בושה בושה
האזרחים מול השלטון

בקרה של האזרחים על פעולות השלטון  -  הנה הבסיס עליו ניתן לבנות את אמון הציבור במוסדות השלטון, כדי להזכירם, כי תפקידם  הנו לשרת  את הציבור

 

 

על:  המאבק נגד השחיתות 

עוד:

 • היועץ המשפטי לממשלה
 • המאבק נגד השחיתות
 • הפרקליטות
 • ערר על החלטות המשטרה לא לחקור תלונה
 •  משטרת ישראל
 •  

  אמון הציבור ברשויות השלטון ובגופים  המשרתים את הציבור

  מדד שנעשה מדי שנה, (נובמבר 2008) לגבי מידת האמון של הציבור במשרתי הציבור ובמוסדות הציבור, מראה על שיפור במידת האמון של הציבור ביושרה של משרתי הציבור.  נתונים מעודדים, אך יש לראות אותם בפרספקטיבה הנכונה.

  לקריאת  קטגוריות במדור  בקרה אזרחית  באתר בושה הקש:

   

   

  על כשלים מערכתיים של מערכות אכיפת החוק:  כשלי מערכות אכיפת החוק - משטרה, פרקליטות, יועץ משפטי

   

  אתר בושה מוצא לנכון להעיר לגבי מדד האמון:

  הנתונים מצביעים כי רמת האמון במוסדות השלטון, (כנסת,  ממשלה) הנה נמוכה ביותר וגובלת ממש, בחוסר אמון גבוה של הציבור במוסדות אלה. אמנם רמת האמון של הציבור על-פי מדד זה, ביושרה של  עובדי המגזר הציבורי עלתה משמעותית, אך היא עומדת עדיין על ציון של 2.55 (2.44 בשנה קודמת),   שהיא מידת אמון נמוכה ביותר. בכל הקשור בעניין יושרה, מוסר וטוהר המידות, רק תפישה של הציבור לפיה עובדי הציבור הם נקיי כפיים ובעלי יושרה, שמשמעה ציון של מעל 3.5 לפחות, בתחומים אלה – יכולה להעיד כי הציבור תופס את  עובדי רשויות השלטון נקיי-כפיים.

   הפער  שהעלה המחקר, בין  מדד האמון במשרתי הציבור לבין רמת האמון  במוסדות הציבור, ייתכן ובא להצביע   כי הציבור חושב שקיימים כשלים מבניים  בדרכי העבודה של מוסדות הציבור עצמם, אשר לא עולה בידם של עובדי הציבור, הזוכים לאמון גבוה יותר - לכסות עליהם.


    

  בקרה אזרחית על פעולות השלטון

  לקריאה באתר בושה הקש: בקרה אזרחית על פעולות השלטון

  קיום בקרה של אזרחים על פעולות רשויות השלטון הנה חשובה לקיום שלטון הוגן, נקי-כפיים, יעיל  -  אך מרבית האזרחים בעלי  ידע ויכולת להתמודד עם רשויות השלטון, מעדיפים לשחר לפתחו של השלטון ולא לבקר את פעולותיו. זכותם של האזרחים לקיים בקרה על פעולות השלטון,  הנה זכות טבעית וברורה, שאושרה על-ידי  בית-המשפט העליון. מה חבל, כי רשויות השלטון עדיין לא הפנימו, כי הם פועלים בתור נאמנים של הציבור וחובתם לפעול אך ורק למען הציבור ולא למען עצמם. 

   

  בית-המשפט העליון, הביע דעתו לא אחת, על החשיבות שיש לקיום  בקרה אזרחית של האזרחים על פעולות השלטון, ועל היות  שקיפות פעולות השלטון כלי חשוב ובסיסי לקיום  בקרה אזרחית. 

   

   

  אתר בושה מקיים, באופן מוגבל, על קצה המזלג -  בקרה  אזרחית על גופי אכיפת החוק   :  היועץ המשפטי לממשלה ; - הפרקליטותהמשטרה ; -  אגף הביקורת משרד הפנים ;  -  משרד מבקר המדינה  -    רק משום שפעולתם התקינה והיעילה, היא שתביא לביעור השחיתות השלטונית.  הגופים החוץ-שלטוניים או אזרחיים שאכפת להם, אין בידם להביא למיגור השחיתות ולדעת אתר בושה,  מעשיהם צריכים להתרכז בעיקר, ב – דרבון, עידוד ותמיכה בגופי אכיפת החוק.

   

  פועלו של אריה גבע, כמו של אותם אחרים העושים כמותו, ארגונים ובודדים, הנו רק טיפה בים.  עדיין, לא התגבשה בישראל מסורת של בקרה אזרחית  יעילה ושוטפת על פעולות השלטון. 
  ראה  מאבק נגד השחיתות : גופים הפועלים נגד השחיתות ולמען איכות השלטון  -

   
  נבחרי הציבור  ועובדי הציבור המועסקים  במוסדות השלטון,   הנם נאמני  הציבור וחובתם לפעול  אך ורק למען  האינטרסים של הציבור.  רשויות השלטון,  שואבות  את כוחן מהחוק, שנותן להם כוח וסמכות, כדי שישרתו את הציבור.  כל אשר יש לרשויות השלטון ולזרועות השלטון השונות,  רכוש הציבור הוא וכל פועלם צריך להיות לטובת הציבור. מצב זה הוא הרצוי, הנורמטיבי, המתבקש  -  המציאות לדאבון לב,  שונה לחלוטין. 

   

  הדרגים הגבוהים של רשויות השלטון, פועלים   לא אחת, תוך שררה, גבהות-לב, שכרון כוח, תוך זלזול מופגן לפעמים, בזכויות האזרחים.  שוב ושוב אנו נתקלים  במצב בו אנשי השלטון מצפצפים על האזרחים, מתעלמים מהאינטרס  האמיתי של הציבור, תוך ניצול כוחם, סמכותם ועוצמתם, למען מניעים אישיים, ישירים או עקיפים, טובות הנאה מוחשיות או ערטילאיות, תוך שהם משתמשים בכוח משרתם, כמו קרדום  לחפור בו, להגשמת מאווים  או  אינטרסים כאלה או אחרים. 


  זכות האזרחים לקיים בקרה אזרחית על פעולות השלטון הנה זכות טבעית  ברורה, רק שאין  בעלי השררה מוכנים לקבל אותה, גם אם רבים מהם, מדברים בשבחה.   לא קל לאזרח מן השורה לקיים בקרה אזרחית של ממש, על פעולות השלטון אך קשה  יותר מכך, לרשויות השלטון ועובדי הציבור להפנים את העובדה, בדבר זכות האזרח לבקר את פעולותיהם. 

   

  קיים פער עצום בין היכולת, היוזמה והנחישות של האזרחים הישראלים בתחומי עיסוקיהם המקצועיים, השונים לבין אוזלת היד של הציבור הישראלי, בעמידה על זכויותיו מול גחמות ודרך התנהלות רשויות השלטון.  לדאבון לב, לא קמה  בישראל מסורת של בקרה אזרחית על פעולות השלטון, כמו זו הקיימת במרבית ארצות המערב ולהוציא מספר עמותות הפועלות כנגד שרירות רשויות השלטון וחוסר יעילותם של גופי השלטון -   אנו מצויים בשטח בור-בתולי, מצב המאפשר לגופי השלטון, לעשות כאוות נפשם, כל עוד אין הם עוברים על החוק בריש-גלי.   

   

  בית-המשפט הגבוה לצדק, הנו  המוסד היחידי, המקנה משמעות של ממש, לזכותם של האזרחים, לקיים בקרה על פעולות השלטון, אך בית-המשפט עמוס לעייפה, והגשת עתירה דורשת  השקעת משאבים לא מעטה. בג"ץ לבדו, אינו יכול להיות תחליף לקיום תודעה אזרחית מוגברת של זכויות האזרחים וחובות ומגבלות השלטון. קייים צורך של  קיום  בקרה יעילה ורצופה של האזרחים על פעולות השלטון.  במידה ובית-המשפט העליון, היה  מביא לשיפור משמעותי בתחום זה, אם היה הולך צעד אחד הלאה ומטיל סנקציות כספית אישית של ממש, על אותם גורמי שלטון שהפרו את חובתם כלפי הציבור והאזרחים, כי אז,  היינו בדרך הנכונה לשיפור איכות השלטון, הפיכתו להיות הוגן, יעיל, משוחרר מניגוד אינטרסים, ופועל למען טובת הציבור.

   

  בקרה אזרחית של אזרחים על פעולות השלטון,  אינה מלאכה קלה  שתוצאותיה בקושי ניכרות לעין. לעתים רב התסכול נוכח שיטפון העוולות והמחדלים, אך לעתים, ניצחונות קטנים,  ממלאים תחושת גאווה של סיפוק אישי ושל שליחות.  מעשים אזרחיים למען שיפור איכות השלטון בישראל, יש בהם חשיבות עצומה ותרומה שקשה לאמוד את משמעותה.  יודעים נבחרי הציבור, יודעים פקידי הציבור – כי  לא רק ישנם אזרחים רבים שאכפת להם אלא ישנם גם כאלה, הרוצים ומסוגלים לפעול למען תקינות רשויות השלטון. 

   

   

   

   

  • עובדי ציבור - אנשי שלטון, לא ראויים   ( 2 מאמרים )

    

   דרך התנהלות השלטון,  לא אחת, היא פוגעת ואינה ראויה.  הרבה אנשים נתקלים בעובדי ציבור,  כלומר האנשים המקבלים את שכרם מהקופה הציבורית, אשר אינם מפנימים, כי תפקידם וחובתם, היא לשרת את האזרחים ולא להקשות עלינו  את החיים. 

    

    על: המאבק נגד השחיתות

    

   לקריאת  קטגוריות במדור  בקרה אזרחית  באתר בושה הקש:

    

   אתר בושה מביא את שמות עובדי הציבור,  בהם נתקלנו  באופן אישי  במהלך הבעיות שאנו מנסים לפתור או לברר   או במגעים עם רשויות השלטון,  אשר לדעת בושה, אינם   משרתי הציבור בדרך הראויה ואנו ספק אם הם ראויים לכהן בתפקדיהם ומשרותיהם הנכבדות. .

    

   לא כללנו במסגרת זו את נבחרי הציבור, אותם פוליטיקאים אשר עומדים לבחירה, והציבור כביכול חורץ את  מקומם ומשרותיהם.  פוליטיקאים אלה, נבחרו כדי לשרת את הציבור על פי הבטחותיהם ומצע מפלגתם. בפועל, חלק לא מבוטל מהם (בלשון זהירה), פועל ממניעים  אחרים : אינטרס פוליטי אישי,  רצון הישרדות,  להיבחר פעם נוספת , שיקולי יוקרה,  גחמות אישית ושאר מרעין בישין, המבזים את הפוליטיקה הישראלית והופכת את  הפוליטיקאים ואת הכנסת לגופים שזוכים לאמון מועד בציבור ,  

    

   אין אריה גבע מכיר באופן אישי את עובדי הציבור  כנגדם דרך התנהלותם הוא יוצא חוצץ או  את מכלול פועלם בעבר או בהווה.  והדברים  המובאים כנגד אותם עובדי ציבור, הנם  על סמך מגעים עמם בכתב,  בנושא אחד או שניים. אפשר, כי אין בכך לשקף את דרך התנהלותו הכוללת של אותם עובדי  ציבור, אם כי קשה להניח, כי דווקא המקרה בו נתקל גבע באותו עובד ציבור, היה יוצא דופן בדרך התנהלותם ורק בו  יצא  החוצה -  הרע והשלילי.

    

   במסגרת  קטגוריה זו, הבאנו עובדי ציבור  בכירים אשר דרך התנהלותם  כלפינו, היו בה -  התייחסות לא ראויה, מזלזת,   או התעלמות מכוונת ופוגעת, לא בנו באופן אישי, אלא בעניין שבשמו אנו פועלים. 

    לא  כללנו  במסגרת זו,  עובדי ציבור  בכירים עמם באנו במגע,, אשר מצאנו כי הם עושים את עבודתם על-פי נורמות או דפוסי פעולה לא יעילים או אשר דעתם וגישתם, שונה מזו המקובלת עלינו.  

    

   אתר בושה כידוע, מביא רק נושאים בהם טיפל גבע או היה מעורב באופן אישי, ומכאן, שהוא אינו נתקל אלא בטיפה בים המקרים הבעייתים.  (חובה לציין, כי חלק נכבד מעובדי הציבור הבכירים - עושים מלאכתם נאמנה ובמסירות).

    

   10.1.13 אזרח מן השורה, חיפש שרות, קיבל 'שריטה'.
   הרבה אזרחים מקבלים שרות רע. בודדים לא שותקים. חבל שלא כולם זועקים כמו האזרח היקר.

    

    

   לובשות המדים: תת-אלוף יהודית גריסרו ; תת-ניצב מירי גולן

   12.6.09 שתי קצינות בכירות, תת-אלוף יהודית גריסרו, תת-ניצב (בדימוס) מירי גולן, היו היום בחדשות בעניינים בעלי חשיבות ציבורית מהמעלה הראשונה:  גזר הדין שהוטל על תת-אלוף משה תמיר (צ'יקו), וספיחי פרשת הנשיקה של חיים רמון.

   התייחסות אתר בושה למעשי תת-אלוף יהודית גריסרו, תת-ניצב (בדימוס) מירי גולן, בהקשר למעשיהם בנושאים בהם לא עסק אתר בושה. 

    שתי קצינות בכירות הלכו בדרך שונה, אך המסקנה דומה.


   על מעשיה  ודרך התנהלותה הבעייתית של תת-ניצב מירי גולן,  מפקדת יאח"ה לשעבר, בעקבות תלונה שהגיש  גבע למשטרה, תוך שהיא מכנה אותו כמי : מהלך אימים על המשטרה. ראה:  מי מהלך אימים על המשטרה, מירי גולן משתלחת 1-06

    

   על דרך התנהלותה הבעייתית של תת-אלוף יהודית גריסרו, בעניין  ביקור משלחת קצינות צה"ל בעיר הרצליה, ערב הבחירות המוניציפאליות,, ראה: ביקור קצינות צה"ל בעיריית הרצליה, טיוח  העובדות, תוך שיקול דעת מוטעה.

    

   הממונה על שוק ההון - רו"ח ידין ענתבי

   רו"ח ענתבי נושא באחת המשרות החשובות במשרד האוצר, והוא אחראי על שוק ההון - קופות גמל, קרנות פנסיה וכו' וכן על נושאי הביטוח.  בלא שנתייחס לפועלו של  רו"ח ידין ענתבי לנושאים המורכבים שתחת אחריותו, בהם  יש לו הבנה מרובה, ביקורתנו הקשה עליו היא באשר לדרך התנהלותו, בכל הקשור לזכויות  עמיתי החיסכון הסוציאלי הקשישים, בעניינים נקט רו"ח ידין ענתבי דרך פעולה פוגעת, אך עיקר ביקורתנו עליו, הנה התעלמות מוחלטת מפניות חוזרות ונישנות אליו, בעניינים בעלי חשיבות לציבור הרחב ובעיקר לציבור הקשישים, בני גיל הזהב, שהגיעו אל גיל הפרישה.  לדעתנו, ידין ענתבי אינו מבין  את תפקידו כשמשרת הציבור.

   ידין ענתבי, המפקח על הביטוח - הממונה על שוק ההון. 2009

    

   יועץ מבקר המדינה לענייני מאבק בשחיתות -  תת-ניצב (בדימוס), ד"ר מאיר גלבוע

    מיכה לינדנשטראוס מבקר המדינה ביקש כי  מאיר גלבוע יבדוק את הטענות הכבדות שלי נגד דרך התנהלות משרד מבקר המדינה.  ראה: משרד מבקר המדינה

   התגלו חילוקי דעות מהותיים בין מאיר גלבוע לביני בעניינים נורמטיביים, דבר המקובל עלי, כי ממילא אין משרד מבקר המדינה חייב לקבל את דעתי או עמדותי.   ביקורתי הקשה נגד מאיר גלבוע הנה בדבר כישלונו לאבחן בין עובדות לבין דעות ועל כך כי כינה אותי כאדם שאינו דובר אמת.  בקשתי כי יסיר את חסינותו כדי שאוכל לתבוע את נזקי הכפשתי, לא נענו.  אינני יכול להסכים כי משרת הציבור בכלל ובתפקיד יועץ של מבקר המדינה, יחטא לאמת, ויטיל עלי דברי שקר ובלע. על הפרשה, ראה:

    

    אריה בר, מנכ"ל משרד הפנים    12-07

   אריה בר, מנכל משרד הפנים בתקופת השר רוני בר-און, מאיר שטרית,  הראה בוטות, גסות רוח וחוסר הבנה על תפקידו בתור משרת הציבור. בתגובה על ביקורת נוקבלת על עבודת משרדו שערכנו ונשלחה אליו, תוך התעלמות מהעובדות הברורות, תקף אותנו אריה בר במלים מכפישות. בלי קשר למעשיו או ליכולתו - בעיננו, אריה בר אינו ראוי להיות משרת הציבור.  הקש: דרך התנהלות אריה בר, מנכ"ל משרד הפנים 12-07

    

    

  • מדדי איכות תפקוד הממשל   ( 1 item )

    

   האם דרך  ומידת תיפקוד מערכת  השלטון אצלינו היא סבירה, הוא שהמצב גרוע כפי שרבים מאתנו, או אולי אף גרוע יותר. 

    

   לעתים, קיימות תחושות קשות, לפיהן - שחיתות, סיאוב, רקבון, של מערכות השלטון קשה מנשוא.אין לנו  מדד אוביקטיבי למדידת מצב השחיתות או רמת פעולות השלטון אלא להסתמך על מדדים הנקבעים מדי שנה, על-ידי גופים בינלאומיים רצינים.

    

   מדד השגשוג של  לאגטום  - Legatum,  גוף עסקי  בעל מוניטין, אשר בודק במשך עשרות  שנים את מצב השגשוג של מדינות רבות בעולם ומפרסם אחת לשנה, דוח המכונה :
   מדד השגשוג - Prosperity index

    

    על מדד השגשוג לשנת 2009 ועל מקומה של ישראל  בין אומות העולם.  נראה לא טוב, אך לא נטול תקווה. בהתחשב באיכות כוח האדם בישראל, רמת ההשכלה, ההון האנושי, כל שנדרש ממדינת ישראל, כדי להיות בין המובילים בעולם, הנה מנהיגות מובילה, הוגנת, בעלת יושרה, חזון ורצון להגיע להישגים של ממש ולא רק לשאוף להישרדות פוליטית.

    

    

   יש בעולם גופים לא מעטים,

  השלטון - שלוחותיו

  רשויות מקומיות

  buy intuit quicken premier 2010 
  buy autodesk inventor 2015 64bit 
  buy autocad lt 2014 india 
  office home and student 2010 discount 
  buy windows 7 at student discount 
  proscar senza ricetta viagra sin receta en farmacias libera vendita viagra indische viagra viagra su internet
  order viagra online canada sildenafil citrate 25mg cialis professional 20 mg buy tadalafil canada india levitra
  female sildenafil citrate purchase sildenafil citrate online buy viagra over the counter viagra without a prescription canada viagra without prescription uk