בושה בושה
9.9.09 בתפקיד פרקליטו של החמדן - אהוד אולמרט, נוסע מתמיד במשרד ראשונטורס.

 התנהגותו של אהוד אולמרט בעניין ממון וקבלת טובות הנאה, לא הייתה לרוחנו וחשבנו כי אינו ראוי לשבת כל כס ראש הממשלה. עם זאת, אנו סבורים כי  אינטסיביות החקירות נגדו, תוך העצמה לא מידתית של מעשיו הפליליים לכאורה, לא היו לרוחנו.  בפרשת ראשונטוס, חשתי, כי אני צריך לכתוב את דעתי בתפקיד, פרקליטו של החמדן.

 

על אהוד אולמרט באתר בושה: אהוד אולמרט

 איננו באם לגונן או לסנגר על מעשיו של אהוד אולמרט ולנקותו מאשמה, אבל בהיותנו נאמנים לערכיים של אמת -יושרה, אנו רואים חובה להביע עמדתנו נגד העצמת  מעשיו בכתב האישום  בפרשת  הנסיעות באמצעות משרד הנסיעות ראשונטורס.  

 לדעת אתר בושה, מעשיו של אהוד אולמרט בפרשת ראשונטורס, להוציא עבירת המס, אם אכן לא הצהיר על הכנסותיו,  אינם  כצעקתה  ואין בהם,  הרבה מעבר ל - דרך התנהלות לא נאותה, מבישה, אפילו מעליבה, של איש ציבור  בכיר, שנהג כמו חמדן קטן,   שלא ידע לשים סכר לתאוותו לחיים טובים ולא בחל בטובות הנאה קטנות.  למעשה, לא רק ששום גוף לא ניזוק מטיוליו הרבים  של אהוד אולמרט למען הארגונים השונים אשר ביקשו את שירותיו, אלא הם יצאו מרויחים וקיבלו תמורה נאותה תמורת סכום נמוך יחסית ששילמו עבור הרצאה שנשא אולמרט  בכנסים שלהם בחו"ל.  התרומות זרמו, הארגונים פעלו, מנהליהם המשיכו לקבל את שכרם הנאה וכולם הרוויחו. אבל הדרך......

 הביקורת שלנו אינה נגד הכללת סעיף אישום זה בכתב האישום  שהגישה הפרקליטות בשם מדינת ישראל נגד אהוד אולמרט, אלא  היא מופנית  נגד העצמת הדברים והוצאתם מהקשרם ומכלל פרופורציה ביחס למעשה. אנו מתקשים להבין את התקשורת ברובה, המציגה בפני הציבור את   מעשיו של אולמרט בעבירה זו הקרויה 'ראשונטורס'-  כמעשה חמור מאין כמותו, הפוגע בציבור הרחב,  תוך  האדרת פעולם של רשויות אכיפת החוק, שהשכילו לדברי התקשורת, לפצח את התעלומה וחשפו קשר פלילי גדול ועצום. אותם אנשי תקשורת נבונים, מבינים היטב כי דבריהם הם הפרזה רבתי....

מבלי להתייחס לחקירות המקיפות של אהוד אולמרט נמשכו כמה שנים -   לאחר הגשת כתב האישום במתכונתו, המשאבים שיידרשו  מן התביעה, להוכיח  שורה של מעשים חוזרים ונישנים,  שאין בהם  גם מעט מעוצמת המלים בהם תוארו.  זמנם של שלושה שופטים נכבדים שיקשיבו לכל הפרטים הרבים, המעייפים וחסרי עניין, שיחזרו על עצמם שוב ושוב, יילכו לטמיון,  ואתה שואל את עצמך, למי הדבר יוסיף ומי יצא נשכר מההצגה הגדולה.  המשפט יביא להוצאת משאבים עצומה,  אלפי שעות עבודה ילכו לטמיון וכל זה למה ובשביל מה ?

למיטב הבנתי, גם אם בסופו של יום יימצא אולמרט אשם בפרשת ראשונטורס,  הציבור לא ייצא מרווח מהפרשה ולא יהא בגילויה והצפתה, ובמשפט הגדול ובפסק-הדין, משום תרומה של ממש למאבק נגד השחיתות בצמרת.

 

מעבר לכשליו האישיים  של אולמרט והצגתו ברבים כדמות נלעגת של חמדן עלוב,  יחשוף המשפט את הנהלים הליקויים של המדינה,  תוצג בראש חוצות כישלון הביקורת והבקרה, ושוב, כמו במקרים דומים אחרים, יתברר כי אין מדובר במעשה פלילי נפשע של נבחר ציבור, אלא בשיטת בקרה שלטונית  קלוקלת, תוך חשיפת מחדלי המערכת השלטונית, אשר היועץ המשפטי מני מזוז, מופקד  מזה תקופה ארוכה  על ההיבטים המשפטיים שלה, לרבות אבחון והתראה בין האסור למותר תוך צמצום השטחים האסורים ו ומניעת הפרצות  הקיימות, למנוע את  מעשי  הלא ראויים של  אותם 'שועלים קטנים   מחבלי כרמים'.

 

למרות שאני שוחה נגד הזרם, לדידי - האמת והיושרה, חשובים בעיני יותר ואני מציג את עמדתי בעניין, גם אם בתחילה, לא תהא מקובלת על הרוב, החפצים לראות את אולמרט, מתנדנד על עמוד הקלון.

 

ביום 30.8.09  הוגש כתב אישום נגד מי שהיה ראש הממשלה לשעבר, אהוד אולמרט, בשלושה אישומים, הידועים ברבים בכינוי : פרשת המעטפות של טלנסקי – קבלת כספים לא כדין מטלנסקי ; מרמה כלפי מבקר המדינה  ; פרשת ראשונטורס.

נעסוק רק בפרשת הנסיעות באמצעות סוכנות הנסיעות ראשונטורס, אשר אליבא פרקליטות המדינה, הנה הקצפת שעל הדובדבן,  בפרשיות הרבות אודותן נחקר אהוד אולמרט בעת שכיהן בתפקיד ראש הממשלה.

לקריאת כתב האישום, הקש:  כתב האישום נגד אהוד אולמרט 30.8.09

אתה קורא  בכתב התביעה את הפירוט הרב של מעשי אולמרט, את מספר העדים שייקראו להעיד בפרשה  ואם אינך מתעמק בדברים, אתה מקבל הרושם שמדובר בקשר ומעילת ענק. 

 
אין בדברינו  כדי לומר שלא היה מקום להגיש כתב אישום נגד אולמרט, כשם שאין בדברים שיאמרו, כדי ללמד סנגוריה על אהוד אולמרט או על מעשיו.  אתר בושה חזר במהלך השנתיים האחרונות שוב ושוב, על קריאתו לפיה צריך אהוד אולמרט לפרוש מתפקיד ראש הממשלה, ומשעשה כן, גם נוכח כתב האישום  המעורר בעיננו סימני שאלה לא מעטים, אנו עדיין סבורים כי האיש לא היה ראוי לכהן במשרה הרמה, נוכח דפוסי התנהגותו הבלתי נורמטיביים, תהא תוצאת משפטו הפלילי אשר תהיה.

לא נדון כאן על היקף החקירות נגד אולמרט, על  המשאבים הרבים שהושקעו בהם ואין יודע כמה, חוסר המידתיות בעומק החקירה נוכח האישומים הכלולים בכתב האישום, שאם אתה מקלף את המלל  המעצים את חומרת הדברים, בפנינו אדם חכם, אינטליגנטי, רהוט, אשר התברר כי הוא  חמדן לא קטן, שלא ידע לשים סכר לתשוקתו לחיים טובים, שהאמין שכוחם של הפוליטיקאים לנהוג כאוות נפשם בלא גדר ברורה בין מותר ואסור, שנהג בדרך בה נהגו רבים מאלה המצויים בפוליטיקה (ואיננו מדברים על גנבים דוגמת אברהם הירשזון), אשר נפל קורבן להתנהלותו האווילית בשל נחישותם של  גורמי אכיפת החוק, בראשות מני מזוז היועץ המשפטי ל ממשלה, לחקור במעשיו עד תום, עד אשר ימצאו ראיות כדי להעמידו לדין.

מכל אשר ראינו עד כה בכתב האישום ובאותן חשדות אשר היועץ המשפטי החליט לא להגיש בהן כתב אישום, לא ראינו את הפושע הגדול, את העבריין שהביא  במעשיו  נזקים למדינה (להוציא כמובן את הנזק שבעצם חקירת ראש ממשלה והגשת כתב אישום נגדו),

 
כתב האישום מפרט בהרחבה את מסכת העובדות  הנכללות בפרשת ראשונטורס, אך אנו  נביא רק את הרישא לכתב האישום בעניין זה:

  • "עיקרי האישום הראשון - "פרשת ראשונטורס"
    4. במהלך התקופה הרלבנטית הנהיגו הנאשמים שיטה של מרמה שהצמיחה טובות הנאה כספיות עבור הנאשם, באמצעות מצגי שווא מטעמם ובאמצעות תיעוד כוזב שהכינה עבורם סוכנות נסיעות (ראשונטורס), שטיפלה ברכישת כרטיסי הטיסה של הנאשם הן לאירועים אליהם הוזמן להופיע ברחבי העולם, ובעיקר בארה"ב, בפני ארגונים ומוסדות יהודיים, והן לנסיעות אליהן יצא בשליחות המדינה.
    על סמך המצגים הכוזבים הללו שהנהיגו הנאשמים, שילמו הארגונים האמורים והמדינה סכומי כסף עודפים עבור מימון רכישת כרטיסי הטיסה לנאשם, באופן שהותיר בידיו עודפים כספיים משמעותיים אשר שימשו אותו ואת בני משפחתו למימון טיסותיהם הפרטיות ולשדרוג טיסותיו של הנאשם בשירות המדינה למחלקה ראשונה.
  • כדי לאפשר את המשך ביצועם ואת הסתרתם של המעשים דלעיל תוך המשך הפקת טובות ההנאה האסורות מהם, ביצע הנאשם מעשי הונאה ומרמה נוספים - כלפי חשבות משרד התמ"ת ואנשי החשב הכללי במשרד האוצר וכן בדיווחיו למבקר המדינה ולאנשי משרדו ובדיווחיו לרשויות המס.
  • 5. במעשיהם המתוארים בפרשה זו עברו הנאשמים עבירות של קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, מרמה והפרת אמונים, רישום כוזב במסמכי תאגיד; והנאשם - גם עבירה של העלמת הכנסות במרמה".

 

 גם הקורא המשכיל, יתקשה שלא לראות במעשיו אלה של אהוד אולמרט משום מעשים חמורים ביותר, בהם רימה אהוד אולמרט את הארגונים השונים, רובם ארגונים וולונטריים המתקיימים מתרומות, והוציא מהם סכומים נכבדים בדרכי מרמה בנסיבות חמורות, תוך הפרת חובת אמונים.  מדובר בסכום כולל של 92 אלף דולר שהצטבר במשך השנים, סכום לא מבוטל, באם אכן יתברר כי הוא הוצא במרמה מאותם גופים.

להוציא עניין עבירת המס, אשר יש לראותה בחומרה, אם כי תוך פרופורציה מתאימה, אנו סבורים שכתב האישום בפרשת ראשונטורס, מציג תמונה לא מלאה של המציאות הסביבתית, מוציא את הדברים מהקשר הנוהג והמקובל בתחומים אלה, ומתעלם מהעובדה הפשוטה, שלא הקופה הציבורית ולא  קופות הארגונים לא ניזוקו, אלא אף כולם יצאו מורווחים ממעשיו  אלה של אהוד אולמרט. לדעתנו, בסופו של יום התברר, להוציא עניין המס, כי אכן אהוד אולמרט נהג באופן לא תקין, הפר את חובת התקשי"ר,  הוכיח כי הוא חמדן עלוב, אך  אין בדברים מעשה פלילי של ממש וגם אם יימצא מעשה פלילי, הוא לא יהא מן החמורים ושלא כמו המתואר בכתב האישום.


המציאות המוכרת לנו, מבלי שאנו מכירים את פרטי  ענייני אולמרט, הייתה כדלהלן:


אחת הדרכים המקובלות  על ארגונים בישראל, לאיסוף תרומות בתפוצות למטרות שונות, הנה עריכת נשפים או  ארוחות ערב, בהם  מושך הקהל אינו רק הארגון ומטרת הערב, אלא בעיקר המרצה האורח.   ככל שהמרצה ידוע ומפורסם יותר, כוח המשיכה של הערב גדול יותר, וכך, גדלים סכומי התרומה. ישנם מרצים מפורסמים מאד, אשר שכרם לערב אחד, מגיע לשש ספרות בדולרים.

אוהד אולמרט הנו מרצה רהוט, מעניין, השפה האנגלית שגורה היטב בפיו, איש שנשא בתפקידים חשובים בישראל (מדובר בתקופה לפני שהיה ראש ממשלה), והוא  שימש גורם מושך בכנסים כאלה. שכרו של אולמרט, אילו היה מופיע בארצות הברית בכנסים אחרים,  היה נאמד בעשרות אלפי דולרים לכל הרצאה או נאום.

הוראות התקשי"ר אסרו על אולמרט לקבל שכר נוסף על שכרו במגזר הציבורי, אך לא אסרו עליו להופיע בהרצאות, תמורת כיסוי הוצאותיו.  לפיכך, כאשר  ארגון כלשהו,  ביקש את נוכחותו והרצאתו, באחת מארצות הים,  סוכם כי אותו ארגון ישלם את הוצאות הטיסה במחלקה משופרת ומלון נכבד וראוי.  וכך, הארגון קיבל הרצאה של אדם נחשב ומושך במחיר זול מאד ואולמרט יכול היה ליהנות מהנסיעה ומהארחה משופרת.

עד כאן, הדברים נראים לכאורה בעיני המדינה כשורה  ואם בכך היה מדובר, נראה כי לא היה לאיש פתחון פה. אלא שאהוד אולמרט,  כאמור מרצה מבוקש מאד,  מצא עצמו ביוזמתו,  או ביוזמת ארגונים  אלה או אחרים, מתבקש להופיע באירוע נוסף, ימים ספורים לפני או אחרי האירוע הקודם. וכך, סיכמו אותו ארגון, כי אולמרט יקבל הוצאות טיסה ראויות בצד הוצאות  אירוח -  כל זאת מבלי שאולמרט טרח מן הסתם, לספר לאלה שביקשו את שירותיו, כי הוא מקבל כבר הוצאות מאחרים בגין אותה נסיעה.

הארגונים קיבלו מרצה טוב במחיר זול להפליא, לא טרחו לבדוק ובעצם לא עניין אותם, תמורת איזה סעיף הם משלמים ואם מדובר בהוצאות נסיעה, אירוח, או שכר מרצה. כל עניינים היה - כי אהוד אולמרט יופיע  בכנס שלהם, ינאם, יועלו  תרומות נכבדות לארגון, כל זאת במחיר עלות מוסכמת וידועה.

מבחינת הארגונים זה הסיפור עם  ניואנס כזה או אחר.  הארגון הרוויח, התרמות זרמו, המדינה הרוויחה כתוצאה ממטבע זר בו נעשו  התרומות הגיעו ברובן לישראל, אולמרט הרוויח, הוא קיבל למעשה שכר עבור עבודתו, בעוד שהתקשי"ר אוסר עליו לפעול כך.

אלא שדרך עקומה זו, היא חטאו ומעשה איוולתו של אהוד אולמרט.
אולמרט לא פעל בהיחבא, ולמעשה הוא פעל כמעט באור היום, עם משרד נסיעות אחד, דרכו בוצעו הנסיעות ודרכו שולמו התשלומים ונשלחו הקבלות. לא תרגילי התחמקות של חברות קש, לא ניתוב הכסים דרך גופים שלישיים בארצות הים.   את הסכום העודף  ששולם למשרד הנסיעות עבור ארגון הנסיעה, במקום שאהוד אולמרט ישלשל לכיסו, הוא העדיף לפתוח  במשרדי ראשונטורס, חברת הנסיעות - חשבון  בו נשארו הכספים במשרד הנסיעות לזכותו, והוא השתמש בכספים אלה, לשם מימון נסיעותיו הפרטיות או של בני משפחה. מבחינה מעשית, המצב לא היה שונה אם אולמרט   היה קונה בכספים אלה סיגרים או   מעשיר את אוסף העטים שלו. יש כאן הכנסה שהתקבלה אצלו, והיה עליו להצהיר עליה.


האם דרך פעולה כזו,  יש בה קבלת דבר במרמה בנסיבות חמורות, מרמה, רישום כוזב,  או הפרת אמונים - על זה  נלמד בתום המשפט הארוך !

אתה קורא  את פירוט הדברים בכתב האישום ואת  טבלאות ההפרשים בין העלותשל הנסיעה  בפועל,  לבין הסכומים שקיבל אולמרט בגין כל נסיעה מהארגונים השונים. אבל הפרשים אלה,  אינם ממין העניין, שכן אולמרט לא קיבל מארגון אחד,  סכום גבוה מזה שסוכם עמו,  ארגונים אחרים שילמו גם הם, אך לא מדובר באותה סחורה.  הם קיבלו תמורה הולמת במחיר זול עבור השירות שסיפק אולמרט.

אם אני פרקליטו של  החמדן,  הייתי חוסך מעצמי, מבית-המשפט ומהמדינה, את כל הטרחה הרבה להכחיש את העובדות ולהמתין כי המדינה תוכיח את כל פרטי האישום. תחת זאת, הייתי מציע לו להודות בשיטה, מתנצל על הדרך הבלתי-ראויה בה נהג, אך מציג בעזרת  כמה מעדי התביעה, כי  הארגונים והמדינה, רק יצאו נשכרים מהפרשה. באשר לעבירת המס, אינני מכיר את הפרטים ולא אתייחס לדברים.

בכך, אמנם  יוקע אולמרט כאיש חמדן שנהג תוך איוולת, אך יציל משהו מכבודו וממשאבי המדינה שהיא יקרה לו עד מאד.

אינני יכול לסיים את נקודת מבטי על  פרשת ראשונטורס, מבלי להתייחס לכתבתו הארוכה של אמיר אורן, בעיתון 'הארץ', 'השבוע'  מיום 4.9.09 שכותרה:  המפצחת.

אמיר אורן עיתונאי מבין דבר, מהלל ומפאר את הפיצוח של הפרשייה, תוך שהוא מחלק שבחים לקצינה רפ"ק לימור חקק, אשר הייתה זו שפיצחה לדבריו את התעלומה ועזרה  בחקירה וסייע לגיבוש הראיות לכדי כתב אישום.  האזרח הממוצע קורא את דברי אמיר אורן   ומתרשם עמוקות מתעוזת הרוח, היצירתיות, והתושייה של תיק ראשונטורס והוא כותב:  רפ"ק לימור חקק כי המפענחת של התיק החזק ביותר נגד ראש הממשלה...".


העיתונאי אמיר אורן משתמש בעולם מושגים עילאי, כדי לתאר את גדולת המעשה של רשויות אכיפת החוק :
"הרגע הגבישי ההוא, שהבהיר לחקק את התמונה, התרחש ב- 11 ביוני 2008 במשרדה של הדר זלצמן, מחזיקת תיק אולמרט בראשונטוס. חקק זימנה עצמה לשולחנה של זלצמן במאמץ ללמוד על סבך נסיעותיו של אולמרט, כסמטה צדדית לקשריו עם טלנסקי... שם מול זלצמן, שהשיבה בכנות לשאלות ולא ניסתה להעלים ראיות או לטשטש את משמעותן, הבזיקה לעיניה של חדד, תחילה כפתיתי שלג ובמהרה כמפולת הרים, המשמעות הפלילית של המנגנון שהקים אולמרט : המימון הכפול של טיסותיו לחו"ל, ניפוח המחירים, החשבוניות הכפולות, עושק הארגונים שמימנו לאולמרט  הרצאות לרושם ולהתרמה.....".

בהמשך מפליג אמיר אורן בתיאור צוות החוקרים המוכשר שסייע לפתרון התעלומה ולפיצוח הנתונים, תוך שימוש במלים מפוצצות כמו:  "מיקום הטלסקופ, לתצפית מהצד הנכון של הפרשה. החומר של 'ראשונטורס' היה בידי החוקרים למעלה מחודש לפני שתפסו את מובנו".  " עולם חדש התגלה, ארנק פרטי המוחבא בקופה הציבורית, חלקה של המדינה ושל הארגונים, ושואב ממנה..."


אני קורא את הכתבה ותמה,  אם ידוע לאמיר אורן מידע שאינו כתוב בכתב האישום,  או שלא נודע ברבים אודות פרשת רשונטורס.  אני רואה בכתוב זלזול בתבונת החוקרים, תוך העצמה של הפרשה בעיני הקוראים, הרבה מעבר לחומרת העניין. לא שאנשי המשטרה החרוצים, לרבות רפ"ק לימור חקק, לא עשו עבודתם נאמנה,  או שהם אינם מוכשרים ומיומנים דיים. אני סבור כי בעזרת מנהיגות ופיקוד נכון,  היה בידם לשים את הדברים בפרופורציה הנכונה, להציג את הנזק שגרמו מעשיו של אולמרט - אל מול התועלת שצמחה לארגונים, כל זאת, לפני שהם  מציגים תיק של מה בכך, גדוש בפרטים, החוזרים על עצמם, של שיטה לא ראויה,  שנראה כי לא ניסו להסתירה כלל. אם זה  התיק החזק ביותר שיש למשטרה בפרשיות אולמרט, אותם חקרו טובי חוקרי המשטרה שנים ארוכות והשקיעו משאבים רבים מאד -  אני באמת מודאג מאד.

כדי להדגים עד כמה התקשורת  רוצה לראות את 'דמו הניגר' של אולמרט, ראוי היה לקרוא בעיתון 'ישראל היום', מיום 6.9.09 את התקפתו של העיתונאי והתחקירן המוכשר מרדכי גילת, המשתלח בפרופסור דניאל פרידמן, על שהעז לצאת נגד הגשת כתב האישום נגד אולמרט ע"י מזוז. לדעת פרידמן, היה על התיק להמתין עד  מינוי היועץ המשפטי הבא, עמדה שאינה נטולת הגיון.  מבלי שאכנס לסוגיה זו ולדרך התנהלות פרופסור פרידמן כשר משפטים, אותה לא  אהדתי אותה, אציין כי העיתונאי גילת, ציטט את כתבתו של  אמיר אורן לעיל, וציין  את:  "התופרת האמיתית של פרשת ראשונטורס". 

נוכח אלה, מוטב שלא אוסיף דבר.

כך או כך, ומשפטו של אולמרט עומד ותלוי, נמתין כולנו לשמוע את הקולות ולראות את מצעד העדים והטענות. בתחילה יהיה מעניין, אחר כך הדברים ישעממו...

 
 
 
 

 

 

השלטון - שלוחותיו

רשויות מקומיות

autodesk inventor professional 2015 prices 
windows 7 price 
buy photoshop for cheap 
http://www.flyrnai.org/dbimg/R...s-xp-cheap 
rosetta stone dutch buy 
levitra billig receta cialis viagra tous les jours cialis lääke cialis farmacias del ahorro
indian generic drugs vardenafil from india cheap generic viagra india viagra tablets online generic viagra united states
cialis better than viagra herbal viagra products cialis no prescription is ordering viagra online legal order sildenafil