בושה בושה
ויטמין D - חסר אצל מבוגרים, מה עושים ?

 

גם בארצנו שטופת השמש, קיים חוסר של ויטמין  D אצל חלק ניכר מהאוכלוסיה, במיוחד בגילים המבוגרים, נוכח יצירה מופחתת של הויטמין על-ידי הגוף. על-פי הפירסומים הנתמכים על-ידי רופאים ועל-ידי משרד הבריאות,  ויטמין די   ( D)  הוא מרכיב חשוב במניעת מחלות שונות  (מחלות לב, כלי דם, מחלות הקשורות במערכת החיסונית, מחלות פסיכטריות), וכן יש לו תפקיד מכריע לשיפור בריאות העצם, בעיקר בקרב אנשים מבוגרים.

 

 

 • אני התחלתי לקחת ויטמין די,  בעקבות  אבחון מצב של אוסטיאופורוזיס, (צפיפות עצם נמוכה בשנת 1998. מאז שיניתי את התזונה במידת מה, נטלתי כדור פוסלאן, ובעיקר, אני לוקח באופן רצוף תוסף של ויטמין D.
 • על השיפור העצום שחל במצב צפיפות העצם שלי, ראה:
 • אוסטיאופורוזיס -  ניסיון אישי

 

 

בעניין  ויטמין  D,   עליך למלא  כמה כללים בסיסיים:

 • עליך לבקש את רופא (ת) המשפחה לאשר לך בדיקה של  מצב ויטמין די. (בדיקת דם פשוטה, שאפשר כמובן לעשות אותה, ביחד עם בדיקות דם אחרות - בדקירה קלה אחת).
 • אם  ויטמין די, יימצא בחסר, מה שקורה בחלק גדול של  המקרים, במיוחד אצל אנשים מבוגרים,  תבקש מהרופא את המינון המומלץ של תוסף שעליך לקחת.   ( ויטמין די,  אינו בסל הבריאות,   מחירו אינו יקר יחסית  ואתה יכול לרכוש אותו בבתי מרקחת או בתי טבע או בקופות החולים).
 • עודף  של ויטמין די, יכול להביא לכמה חוליים. מכאן,  רצוי כי תקפיד שלא לקחת מינון גבוה מדי,  במיוחד אתה אוכל מזונות מעושרים בויטמין די,  או כאלה בהם יש ויטמין די גבוה יחסית, כמו: שמן דגים, דג סלומון, דג מקרל,  תבקש כי הרופא יביא  את תזונתך בחשבון בעת  קביעת המינון שעליך לקחת.
 • ויטמין די נמכר בכמה צורות ובמינונים שונים ושל כמה יצרנים.    תבחר את דרך  קבלת הויטמין  הנוחה לך ותפקיד לקרוא על האריזה את המינון.  (אני מעדיף  טיפות עם טעם,  במינון של  1000  יחידות).

 • יש הטוענים כי רצוי לקחת את הויטמין די, אם מעט אוכל, שאינו חלב או מוצריו.
 • האנדוקרינולגית, ד"ר איריס ורד, מומחית  לנושא משק העצם ומינרלים,  טוענת,  כי אפשר לקחת מנה שבועית  של ויטמין D  בבת אחת, בלא לפגוע בקליטת הויטמין.
 • ככל שאנו מתבגרים (במיוחד כאשר אנו מגיעים לגיל הזקנה),   יצירת ויטמין D, מקרני השמש,  הולך ופוחת. חשיפה לשמש מסוכנת בשל החשש לסרטן העור - לסוגיו, כך שלא כדאי להתפתות.
 • אל תהסס, במחיר לא גבוה, בטרחה מינימלית, אתה יכול לשפר את מצבך ולמנוע בעיות של ממש.

 

 

 

 • 31.5.13 דעה אחרת   הגורסת כי די בכמה דקות של שמש וגם משחה לסיוע
 • הבוקר בעת צפייה בערוץ 2 של הטלביזיה (תוכנית הבוקר של אברי גלעד והילה קורח) ראיינו השניים את פרופ' שמואל אדלשטיין - תזונאי - ביוכימאי.  הפרופסור שעבד בעבר הרחוק במכון וייצמן ובשנים האחרונות הוא עוסק בפיתוח וייעוץ בגופים עסקיים,  התקיף קשות את עמדת משרד הבריאות, להוסיף ויטמין D למוצרים שונים (בעיקר לחלב). לטענתו, די  בחשיפה קלילה לשמש של 15 דקות, בפנים ובכפות הידיים, כדי לקבל את מלוא הכמות הדרושה של ויטמין די.  הוא הזהיר מפני מה שהוא מכנה,  הרעלת ויטמין די,  שנזקה רב.  כן סיפר הפרופסור  על כך שהוא וכמה קולגות, המציאו משחה  המחדירה את הויטמין  לגוף דרך העור,  שיש בה פריצה מדעית של ממש.   כאן יש כמובן כבר היבט מסחרי של ממש.   עיינתי באינטרנט על פועלו של  פרופ' אדלשטיין, שעשה בראיון רושם טוב, אבל לך תדע.  אין לי שום מושג לגבי עמדתו ועד שלא אשמע כמה רופאים מומחים מאמצים את גישתו, אני נשמע למה שמנחה אותי, הרופאה המומחית ד'ר איריס ורד, שאני נמצא אצלה במעקב כמה שנים טובות.

 

 

30.5.13 משרד הבריאות  ממליץ להוסיף ויטמין D לחלב - פעולה ברוכה של יחסי ציבור
ביום  29.5.13, הופיעו בעיתונים כתבות גדולות בנושא  ויטמין D. היחצ"נים  של משרד הבריאות, דחפו לעיתונים מידע בנושא, חלקו ישן והעיתונים פרסמו כתבות ארוכות שלא היה בהם הרבה חדש.  הפעם, אני סבור כי פעולה זו של משרד הבריאות בתחום יחסי הציבור היא מבורכת, שכן יש לפעול בכל דרך, כדי להגביר את מודעות הציבור בתחום חשוב זה. וכך, מפעם לפעם חוזרים ומזכירים לציבור  על חשיבותו של ויטמין די, מה שרבים  נוטים לשכוח או להתעלם.

 

 

על ויטמין די, ביתר הרחבה
למרות שאנו חיים בארץ שטופת שמש, מתברר כי אצל מבוגרים רבים, נמצא חוסר של ויטמין די - D. עניין זה מקבל חשיבות רבה, נוכח מחקרים המצביעים על חשיבות ויטמין די - D, לגוף האדם למניעת מחלות שונות.   מכאן, לאותם אנשים אצלם יש מחסור בויטמין די,  מומלץ נטילת תוסף של הויטמין  באופן קבוע, מה עוד שמדובר בתוסף שהוא זול יחסית.  אולם אין לקחת  את התוסף בטרם התייעצת עם הרופא שלך, שיקבע את המינון הנדרש אצלך.  יש רק להתפלא, מדוע בעצם כל המבוגרים, מגיל העמידה ואילך,  אינם בודקים את מצב ויטמין די - D אצלם.

הדברים המובאים באתר בענייני בריאות, לרבות בכל הקשור בנושא ויטמין D, אינם עצה רפואית, מה לעשות ומה לו, אלא ניסיון אישי שנועד להמריץ את האזרחים, לדאוג לבריאותם, תוך היעזרות במערכת הבריאות.

על:   מינונים,  דרך הנטילה של ויטמין D - ,  ושאר פרפראות, פרי ניסין אישי.

 

הנושא של ויטמין די - D מובא באתר בושה, לא  רק בשל  חשיבותו של ויטמין זה,  אלא בשל  המחסור שהתגלה אצלי  בשנת  2002, בויטמין זה  למרות,   שאני שומר על בריאותי ונמצא במעקב בריאותי קבוע  במה שקרוי סקר מנהלים או סקר בריאות שנתי, אשר לא כלל  את ויטמין די, בבדיקת הדם של הסקר.

רוב רופאי המשפחה היו במשך שנים ארוכות אדישים או לא מודעים לחסרים של הויטמין D, בעיקר אצל מבוגרים  (אל תשאלו אותי מאיזה גיל),  וגם אנחנו הציבור לא ידענו הרבה בנושא.  בשנים מקריאת עיתונים ומאמרים, סברנו לתומנו, כי מי שחשוף לקרני השמש, מנגנון הגוף מייצא רת הויטמין, מקבל את כמות ויטמין די הדרושה, אך  בשנים האחרונות  מתברר, כי בגיל מבוגר, יכולת הגוף להפוך את קרני השמש לויטמין די, הולכת ויורדת.

 

מכאן המסקנה ברורה. גילוי מוקדם של חוסר בויטמין די - D ונטילת התוסף על-פי המינון אותו יקבע הרופא, מתבקש  ומומלץ לכל האנשים אצלם נמצא מחסור בויטמין. אם הנושא היה מטופל נכון ברמה המערכתית, קופות החולים, היו  נוקטות יוזמה לבדיקת כל האוכלוסיה המבוגרת ומתן התוסף,  במחיר מוזל עוד יותר. בכך, הן היו חוסכות מעצמן הוצאות רבות על  מחלות שמניעתן או הרחקתן, אפשרית אם נוטלים ויטמין די. אבל אצלינו, לא רק בתחום הבריאות, מי חושב   ומתכנן שנים קדימה, כך שבעניין הבריאות שלנו, משימה זו מוטלת גם עלינו ולא רק על רופאי  המשפחה, שחלקם עושים מלאכתם נאמנה  תוך  מיומנות ומסירות גדולים.

 

בעוד שאנו מלעיטים את גופנו במצבור שלם של תוספי מזון, מינרלים, ויטמין ומה לא ?, שהיתרונות שלהם, לא מוכחים מדעית, הרי נראה כי לגבי חשיבות והצורך להשלים ויטמין די - D,  יש כיום תמימות דעים בקהילה הרפואית.  (כפי שקורה  אם תוספים לא מעטים,  אפשרי כי תוך כמה שנים, יגיעו  המדע והרופאים למידע אחר. בינתיים, עלינו לנהוג על-פי המידע המדעי הקיים).

 

אפשר לקחת ויטמין די -  D, באמצעות גלולות או באמצעות טיפות, אותן מזליפים לאוכל או לשתייה.  הרופאה המטפלת בצפיפות העצם   בדעה, כי  לקיחת הויטמין במצב נוזלי, כלומר בטיפות עדיפה.   מינון  הכמות של ויטמין די - אותה מומלץ לקחת, תלויה במצב הימצאות הויטמין אצל כל אחד באופן פרטני. מכאן,  ראוי כי  המינון המומלץ יקבע על-ידי רופא או תזונאי בעל ידע ונסיון בתחום.

 

שמעתי האומרים, כי נטילת הטיפות יחד עם מוצרי חלב, יוגורט וכו', אינה רצויה.  בירור אצל  היצרן -פלוריש, ממשגב  - ( 10.10.2010)  העלתה, כי לא רק שאין בכך להזיק, אלא נטילת התוסף שלהם, שהוא ללא שמן, עם  יוגורט דל שומן, יש בה לשפר את קליטת ויטמין די,  בגוף.

בכלל, קריאת  עיתונים ושמועות בנושאים רפואיים, יכולה להיות מטעטעת או אפילו משעשעת:

בעיתון 'זמנים בריאים' של ידיעות אחרונות - 10.10.2010,  נכתב כדלהלן:

 • "באמת ?!
 • המיתוס: מגיל מסוים יש ליטול ויטמין D ותוספי סידן באופן אוטומטי.
 • האמת : לא מדויק,  קובעת ד'ר    - (מופיע השם של רופאה בכירה באחד מבתי החולים). יש לצורך כמות טובה של סידן בכל גיל......"

בהמשך  לא נאמרה אף מלה  על ויטמין D.   עיננו הרואות,  מה רב הפער בין הכותרת לבין התוכן.

 

כשבדקתי לראשונה, (בדיקת דם פשוטה), את מצב ויטמין די - D שלי, היה לי חסר.  על-פי הנחיית הרופאה האנדורקינולגית - אצלה אני מתייצב אחת לשנה,  התחלתי ליטול מדי בוקר, טיפות של ויטמין ד - במינון שנקבע.

 

ויטמין  די - D , הנו בעל חשיבות הרבה מעבר למה שידענו עד כה.  הציבור אינו  מודע לחשיבות שלו, ואינו ער לצורך לקחת ויטמין D אשר אינו בסל הבריאות גם אצל אלה שנמצא בחסר, קופות החולים אינן  כוללות אותו בבדיקת הדם השגרתיות  שאנו עורכים מעת לעת וגם כאשר מתגלה  בבדיקת דם פרטנית, חוסר של ויטמין D, מצב שהוא שכיח אצל רבים בקרב האוכלוסייה המבוגרת, יש אי-בהירות בנושא נטילת התוסף ויטמין D.  קופת חולים שירותי בריאות כללית,  מנפיקה תמורת תשלום לא נמוך  תוסף  סידן  הכולל גם ויטמין די  .

מתברר שרוב בני האדם בעולם המערבי, כולל הישראלים, סובלים מחוסר של ויטמין D  מבלי שהם מודעים לכך ויש הטוענים כי המחסור בוויטמין D  הנו למעשה מגפה של מגפה.

 

על חשיבות ויטמין די - D   לליבו של הגבר,  ראה גם מאמר של ד"ר שמואל גבעון, אתר שירותי בריאות כללית.

קישור ישיר הקש: ד"ר גבעון על ויטמין די


מדוע  נדרשתי להביא באתר בושה על ויטמין D,  מכל  הויטמינים, המינרלים והיסודות החיוניים לגופנו שאת חלקם אנו מכירים כמו ויטמין : A ;  B ;  C ;  E    - לסוגיהם השונים.  סיפור  על אדישות, הזנחה ואולי רשלנות של בריאות כללית ואולי של מערכת הבריאות כולה. (לא בדקתי את המצב בנושא זה אצל קופות החולים האחרות).  דרך טיפול רשויות הבריאות וקופות החולים בנושא ויטמין D, מדגימה את חוליה של המערכת.

 

ייחודו של ויטמין די  - D.
שלא כמו ויטמינים אחרים הנקלטים לגופנו דרך המזון,  דרך קליטת ויטמין D  היא בעקבות קרינת השמש או צריכתו כתוסף מזון. ויטמין די, מצוי אמנם במספר מזונות שאנו צורכים באופן שוטף, אלא שהכמותיות שלו,  במוצרים אלה, (דגנים, שמן דגים, מוצרי חלב), אינן גדולות.
לפיכך,  יש חשיבות עצומה לזהות  קיום חוסר של ויטמין D בגוף ובמקרה הצורך, לצרוך מוצרים להם הוסף ויטמין D,  או לקחת ויטמין D כתוסף בכדורים או בטיפות מאכל.


על ויטמין D
כאשר אנו מדברים על ויטמין D  אנו מתכוונים למעשה לקבוצה של חמש תרכובות אורגניות מסיסות בשמן המסייעות לשמירת רמות תקינות של סידן וזרחן בדם, המכונות, המסומנות D1 עד D5. ההבדלים ביניהן מזעריים (הבדל של אטום מימן בודד או קשר קוולנטי כפול במקום יחיד).
ויטמין D הוא מולקולה מסיסה בשומן, שהגוף נדרש למקור חיצוני כדי להפעיל אותה. בגוף קיימים שני סוגי ויטמין D שזקוקים להפעלה חיצונית – הסוג העיקרי מתקבל מקרני השמש ומכונה ויטמין ‭D3‬ (קולקלציפרול בשמו המדעי‭,(‬ ואילו הסוג השני ‭D2 –‬ (ארגוקלציפרול בשמו המדעי) – מצוי בצמחים ומתפנה מהגוף במהירות רבה יותר. קרני השמש האולטרה סגולות מסוג UVB משמשות מקור מרכזי לוויטמין ‭D3‬ בגוף ‭– 80% –‬ ואחריהן תזונה ותוספי תזונה.

ידוע כי תאי העור מסוגלים לייצר ויטמין D  בעת חשיפה ישירה לקרני השמש.  חשיפה של דקות מעטות לאור שמש חזק מביאה להפקת כל הוויטמין D הדרוש למשך היום, ואף למעלה מכך, ללא צורך בצריכה נוספת במזון. חשיפה לאור השמש יעילה רק כשהעור נחשף לקרינה על-סגולה (UV). הקרינה המייצרת את ויטמין D הנו רק  כאשר השמש נמצאת גבוה בשמיים, כלומר למשך כמה שעות מעטות בכל יום, בעיקר בקיץ. אור השמש בלבד אינו מספק כדי שהגוף ייצר את הוויטמין. מכאן,   בעוד אצלנו סבורים רבים, כי יש  להם די ויטמין D, המציאות אחרת.  למותר לציין, כי אמצעי הגנה נגד השמש, שהם חובה שאסור להקל בה, מונעים את  ייצור ויטמין D על-ידי הגוף.


במדינות רבות נוהגים להוסיף ויטמין D למוצרי מזון שונים, בעיקר לחלב (אך לא למוצרי חלב כגון גבינה או חמאה). שתיית כוס חלב מועשר בוויטמין D מספקת כרבע מהצריכה היומית המומלצת. ויטמין D נמצא באופן טבעי במזונות מועטים בלבד: בשמן דגים, בדגים עתירי-שומן (סלמון, סרדינים, צלופחים) ובמידה פחותה בביצים ובכבד עוף.

כולנו ידענו כי המחלה הנפוצה והידועה ביותר הנגרמת כתוצאה ממחסור בוויטמין D היא רככת (באנגלית: Rickets), אחת המחלות המטבוליות הנפוצות ביותר, הגורמת להתרככות של העצמות ולהתעקמות וכן רובנו ידענו, כי מחסור של ויטמין D, הנו אחד הגורמים למחלת האוסטיאופורוזיס, (ירידה בצפיפות העצם), ההופכת להיות שכיחה יותר, ככל שעולה הגיל והיא תוקפת נשים וגברים כאחד.

 

לאחרונה, פורסמו מחקרים לא מעטים, המצביעים כי ויטמין  D   מסייע למניעת מחלות קשות כמו  סוגי סרטן (האשכים, המעי הגס, סרטן השד ואח'), ואף מניעת  חזרתו,  מחלות לב, פסוריאזיס וכן יש לו תפקיד חשוב בהגנה בפני סוכרת מסוג 2, שהיא אחת המחלות הנפוצות ביותר ושכיחותה הולכת וגדלה.

 

 • הקשה במנוע החיפוש המדעי של גוגל  - vitamin d – מעלה, כי ב-  1.2 מיליון ערכים  , מופיעה המלה  ויטמין D.
  ים של חומר, שצריך לבלות ימים רבים כדי לקרוא את חלקו. (במנוע החיפוש הכללי של גוגל, יופיע המונח   vitamin D,  14 מיליון פעם.  המונח בעברית  ויטמין די, מופיע ב-  38 אלף ערכים ועם כותבים ויטמין D, נראה אותו ב – 154 אלף ערכים).


בדיקת דם פשוטה, תראה אם קיים מחסור של  ויטמין  די -  D   בגופכם,  אך הרופאים אינם מתנדבים לכלול בדיקה זו, ברשימת  המרכבים בעת בדיקות הדם שהאזרחים עושים לעתים מזומנות,למרות שהבדיקה כלולה בסך הבריאות.  בדיקה  של ויטמין D  במעבדה בפרטית, עולה כ – 300 ₪ ועליך להמתין מספר שבועות לקבלת תשובה מבית-החולים אליו נשלחת הבדיקה. ניתן להסיק כי  עלות הבדיקה יקרה יחסית לקופות החולים וכי אין  אזרחים רבים המבצעים בדיקה זו בעצמם.

 

דומה כי דרך התייחסות רשויות הבריאות, לרבות קופות החולים אל ויטמין D,  הנה חלק מאותו דפוס מחשבה של מה שלא נראה על-פניו  כחמור ונזקו יתבטא באופן ישיר או עקיף רק בשנים הבאות – אינו זוכה לעדיפות עליונה או לטיפול מניעתי של ממש.


לא רק שדרך פעולה זו הנה בלתי אחראית בכך שאינה מונעת מחלות קשות, הכרוכות בסבל ובקיצור תוחלת החיים,  אלא  עלותה  הכספית למערכת הבריאות ולקופות החולים היא יקרה. ממילא  הווה הופך להיות עבר, העתיד הופך להיות הווה,  ומה שלא טפלנו כראוי לפני דור, אנו משלמים בריבית ד'ריבית בדור הזה ונשלם יקר יותר, בדור הבא.

 

מעשה חלם –  של  חוסר יכולת מציאת נוסחת המינון  - לא יאומן גם אם יסופר   2008:

 

אם הדרך  בה מטפלת קופת חולים שירותי בריאות כללית בנושא ויטמין די -  D   -   אופיינת לרמת השירותים שהיא נותנת, ישמור אותנו האל.

מקריאת הדברים ברור שאין האשמה של הרופא המטפל או של הרוקח, אלא של אלה היושבים שם למעלה.

 

איך ממירים  את הנוסחה הכתובה במרשם הרופא המומחה למרשם   שמספקת קופת חולים  כללית ?

הקש: הסיפור המוזר  של מרשם של ויטמין די


לשמחתי, התברר לי במהלך דצמבר 2008, כי קופת החולים, שירותי בריאות כללית, הגדולה מבין קופות החולים בישראל, החלה למכור בבתי המרקחת שלה, ויטמין די,  בצורת טיפות, במחיר נוח של 12 ש"ח לחפיסה, הנמוך במידה ניכרת  ממחיר בתי המרקחת הפרטיים.

כל שנותר הוא להגביר את מודעת הרופאים והחולים כאחד, בצורך לבדוק את המחסור בויטמין די - D ולראות כל, כי המטופלים יטלו אותו כתוסף באופן סדיר, על-פי המינון שיקבע להם הרופא.

 

title Filter     מספר מאמרים 
# כותרת מאמר
1 ויטמין די - D , הסיפור האישי
2 ויטמין די - D - קופת חולים לא יודעת מהחיים שלה
 

השלטון - שלוחותיו

רשויות מקומיות

http://www.flyrnai.org/dbimg/R...achine-dvd 
wacom photoshop discount 
cheap illustrator cs4 mac 
download project standard 2013 
download adobe acrobat extended 9 
apotek viagra viagra roma billig viagra levitra costo in farmacia cialis farmacia svizzera
female viagra sildenafil where to buy viagra cheap viagra online prescription generic cialis super active buy cialis with paypal
10 mg tadalafil sildenafil for sale vardenafil drug buy viagra in south africa cialis soft tabs generic