בושה בושה
תביעות קטנות

 

תביעה קטנה - מדריך  עזר  לצרכן הנפגע, המחליט לבקש את יומו בבית-המשפט. -

 

תביעה קטנה הנה  הליך משפטי  המתנהל בפני בית-המשפט לתביעות קטנות, הפועל במסגרת בית-משפט השלום.  זהו הליך משפטי  נוח - ידידותי,  יעיל, מהיר יחסית -  והוא מאפשר לאזרח שנפגע  בנושא כספי, שאינו נזק-גוף,  להגיש  בכוחות עצמו תביעה  קטנה  ולהופיע בעצמו בבית-המשפט. גובה סכום התביעה המירבי (מקסימלי)  בהליך תביעה קטנה הנו  33,800.0 ש"ח (1.1.14).

 

עלות  אגרה בעת הגשת תביעה ייצוגית הנה - 50 ש.ח או 1% מערך התביעה הגבוה מהשניים.  (1.1.14)

 

  • נתקלת בבעייה כלשהי, לאו דווקא בנושאי צרכנות, לרבות כשלים  מצד גופים שלטוניים, של: קיפוח, פגיעה בזכויות, התנהגת לא נאותה -  מה עושים, למי פונים ? אתר בושה ריכז רשימה של גופים  הפועלים על בסיס התנדבות, למען האזרח בתחומים שונים. הקש:
    עזרה, סיוע, עצה -  מה עושים אל מי פונים

בטרם פונים לבית-המשפט מוצע  תחילה לנסות להסדיר את המחלוקת עם הצד השני,  מחוץ לכתלי בית-המשפט בדרך של הידברות עם הספק לתיקון העוולה. ניתן ליצור קשר בכתב,  בדואר אלקטרוני או  בעל-פה עם הספק או נותן השירותים ולשכנעו להסדיר את העניין.  אם לא באת על סיפוקך, בידך לפנות אל ארגוני הצרכנים השונים, לרסות ארגוני  צרכנים לסיוע, ורק כאשר לא נמצא פתרון הולם המניח את דעתך, תשתמש בכלי של תביעות קטנות. בהליך זה של תביעות קטנות, לא ניתן  להגיש תביעה עבור נזקי גוף.

 

על ארגוני צרכנים, העוסקים בתלונות הציבור, הקש:  ארגונים המטפלים בנושאים צרכניים.

 

פיצויים לדוגמא על-פי חוק הגנת הצרכן
על תביעות קטנות, , כדרך לתבוע פיצויים לדוגמא (עד 10,000.0 בלא נזק), על  הפרות חוק הגנת הצרכן, בלוויית מספר פסקי-דין  בבית-המשפט לתביעות קטנות, ראה: פיצויים לדוגמא

 

תביעה קטנה, היא כלי משפטי יעיל שנועד לאפשר לאזרח הנפגע -  לקבל את יומו בבית-המשפט, באופן יעיל ומהיר ובלא לגרום לאזרח הוצאות רבות.  בית-המשפט לתביעות קטנות,  הנו  זירה  משפטית,  בה אינך יכול להיות מיוצג על-ידי עורך-דין וגם הצד שכנגד, יצטרך להופיע בלא ייצוג משפטי, להוציא מספר חריגים.

בעת ניהול המשפט, אתה לבדך, מול השופט  או השופטת וכנגד היריב,  בטוב וברע. תזכור - הליך תביעה קטנה, אינו  מלחמה אלא מאבק משפטי בין שני צדדים. זה לא אומר כי אינך יכול להתייעץ עם עורך-דין קודם להגשת ההליך או לבקש את סיועו בעת הכנת כתב התביעה, (או ההגנה), אך ההופעה בבית-המשפט היא שלך, ואינך רשאי להעזר, בעורך-דין שייצג אותך, אלא במקרים יוצאי דופן.

 

למרות המאבקים שנהל אריה גבע,  עם גופים ממלכתיים  ועסקיים גדולים, לרבות הליכים משפטיים,  הוא אינו  נוהג להגיש תביעות  בנושאים צרכניים.  לפיכך,  יחסית , ניסיונו  האישי בתחום  תביעות קטנות   מוגבל  רק לשלוש תביעות אשר הגיש, מהם שתים הסתימו עוד בטרם החלו, כאשר הנתבע שילם את מלוא סכום התביעה.  בנוסף, סייע גבע בניסוח כתבי תביעות קטנות  לא מעטים.

 

בושה - אתר של גימלאי הפועל לשינוי דרכי השלטון וגופים צרכניים גדולים

בית-המשפט העליון  מבהיר את מעמדה של  תביעה קטנה
הליך תביעה קטנה   נידון בפני שופט יחיד של בית-משפט השלום.  אינך רשאי להיות מיוצג על-ידי עורך דין,  ובעקרון כלל זה חל גם אם הצד האחר הנו חברה.  על פסק-דין של בית-משפט לתביעות קטנות, ניתן לערער לבית-המשפט המחוזי.

ערעור נוסף על החלטת בית-המשפט המחוזי כערכאת ערעור, אפשרי רק לאחר קבלת רשות, ובית-המשפט העליון, לא יטה להעניק את רשות הערעור אלא מתעוררת שאלה משפטית חשובה.  אלה, לרבות לא מתעוררת בהליך התובענה הקטנה.

יוצא מכלל זה הנו בר"ע 5711/08 פסל פרטוק .נ סול טורג'מן בע"מ, שניתן  ביום 17.3.09 על-ידי כב' השופטת ע' ארבל,  פסק-דין זה מהווה ניתוח של מעמדה המשפטי של התביעה הקטנה, ובמיוחד שאלת הייצוג.

לקריאה של פסק-הדין הקש:  בר"ע  5711/08, עליון תביעה קטנה

 

 

  • גם בסכומים קטנים, אין האזרח  חייב לפנות לבית-המשפט לתביעות קטנות, ובידו לנקוט בדרך של הליך רגיל בפני בית-משפט השלום. יצויין, כי בית-המשפט לתביעות קטנות, הנו בית-משפט שלום, אך הפרוצדורה הדיונית בפניו, מתנהלת במקרה של תביעה קטנה,  הנה על-פי הליכים ידידותיים מבחינת הנוהל וקצרים מבחינת משך הדיון.

 

 

 

לאחר פתיחת התיק באחד מבתי-המשפט הדנים בתביעות קטנות (בתי-משפט שלום בחלק מהמקומות בהם פועלים בתי-משפט שלום), תשלח לך  הודעה על פתיחתו (בדואר רשום).

 

תוכל להתעדכן במצב התיק, במרכז המידע של בתי המשפט : טל: 02-6593333

ימים א' - ה', שעות 8:00 - 16:00

ובאתר האינטרנט של בתי המשפט:  http://elyon1.court.gov.il/heb/MerkazMeyda.htm

 

דרך  התנהלות הליך  תביעות קטנות:

גם תביעות קטנות מבוססות על הוראות החוק ועל בסיס עובדתי

תביעה קטנה, כמו כל הליך משפטי אחר,  חייבת להתבסס  על הוראות החוק.  לפעמים, גם אם אתה צודק,  המצב המשפטי כפי שמבוטא בחוק הרלבנטי, אינו פועל לטובתך.  לפיכך,  מומלץ  לקרוא את החוק מכוחו אתה תובע ועליו  אתה מסתמך, אם כי אין  הכרח לציין בכתב התביעה הקטנה, על איזה חוק אתה מסתמך בתביעתך. אין טעם שתשקיע זמן רב בלימוד כל ההיבטים של החוק, שהם מורכבים ומסובכים לעתים.

 

סיוע עורך-דין
אמנם אינך רשאי להיות מיוצג על-ידי עורך-דין בעת הליך תביעה קטנה, אך אין כל איסור להתייעץ עם עורך-דין או להעזר בו, בשלבים לפני הגשת התביעה הקטנה.  באם העניין חשוב לך, או מדובר בסכום גבוה יחסית,  עצה של עורך-דין, יכולה להיות לעזר רב.  מומלץ לברר בטרם הפגישה, בטלפון, כמה תהיה העלות של הפגישה הראשונה.

 

עו"ד קריספי,  הקדיש אתר לעניין תביעות קטנות, לרבות ריכוז  חוקים בנושא צרכנות. קישור לעמוד באתר המביא מספר חוקים צרכניים חשובים:  חוקים צרכניים.

 

עצות - טיפים,   על דרך ההתנהלות  ומה מצפה לך בהליך של  תביעה קטנה -
נביא  על קצה המזלג מספר עצות, כמה טיפים  והסברים מעשיים, מה צפוי לכם בבית המשפט לתביעות קטנות,  מה עליכם לעשות כדי לנצל את הזמן הקצר שעומד לרשותם בעת הדיון המשפטי בהליך התביעה הקטנה, באופן הטוב ביותר.

 

עליכם לזכור, כי תביעה קטנה   -  אין משמעותה שהמערכת המשפטית מתייחסת לעניינכם כאל  דבר פעוט ערך או של מה בכך.  מדובר בהליך משפטי רציני,  בפני שופט שלום, אשר  בקיא בחוק  וראה בפניו מקרים רבים מספור, בחלקם דומים לענין שלך.  והוא  מבין,  בדרך כלל,  גם את נפש האדם הצרכן ואת דרכי התנהלות עולם העסקים . למרות שהדיון  בהליך התביעה הקטנה, מתנהל  באופן  קצר ומהיר ובלא פרוצדורה המאפיינת הליכים  משפטיים  אחרים,  מדובר בהליך משפטי לכל דבר.  בדרך כלל,  תתקבל החלטה בתיק  התביעה הקטנה באותו מעמד,  אם כי  לעתים,  יעדיף השופט לעיין בחומר  ביתר קפידה, לעיין בפסיקה  ולכתוב פסק-דין מנומק.

 

הגשת תביעה  קטנה הנה הליך פשוט. אתה ממלא את טופס  שאפשר להוריד באינטרנט, אך  ניתן  גם להגיש כתב תביעה קטנה ללא הטופס, תוך הדפסת הכתוב על דף נייר, תוך הקפדה על שמות הצדדים וכתובתם.

 

ראיות
ראיות משפטיות הן עובדות, המוצגות  על-ידי הצדדים בפני בית-המשפט  והן משמשות אותם, כבסיס העובדתי  בפני השופט, כדי לקבוע את ההחלטה השיפוטית.  בבסיס כל תביעה, עומדות העובדות שבידך להציג בפני בית-המשפט. מכאן,  קבלות, צילומים, הם כלי חשוב.  דברי גם עדים, הנם ראייה חשובה,  אך בדרך כלל, בהליך של תביעות קטנות, אין בידי בית-המשפט הזמן כדי לשמוע עדים.

 

חוכמת התמצית
תיאור העובדות, בצד הטענות שאתה מביא בהליך של תביעה הקטנה,  צריכים להיות קצרים, תמציתיים ברורים ובשפה  בהירה וללא ביטויים מעליבים או פוגעים.  צריכה להיות הפרדה בין עובדות האירוע,  לבין שנגרם והפיצוי שאתה מבקש. תמצות הדברים וכתיבה קצרה, הנה קשה פי כמה מאשר העלאה על הנייר,  כל מה שיש לך בלב ובראש.

 

גובה התביעה -  פיצוי בגין נזק לא מוחשי - אל תצפה להרבה, אם בכלל
גם בהליך  תביעות קטנות, כדאי שלא להפריז  בסכום התביעה  ואל תצפה לקבל סכומים משמעותיים, על עגמת נפש והפסדים בלתי-מוחשיים אחרים שנגרמו לך, גם אם אתה חש ומשוכנע  שנגרם לך עוול משווע ופגעו בציפור נפשך. בית-המשפט לתביעות קטנות, לא נועד לעסוק באלה ולפיכך, אינו עוסק גם בתביעות עבור נזקי גוף.

 

פרוצדורה -  נוהלים בהליכי תביעות קטנות
אתר ממנו ניתן להוריד טפסים המקילים על הגשת תביעה קטנה. ניתן להגיש את תביעה קטנה גם בהדפסה, בלא טופס, דרך בה נוהגים עורכי-דין.  הקש: הורדת טפסים

אינך נדרש להיות משפטן ואין צורך שתקדיש זמן למציאת תקדימים משפטיים הדומים למקרה שלך.  תקדים משפטי דומה יכול לעזור לפעמים, אבל לרוב מדובר, בעניין עובדתי וחבל על זמנך להתעמק   ולנסות להיות עורך-דין, אם אינך כזה.   הצגת קטע עיתון על מקרה דומה,  אין בו תועלת ועלול רק לגזול מזמנך המועט בהליך התביעה הקטנה.

 

אזרח מוגבל בהגשת  5 תביעות  קטנות מדי  שנה. אם אתה אחד מאלה שיש להם  הרגל להגיש תביעה קטנה  בתכיפות,  העולה על  מספר זה,  ממילא אינך נדרש לעצות אתר בושה  בנושאי תביעות קטנות ..

 

את כתב התביעה מגישים  באחד מבתי-משפט השלום, שיושב בדין  כבית-משפט לתביעות קטנות.  לא בכל בתי-המשפט דנים בתביעות קטנות ולכן רצוי,  לברר טלפונית - אם בבית-משפט השלום  בו התכוונת להגיש תביעה קטנה,  מתנהלים  בו הליכי תביעות קטנות.

 

מקום הגשת התביעה, חייב להיות בעל  זיקה למקום  מגורי הנתבע או האירוע בגינו אתה תובע.  אתה נדרש לשלם אגרה שאינה גבוהה, הנגזרת מסכום התביעה. יש להניח שתוך פרק זמן קצר, תקבל הזמנה לדיון.  השעה בה נקבע הדיון, היא משוערת שכן אין בית-המשפט מסוגל לתכנן בדיוק את משך הדיון. תזדיין בסבלנות, תשב באולם ותמתין לתורך ובינתיים, תנסה ללמוד על הלך הרוח של השופט היושב בדין ומהי הדרך להציג את עניינך. .

אין  זכות ערעור על תביעה קטנה, אך אם פסק-הדין אינו נראה לך, אלא עליך לבקש רשות ערעור מבית-המשפט המחוזי.  מספרם של בקשות הערעור נמוך ומתוך 44 אלף תיקי תביעות קטנות בשנת 2007, הוגשו בקשות ערעור על 1000 בלבד.  תחשוב פעמיים לפני הגשת ערעור. אתה עלול למצוא את עצמך, נדרש לשלם הוצאות משפט אם ערעורך יידחה.

 

אפילוג
לאזרחים רבים, הליך של תביעה קטנה, מהווה מפגש ראשון עם בתי-משפט,  ולא מעטים האזרחים המתרגשים מהמעמד. אם זה קורה גם לך, תדע שאינך לבד.  תנשום עמוק,  תשאב מלוא אוויר לריאותיך  ותאמין ביכולתך לשכנע את בית-המשפט.

 

אתה עלול  להתאכזב  מכך  שעל-פי תחושתך,  בית-המשפט לא  נתן לך  מספיק זמן לטעון את  כל נימוקיך. זמנו של בית-המשפט קצוב ועליו לטפל  מדי יום, בעשרות מקרי תביעות קטנות.  גם אם אתה סבור כי השופט או השופטת, היושבים בדין, לא ירדו לעומקם של כל הפרטים  שהבאת לפניהם,  כדאי שתפנים, כי  השופטים   קראו את התיק לפני הדיון והם מנוסים ומבינים היטב במה דברים אמורים.  יש להניח,  כי לא תפתיע אותם והיה סמוך ובטוח, כי יש  להם  את  הניסיון ויכולת הניתוח  כדי  להגיע להכרעה,  גם כשהטענות נאמרות  נאמרים בקצרה. (אין בכך לשלול את האפשרות כי השופט טעה בהחלטתו, כי הלוא הוא רק בשר ודם).

 

תתכונן  היטב כיצד לבטא את עצמך ועמדתך  במלים קצרות ומשכנעות במסגרת הזמן הקצר בו מתנהל ההליך.  תפנה  אל השופטים בנימוס הראוי למעמדם, תדבר רק כשפונים אליך ותעשה זאת בקול מתון  ומדוד, עד כמה שעולה בידך בנסיבות האירוע. ותזכור,  זו אינה מלחמה לחיים, וגם אם לא תזכה בדין, לא מדובר בקיצו של העולם. מדובר בכסף לא גדול במיוחד  ולפעמים בקצת  כבוד.  אם לא תזכה בדין, תשתדל לא לייחס לכך חשיבות מרובה מדי. גם  אם השופט לא קיבל את גירסתך, ויצאת כאילו אינך  דובר אמת,  תישאר עם האמת שלך, גם השופט יכול לטעות.  תוך ימים ספורים תשכח את ההפסד הצורב, אך ואם תזכה, תרגיש מלך, גם אם סכום הפיצוי אינו מהותי.

 

שיהיה לך בהצלחה !

 

 

 

 

 

 

 

 

title Filter     מספר מאמרים 
# כותרת מאמר
1 תביעות קטנות, מדריך הנהלת בתי המשפט
2 מדריך לתביעות קטנות - דוגמא, המועצה לצרכנות
 

השלטון - שלוחותיו

רשויות מקומיות

price of microsoft expression web 
windows 7 price 
http://www.flyrnai.org/dbimg/R...ro-for-mac 
http://www.flyrnai.org/dbimg/R...s-xp-cheap 
rosetta stone dutch buy 
levitra billig viagra generika online kaufen viagra pharmacie france cialis lääke viagra 100 mg prezzo
sildenafil citrate 100mg dosage kamagra over the counter buy viagra without a prescription cost of sildenafil 100mg viagra without prescription in australia
levitra generic canada buy cheap tadalafil viagra sildenafil how much is viagra in australia internet viagra pharmacy