב פישר דרש כי לא אפנה אליו יותר וכי הוא אינו רוצה לקבל דואר. אפילו טען כי משלוח דואר אליו אסור על-פי החוק. הבלים !

 

 

  טיילת החוף החדשה שבנתה עיריית הרצליה, הקרויה  ע"ש חיים הרצוג, (עדיין לא נפתחה רשמית) -  הנה  טיילת יפה, מטופחת בה הושקעו סכומים נכבדים. אתר בושה סבור כי יש להגביל את הטיילת למיקום הנוכחי, בו היא  נמצאת בקטע חוף רחב, מול שוברי הגלים, רחוק מהים.  ביקור בטיילת  החוף החדשה ביום חורף יפה, מהווה תמרור ברור, שלא להמשיך אותה צפונה תוך הדגשת הצורך - לשמר, לטפח את חוף הים, בלא  שלמת בטון ומלט מיותרים.  קשה לקבל את השקעת העתק בהקמת הטיילת על חוף הים, נוכח הזנחת עיריית הרצליה,  את החופים הדרומיים של הרצליה, שלא להזכיר את הגבלת  זכות המעבר  על החוף, בשל החוף הנפרד - המגדרי המשמש את האוכלוסייה החרדית.

   עיריית הרצליה הקצתה חוף ים  ארוך יחסית, לשימוש האוכלוסייה החרדית של גוש דן.  זהו החוף  הנפרד היחיד בארץ  שהוא גלאט כושר.  למרות שאני סבור כי הציבור החרדי זכאי לפיסת חוף, בה יוכל להתרחץ על-פי מנהגיו,  יש לי ביקורת קשה על  עיריית הרצליה והעומדת בראשה יעל גרמן בכל  הקשור לחוף הנפרד, מיקומו,  מימון העלויות,  העדר שקיפות וכו'. ראה:
   החוף הנפרד - החרדי.

    

 

 

  הטיילת החדשה של הרצליה, הנה  המשכה הטבעי של המרינה של הרצליה, שהוקמה על-ידי אלי לנדאו,  תפישה  שמשמעותה המעשית הנה - תהליך בינוי על  החוף הטבעי,  אורבניזציה של חוף-הים,  תוספת מקום בילוי מהוגן ונוח, תוך התרחקות  מתחושת הים  וחופיו הטבעיים.   האם תהפוך הטיילת החדשה למקום בילוי  מרכזי בעיר הרצליה ומי יהיו עיקר באיה של הטיילת החדשה  ?
  על הטיילת החדשה של הרצליה, רשמים - דעה אישית  17.11.10,
  אתמול הופיעה כתבה בעיתון הארץ, בה נכתב -  המשרד לאיכות הסביבה מודה: תוכנית שיקום אפולוניה פגעה בחוף.  לא הייתי מעורב ואין לי כל מידע על תוכנית המיגון שהשלימה עיריית הרצליה לפני שנה, אך נראה, כי דרור עזרא, חבר המועצה, שנאבק נגד התוכנית, צודק. יצאתי לטיול בוקר במקום. לקריאת רשמי, בקצה המזלג על מצוק אפולוניה ואלבום תמונות, הקש:
  מיגון המצוק של אפולוניה, אריה גבע, רשמים אישיים 2.12.2010
  שובר הגלים במתכונת הקיימת ומסלול ההליכה שעליו, קיימים מאז הקמת המרינה ואני פוקד את המקום לעתים די קרובות.  הייתי סקרן לדעת  מה השיפורים שנעשו,על-ידי החברה לפיתוח התיירות שהנה תאגיד עירוני,  אם כי מדובר בסכום לא גדול שקשה לעשות עמו הרבה. לקחתי עמי את המצלמה, והלכתי לאורך המסלול המדהים.  ראה:


  בכל הקשור לדרך עבודת עיריית הרצליה בראשות יעל גרמן, אין כנראה גבול, אין בושה ואין מעצורים.  עיריית הרצליה מזרימה מעת לעת מי ביוב לים ומזהמת את החוף, שנסגר לאחר מכן לכמה ימים. 
  בחודש אוגוסט 2010 הגדילה עיריית הרצליה לעשות.  יום לפני פסטיבל שיזמה עיריית הרצליה בחוף אכדיה, הוזרמו על ידי אותה עיריית הרצליה,  שפכים = ביוב,  לחוף הים.
  מה עושים ?  מכסים את הזוהמה בחול רב שהובא מחופים אחרים. על מי עובדים - על החיידקים.

   

   

   

  על: מסרים בין חברי המועצה - יריב פישר, יוסי שטרית לבין אריה גבע. נמוך,  עלוב.  נובמבר 2010

   

  אוגוסט 2010 - טיוח וניסיון להסתיר את הסירחון ואת הריח הרע. זיהום חוף הים במי ביוב, כיסוי בחול, כדי לקיים מופע.

  אתר בושה אינו עוסק (מפאת מגבלת הזמן), בנושא כאוב זה של  מערכת הביוב העירונית והזרמת השפכים לים. אולם נוכח חומרת המעשה מצדה של עיריית הרצליה ראינו מקום להביא את הפרטים ודעתנו בעניין התנהלות עיריית הרצליה המדיפה ריח רע, תרתי משמע. ראה:
  הזרמת ביוב לחוף הים, כיסוי בחול כדי להסתיר את הזוהמה - הנו תרגיל מסריח 14.8.10הים של הרצליה התברך במקבצים גדולים של הפרח  - חבצלת החוף, הפורח בחודש אוגוסט  בשולי גבעות הכורכר, בחלק הדרומי של חוף הים של הרצליה, נגישות נוחה לכל אלה הבאים לחוף הים, דרומית לגבול המרינה.  חבל כי רק בודדים שמים לב לתופעת הטבע הנפלאה וכי עיריית הרצליה, מתעלמת לחלוטין מקיום, אשפה, טינופת, לכלוך, באזור הפריחה ובגבעות הכורכר.

  עיריית הרצליה אינה מזכירה במלה אחת באתר האינטרנט שלה, את פריחת  חבצלת החוף.  דיווחים על מופעי בידור בשפע, אבל על הטבע הנפלא בעיר, כלום.  החוף הדרומי נותר חסום בשל  הקצאת חוף לציבור החרדי.  בינות לפרחים הנפלאים יש - לכלוך, טינופת, סכנת נפשות בשל חסימת הירידה.

  על : רשמים של פריחת חבצלות החוף -  טיול על חוף הים של הרצליה

   

   

   

  2010  על   פריחת חבצלת החוף -  על גבעות הכורכר ובחוף הם של הרצליה.
  חוף