בושה בושה
ארנונה

 

ארנונה הנה מס אותו מטילות רשויות מקומיות  על מחזיקי נכסים -   מגורים ועסקים -  כדי לממן את פעולות הרשות המקומית.  נושא הארונה מורכב וסבוך ולא נחטא לאמת אם נאמר,  כי שוררת מעין-אנדרלמוסיה, בתחום הארנונה, בה כל רשות מקומית, זכאית על-פי החוק, לקבוע בצו מקומי, את דרך גביית הארנונה.  החוק  בנושא  הארנונה   קובע רק עקרונות כללים  ולפיכך, דרך חישוב הארנונה, שונה מרשות מקומית אחת לרעותה.  למרות היות מס הארנונה, נטל כספי  של ממש על התקציב האישי של מרבית משקי הבית, אזרחים  בודדים מתמצאים בנעשה ואזרחי ישראל אדישים למתרחש. 

 

היקף  מס הארנונה
על-פי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטקה,  סכום מס הארנונה אותו גבו הרשויות המקומיות מתושבי ישראל  בשנת 2009, היה סך  של 17.2 מיליארד  ש"ח.   מזה,  סך 14.3 מיליארד  גבו עיריות, 1.2 מיליארד גבו מועצת מקומיות, 1.66 מיליארד גבו מועצות אזוריות. (נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה  2011).   
חלוקת נתוני הארנונה, לפי מקור התשלום  -  מגורים, עסקים, משרדי הממשלה,   כפי שפורסמו  על-ידי מרכז  המחקר והמידע של הכנסת לגבי שנת  2009  (אומדן בלבד),  הצביעו על   14.0 מיליארד שקלים של  גביית ארנונה, מזה,  7.2 מיליארד שקלים ממקור – עסקים ,    6.1  מיליארד  ש"ח  אשר מקורם – מגורים ;  0.59  מיליארד, אשר מקורם מוסדות הממשלה.   (רוב הארנונה  98.4%  נגבית במגזר היהודי או בישובים מעורבים ורק  1.6% מסך הארנונה, נגבית בישובים של  מגזר המיעוטים).


לכאורה, הארנונה הנה מס  פשוט, שגבייתו  קלה וברורה,  אך המציאות הנה אחרת לחלוטין.   הארנונה הנה מס המוטל על הנכסים, הנמצאים  בחזקת התושבים והוא משולם על-פי גודל הנכס לפי מ"ר והיא נגבית על-פי סוג הנכס ומיקומו.   נוכח היעדר חקיקה בהיבטים מרכזיים של הארנונה, דרך גבייתה, לרבות שיטת המדידה של  חלקי הנכס,  סיווג הנכסים ושיעור הארנונה -  נקבעים בנפרד על-ידי כל רשות מקומית. מכאן, במצב זה של חוסר אחידות בדרך גביית הארנונה בין הרשויות המקומיות  השונות בשל תוכן ונוסח שונים של צוי הארנונה,  אנו עדים לכך, כי  ההגדרות של השטחים החייבים בארנונה ושל  השטחים הפטורים בצווי הארנונה, לא  רק שונים  בין הרשויות המקומיות, אלא יש בהם לא אחת -  חוסר בהירות, לאקונות ואפילו פרדוקסים. 

מספר בתי אב, החייבים לכאורה בתשלום ארנונה  (1999), הנו  כ – 2 מיליון בתי אב, כ – 75%  מהם, מתגוררים בבתים בבעלותם, (היתר בשכירות).  ראה למ'ס שנתון ססטיסטי לישראל  2011 ,  ס'  5.35).  זה מספר עצום של  נישומים בעניין ארנונה למגורים, אליהם יש להוסיף מאות אלפי עסקים המשלמים ארנונה גם הם. בהעדר שיטה ודרך אחידה המחייבת את הכול,  מספר הרשויות המקומיות, כל אחת ושיטתה, ומספר הנישומים הרב,   מביא לאין סוף חילוקי דעות בין התושבים לבין הרשויות המקומיות, שחלקם, מתנהלים ברמת הרשות המקומית (השגה, ערר) וחלקם מגיעים אל  בין  כותלי בית המשפט.
(הנתונים העדכניים  שמצאנו ביום   29.8.12)

 

ראה באתר בושה:

ארנונה הנה מס די כבד, לא פרוגרסיבי, אשר העיסוק בו נראה משעמם ומתיש. הרשות המקומית - עירייה, מועצה מקומית, מועצה אזורית - דופקת אתכם לא אחת, ואתם מותשים מעצם המחשבה לנסות להתמודד עם הבעייה.

 

 החיים אינם משחק, אבל בכל זאת,  משחק  המחשב על יסורי תשלום  הארנונה - - פאן אמיתי. 
שני צעירים,  בוגרי בצלאל,  יצרו משחק  מחשב 'קווסט' חינמי, אשר  ממחיש באופן וירטואלי - היתולי את הקשיים אותם מערימות הרשויות המקומיות על משלמי הארנונה. קישור אל דף המשחק:
המירוץ לארנונה - משחק פרי יצירתם של  אלון סימון, אורן רובין.

יש להניח כי  אותם צעירים מוכשרים,  יזמים ובעלי רוח צעירה, לא כל כך מוטרדים מנושא הארנונה המכביד וכי בעיניהם,  הארנונה הנה דימוי של  בירוקרטיה מתישה, אטומה, לא הוגנת לעתים, משהו מאד ישראלי מקורי.  הם יצרו משחק קווסט, ברוח שנות ה - 90, משחק הרפתקאות, שאתה הגולש, משתתף בו באופן פעיל וצריך לפתור חידות כדי להתקדם במהלך.  אישית אינני שחקן משחקים במחשב, אך  נראה כי הם קלעו בול לצרכים האמיתיים של הציבור.  לנסות להתבדח ולשחק, בנושאים האמיתיים, הרצינים  בהם אנו מובלים כמו כבשים תמימות.

המשחק מדבר על  המירוץ לקבלת הנחה בארנונה. אנחנו מדברים בעולם האמיתי, על בדיקה של האזרחים לראות לכך, כי הארנונה שהם משלמים היא נכונה, על-פי צו הארנונה העירוני וכי  העירייה שלהם, מתנהלת באופן הוגן בחלוקת נטל הארנונה בין תושבי העיר.

 תשחקו, תשחקו את משחק הארנונה, אולי  תקבלו את החשק לעשות משהו על באמת, בעולם האמיתי.

כדאי להפנים, כי הארנונה אינה משחק אלא היא בבואה (ראי) של היחסים שלנו עם השלטון. מטילים עלינו מס, אנחנו לא בדיוק מבינים איך הוא מחושב,  ומה בידינו לעשות, וגם כאשר אלה מביניננו, מחליטים לבדוק  את הדברים - הם  ייתקלו לא אחת,  בעובדי הרשות המקומית, שלא כל כך שמים עליך או שבעצם, אין בידם לעזור.  מנהל הארנונה, זה הפקיד הבכיר המופקד על הנושא,  לפעמים, מתנהל בדרך מעוררת ספקות בלשון המעטה.

לאחר מספר שנים של מאבק, אני יכול לומר בביטחה, כי דרך ניהול הארנונה בעיר הרצליה, בה אני מתגורר, משקפת סיאוב, חוסר צדק חברתי בעליל, חוסר הגינות, הונאה של הציבור,  וככל הנראה שחיתות של ממש, גם אם אינני טוען, כי מישהו מראשי העירייה נוטל כספים לכיסו.  בעיני  מדיניות  הארנונה עליה אחראית יעל גרמן ראש העירייה, הופכת את הרצליה בתחום הארנונה למגורים, לעיר קלוקלת, גם  אם התושבים אינם מבחינים בנעשה. יעל גרמן ראש העירייה, מנצחת על תזמורת מזייפת של נושאי המשרה  בתחום, דהיינו - גזבר העירייה בצד מנהל הארנונה.


עומק העוולות אותם גורמת עיריית הרצליה בראשות יעל גרמן, חוסר תום הלב,  האיוולת,  בדרך ניהול הארנונה, בדרך שנעשים הדברים בהרצליה,  אני מקווה  שלא נמצא כמותם בערים אחרות.
אבל לא תדע !

 

 

לקריאת פסקי-דין עיקריים של בית-המשפט העליון בנושא ארנונה, ראה:
פסקי-דין עיקריים - ארנונה

 

מתבקש שינוי  יסודי בתחום הארנונה מתבקש, אך  שרי הפנים, פועלים בקצב שלהם
נושא הארנונה מתנהל על-פי דפוסים ישנים שאינם מתאימים יותר.  על השינויים המתבקשים בתחום הארנונה, על ועדת מומחים שהקים  בזמנו שר הפנים רוני בר-און, שעדיין לא הגישה את הדוח שלה, על  הכרה בחשיבות נושא הארנונה על-ידי שר הפנים הנוכחי אלי ישי, כפי שבאה גם לידי ביטוי בתשובת משרד הפנים מיום  14.7.10 לפניית אריה גבע ראה: ארנונה - שינוי מתבקש - מה נעשה

 

כשלים - מחדלים  חמורים בתחום ארנונה למגורים
מחדלים חמורים ודרך התנהלות לא ראויה בנושא ארנונה למגורים. עובדות  קשות על הנעשה בעיר אחת בישראל.  האם התנהלות הרשות המקומית במקום מגוריך,  המצב טוב יותר ? נקווה שכן !

כל רשות מקומית פועלת על-פי כללי משלה  -  אנדרלמוסיה
על-פי המצב המשפטי, כל רשות מקומית קובעת את  דרך מדידת שטחי הדירות  החייבים בארנונה ואלו שטחים יהיו פטורים. רושת מקומית  אחת קובעת כי יש לחייב ארנונה לפי שטח דירה נטו, רשות מקומית אחרת, מחייבת ארנונה רק על שטח דירה נטו  ללא מחיצות, עיר אחת מחייבת עבור מרפסות, אחרת לא.   רשויות מקומיות רבות, מחייבות ארנונה על שטחי בריכות שחייה, לעומת זאת, בעיר הרצליה ברוכת בריכות השחייה, הן פטורות מתשלום ארנונה. הפועל היוצא שאין כל מקום להשוואה לגבי הארנונה בין רשות מקומית אחת לשניה. לפעמים, הדברים חסרי הגיון, אך זהו המצב המשפטי בישראל. כל רשות מקומית והוראות הארנונה שלה, הייחודית לה בלבד.

 

 •  

  אנחנו רואים את משימתנו בשמירה  על זכויות  האזרחים,  תוך הצגה של כשלים ומחדלים אפשריים של הרשות המקומית ומה ניתן לעשות.  נוכח המצב  הסבוך, הבלתי הגיוני,  תמוה ביותר מדוע  שרי  הפנים ומשרד הפנים,  לא פעלו כל השנים  בנחרצות, כדי להסדיר את נושא הארנונה בחוק חדש וראוי.

 

 • ארנונה עסקית על דירות מגורים
  גביית  ארנונה גבוהה יותר על  ניהול פעילות עסקית בדירות מגורים,  הנה צודקת, אם היא מתנהלת ומבוצעת באופן מידתי וראוי.   בדיקת  נושא זה בעיריית הרצליה, מעלה תהיות, הן בתחום העקרוני והן בתחום הביצוע.   אם ברצונך לבדוק, מה המצב בתחום הרשות המקומית בה הנך מתגורר, הבנת הנושא תסייע בידך.

  22.11.09  גביית ארנונה עסקית מדירות מגורים -   על-פי צו הארנונה של עיריית הרצליה - הנה בלתי- מידתית, דרקונית, אנטי-חברתית  ומחמירה הרבה יותר מכל העיריות בשרון.   בפועל, גובה עיריית הרצליה ארנונה עסקית מדירות מגורים, מדירות בודדות. איך מיישבים את הסתירה ?

    על:   ארנונה עסקית על דירות מגורים, לרבות מסמך שחיבר אריה גבע, על הנושא,  הקש:
  ארנונה עסקית בדירות מגורים, דרכה  המשונה של עיריית הרצליה

   

  12.8.09 קביעת שטח שונה לעניין  ארנונה  על דירות זהות, הנו כשל משמעותי. כך נוהגת עיריית הרצליה, תבדקו, מה קורה ברשות המקומית בתחומה נמצאים הנכסים למגורים שלכם.

  מצב בו דיירי   שכונות  ובתי-דירות,  בהן   הדירות  על-פי תכניות  המצויות במשרדי עיריית הרצליה,   הן זהות – אך התושבים נדרשים לשלם ארנונה  על-פי  שטחים  שונים -  הנו פסול ובלתי-נורמטיבי.  יעל גרמן, ראש עיריית הרצליה מודעת למצב, אך אינה מורה להפסיקו, והיא הנושאת באחריות העיקרית לכשל.

   

  הפרטים על דרך התנהלות עיריית הרצליה בתחום זה, הקש: גביית ארנונה שונה מדירות זהות.

   

  מדוע לא עשו  שרי הפנים  דבר להסדרת הנושא הכאוב של הארנונה

  העובדה שאף לא אחד משרי  הפנים בישראל, התפנה לטפל באופן רציני בנושא הארנונה, מעידה על  מידת חוסר רצינותם לתפקיד ולא על היעדר חשיבות נושא הארנונה.  הארנונה הנגבית מאזרחי ישראל על ידי הרשויות המקומיות,  הנה  בהיקף כספי עצום ויש לה חשיבות  חשיבות רבה על קופתן של הרשויות המקומיות ועל חיי תושבי הערים והמועצת המקומיות ועל העסקים שבתחומן. האזרחים.   אין אתר בושה עוסק בארנונה לעסקים, שהנה מרכיב לא מבוטל בהוצאה של העסקים, אך חזקה שאלה, יש בידם להעזר בעורכי-דין ובעלי מקצוע כדי לעמוד על זכויותיהם. אתר בושה  פועל בעיקר, כדי לעזור לאיש הקטן, שיוכל להעזר ממאבקו של אריה גבע, למען ענייניו שלו.

   

  האזרחים  מתקשים  להתמודד עם המנגנונים של  הרשויות המקומיות, בשל  חוסר בהירות בחוק   ובתקנות, לרבות בצווי הארנונה העירוניים, שהם בבחינת דין לכל דבר ועניין.  העובדה, שבכל רשות מקומית, ההוראות בקשר לסיווג הנכסים, ודרך חישוב השטחים החייבים בארנונה, מקשה על הבנת הנושא והגיע העת להכניס לספר החוקים, שיטה אחידה שתיושם בכל הרשויות המקומיות.

   

  סוגיה חשובה שלא מוצאת ביטוייה בחוק ובפסיקה, הנה סוגיית חלוקת נטל הארנונה בין תושבי הרשות המקומית, נושא שאריה גבע  עוסק בו רבות.  על-פי הדין הקיים, אין קשר בין עלות ורמת השרות שנותנת העירייה לאזורי העיר השונים לבין שיעור הארנונה למ"ר. וכך, ייתכן מצב, בו האזורים העשירים, בהם קיימת איכות דיור גבוהה ועלות השרות לעירייה הנה יקרה, משלמים ארנונה דומה לזו שמשלמים תושבים באזורים נחותים, בהם עלות השירותים לעירייה, הנה נמוכה יותר. גם זהו מצב שמן הראוי שיתוקן בחוק.

   

  אריה גבע לא הכיר את נושא הארנונה במשך שנים רבות ושילם את שהשיתו עליו,  עד עיריית הרצליה, ניסתה   בשנת 1999, להגדיל את שטח  דירותו החייב בארנונה בעשרות אחוזים, באופן בלתי-ראוי בעליל.  מאז מנהל אריה גבע, בשמו ובשם שכניו,  מאבק משפטי  כנגד עיריית הרצליה.   הגילויים, הקשיים בהם נתקל אזרח בישראל, המבקש לממש את זכותו שבדין ולהתנגד למעשה בלתי ראוי של הרשויות, הם פרק מאלף בהתנהגות גופי השלטון בישראל.  אבל לא צריך להרים ידים וכל אזרחי, יכול  לשמש דוגמא מאלפת לדרך התנהגות רשות מקומית מחד גיסא, ולבורות התושבים מאידך גיסא. לא צריך השכלה משפטית כדי להיאבק ברשות המקומית ו כל שנדרש הנו שכל ישר ודבקות במטרה.

   

  אריה גבע מביא באתר בושה, חלק הידע שצבר והתובנות שרכש בנושא הארנונה, לרבות הצגה ברבים של חוסר ההגינות והעדר הגיון בדרך בה  נגבית הארנונה.  אין בדברים משום משנה מלאה ומסודרת של נושא חשוב זה.

   

  דיון  בנושאי הארנונה, בהם עסק אריה גבע במאבקו עם עיריית הרצליה והמידע והתובנות שלו במהלך מאבק זה, מובאים בקטגוריות השונות באתר.  

   

השלטון - שלוחותיו

רשויות מקומיות

http://www.flyrnai.org/dbimg/R...oject-2013 
discount for nik software 
cheapest nero 9 reloaded 
office for mac 2013 
buy office 2010 student 
cialis sicher bestellen köpa kamagra i sverige viagra pfizer achat achat vardenafil acquisto tadalafil generico
cheapest viagra online sildenafil tablets dosage kamagra gel uk silagra 100mg liquid sildenafil citrate
tadalafil tablets tadora-20 cialis professional review cialis online prescriptions generic viagra fast delivery viagra no prescription required